התקדמות באירופה ונתוני מקרו בארה"ב דחפו את וול סטריט לעלייה

דאו ג'ונס מעל 12,000 נקודות; מגזרי הבנקאות, האנרגיה והתעשייה הובילו העליות; התשואה על האג"ח בארה"ב שוב מעל 2%

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בדרכן לעלייה שבועית לאחר שבטחון הצרכנים בארה"ב עלה לשיא של שישה חודשים ובעקבות הסכם מנהיגי גוש היורו על הידוק הפיקוח התקציבי על המדינות החברות, והחלטתם להגדיל את כוח האש של קרן החילוץ האירופית כדי לסייע לבלימת משבר החוב ביבשת. מניות הבנקים, האנרגיה והתעשייה הובילו את העליות.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.5% ונסגר מעל לרמה של 12,000 נקודות. מדד S&P 500 טיפס ב-1.7% בדרכו לעלייה שבועית של 0.9%. מדד נאסד"ק הוסיף 1.9%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים - אשר נסגרה אתמול מתחת לרמה של 2% בראשונה מאז דצמבר - עלתה ב-0.08% לרמה של 2.05%.

מדד דאו ג'ונס

באירופה, נסגרו היום הבורסות במגמה חיובית בראשונה זה ארבעה ימים, אולם ירדו בסיכום שבועי, על רקע דיווח כי הבנק המרכזי של סין מתכנן להקים קרנות השקעה חדשות בהיקף של 300 מיליארד דולר אשר יבצעו השקעות מחוץ לסין. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1%; פרנקפורט טיפסה ב-2%; פאריס הוסיפה 2.4%; מילאנו קפצה ב-3.4%; מדריד עלתה ב-2.2%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5% - עלייה ראשונה זה ארבעה ימים - אולם ירד בסיכום שבועי ב-0.8%.

19 חודשים לאחר שמנהיגי גוש היורו גיבשו את תוכניתם הראשונה לבלימת משבר החוב ביבשת, הגיעו אמש 17 מדינות גוש היורו וכן שש מדינות נוספות מהאיחוד האירופי להסכם על תוכנית חמישית במספר לבלימת המשבר. במסגרת ההסכם שהושג, יוגדל המימון לחילוץ מדינות שנקלעו לחובות ב-200 מיליארד יורו (267 מיליארד דולר) נוספים, וכן יזורז תהליך הקמתה של קרן חילוץ נוספת בהיקף של 500 מיליארד יורו. המנהיגים הסכימו גם על הידוק הפיקוח על תקציבי הממשלות ועל צעדים נוספים למניעת חריגות מהגירעון המותר בעתיד. עם זאת, יוזמת גרמניה וצרפת להכנסת שינויים באמנת האיחוד האירופי לא זכתה לתמיכה הנדרשת מצד כל 27 המדינות החברות באיחוד.

במסגרת ההסכם שגובש יעמיקו בנקים מרכזיים ביבשת הלוואות בסך 200 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינ"ל (IMF). 150 מיליארד יורו יגיעו מבנקים מרכזיים של מדינות בגוש היורו, ו-50 מיליארד יורו נוספים ממדינות האיחוד האירופי שאינן חברות בגוש היורו. מנגנון היציבות האירופי (ESM) - הגוף שאמור לתפוס באופן קבוע את מקומה של קרן החילוץ האירופית הנוכחית - יתחיל לפעול בחודש יולי 2012, כשנה מוקדם יותר מהמתוכנן, הוחלט בהסכם.

"יש לתוכנית יותר היבטים חיוביים מאשר שליליים, והדבר מעניק תחושה כי המנהיגים מבינים את גודל הבעיה ויודעים כיצד להתמודד עמה", אמר סגן נשיא חברת קוניפר סקוריטיס, ריק פייר, בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "לא מדובר פה בעוד מקרה של גלגול הבעיות הלאה להמשך הדרך".

"השוק פסימי בנוגע לכוחה של קרן חילוץ מדינות אירופה, אפילו אם קרן המטבע הבינלאומית (IMF) תתמוך בה", כך אמר היום ג'רארד מינאק ממורגן סטנלי בראיון לרשת CNBC. לדבריו, "נראה כי קרנות מסוג זה אינן גדולות מספיק, בהינתן הבעיות שיש לנו בשוק האיטלקי - שוק האג"ח השלישי בגודלו בעולם. בנוסף, הקרן ממומנת ממדינות שנמצאות בעצמן תחת לחץ".

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, בארה"ב, עלה בטחון הצרכנים החודש לשיא של שישה חודשים והגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ באוקטובר לרמתו הנמוכה ביותר השנה, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום.

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס עלה בדצמבר לרמה של 67.7 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז חודש יוני - לעומת רמה של 64.1 נקודות בנובמבר, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לעליית המדד לרמה של 65.5 נקודות.

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ באוקטובר ב-1.6% - ירידה חודשית רביעית ברציפות - לרמה של 43.5 מיליארד דולר, הגירעון החודשי הנמוך ביותר השנה, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון של 43.6 מיליארד דולר. משרד המסחר תיקן כלפי מעלה את נתוני גירעון הסחר לחודש ספטמבר ל-44.2 מיליארד דולר לעומת גירעון של 43.1 מיליארד דולר שעליו דווח במקור.

הן היבוא לארה"ב והן היצוא ממנה ירדו באוקטובר, אם כי הירידה ביבוא היתה מעט יותר חדה. היבוא גדל ב-1% ל-222.6 מיליארד דולר, ואילו היצוא ירד ב-2.2% לרמה של 179.2 מיליארד דולר, הרמה השנייה בגובהה מעולם.

גירעון הסחר של ארה"ב מול סין התרחב באוקטובר ל-28.1 מיליארד דולר לעומת 25.7 מיליארד דולר בחודש המקביל בשנה הקודמת. היצוא מארה"ב ליפן עלה באוקטובר לרמתו הגבוהה ביותר מאז חודש מארס 1997, ואילו היבוא מיפן לארה"ב צמח לרמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל 2008.

מניות במוקד תשומת הלב

יצרנית השבבים הוותיקה טקסס אינסטרומנטס הורידה אמש לאחר סגירת המסחר את תחזיות הרווח וההכנסות לרבעון הנוכחי, בשל האטה במכירות. החברה צופה כעת הכנסות של 3.19-3.33 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של השנה, לעומת תחזית קודמת למכירות של 3.26-3.54 מיליארד דולר. החברה גם הורידה את תחזית הרווח לרבעון ל-21-25 סנט למניה לעומת תחזית קודמת לרווח של 28-36 סנט למניה. יצרנית שבבים נוספת, אלטרה, אף היא הורידה אמש את תחזית המכירות לרבעון הרביעי.

ענקית הכימיקלים דופון הורידה היום את תחזית הרווח לשנת 2011 עקב האטה בצמיחה בחלק מתחומי פעילותה ברבעון הרביעי של השנה, על רקע חוסר הוודאות לגבי הכלכלה העולמית.

S&P 500
גרף נאסד"ק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker