פיץ': ארה"ב מסתכנת באובדן דירוג האשראי המושלם בגלל המצוק הפיסקלי

במריל לינץ' צופים כי הפילוג בקונגרס האמריקאי ימשיך להקשות על הגעה לפשרה בסוגיית המצוק הפיסקלי

רונית דומקה
רונית דומקה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עדיין חוגג את בחירתו לקדנציה שנייה, אך החגיגות לא צפויות להימשך זמן רב. סוכנות דירוג האשראי פיץ' הזהירה היום כי ארה"ב עלולה לאבד את דירוג האשראי המושלם שלה (AAA) אם לא תפתור את סוגיית ה"מצוק הפיסקלי".

במקרה שעד סוף השנה לא יושג הסכם ארוך טווח בין הרפובליקאים לדמוקרטים לגבי צמצום גירעון הממשל, יפקעו באופן אוטומטי תוקפן של הטבות מס לכל שכבות האוכלוסיה בארה"ב ויבוצעו קיצוצים בסעיפי תקציב רבים. מצב זה מכונה "מצוק פיסקלי".

אובמה מדבר עם מצביעים פוטנציאליםצילום: רויטרס

"אתגר המדיניות הכלכלית שעומד בפני הנשיא הוא לגבש תוכנית אמינה להפחתת הגירעון, שנחוצה לחיזוק ההתאוששות הכלכלית והשבת האמון המלא בארה"ב", נכתב בהודעת פיץ'. "אם ארה"ב תפתור את בעיית המצוק הפיסקלי, היא בוודאי תשמור על דירוג האשראי AAA", הוסיפה הסוכנות. פיץ', שמחזיקה בדירוג אשראי שלילי לארה"ב, הזהירה כי אם הממשל בארה"ב לא יצליח להימנע מה"מצוק הפיסקלי" ולהעלות את תקרת החוב באופן מסודר, הדירוג שלה צפוי לרדת ב-2013.

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה בשנה שעברה את דירוג האשראי של ארה"ב ברמה אחת, מ-AAA ל-AA פלוס, בשל חששות החוב של המדינה.

לניצחונו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בבחירות הלילה ישנן השלכות חשובות על הכלכלה והשווקים, אם כי הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים משמר את המצב הקיים בארה"ב, טוענים כלכלני מריל לינץ'.

הסוגיה הראשונה שצפויה להיות מושפעת מהבחירות, לפי מריל לינץ', היא סוגיית המצוק הפיסקלי. במקרה שעד סוף השנה לא יושג הסכם ארוך טווח בין הרפובליקאים לדמוקרטים לגבי צמצום גירעון הממשל, יפקעו באופן אוטומטי תוקפן של הטבות מס לכל שכבות האוכלוסיה בארה"ב וביצוע קיצוץ אוטומטי בסעיפי תקציב רבים.

לפי מריל לינץ', השמירה על המצב הקיים גורמת לכל הצדדים לחשוב שהבוחרים תומכים בעמדותיהם, ולכן לא יהיה קל יותר להגיע לפשרה. הדיונים סביב המצוק הפיסקלי יהיו מאתגרים ואי הוודאות במגזר העסקי עלולה להימשך. אם ארה"ב תיפול ל"תהום הפיסקלית", יהיה קשה יותר להגיע לפשרה לגבי תקרת החוב של ארה"ב, מה שעלול להוביל להורדת דירוג האשראי של ארה"ב.

סוגיה שנייה שעליה צפויות הבחירות להשפיע, לפי מריל לינץ', היא מדיניות הבנק הפדרלי ושינויים בהנהגתו. כהונתו השנייה של נגיד הבנק הפדרלי, בן ברננקי, מסתיימת בינואר 2014. "הנשיא אובמה עשוי לשקול לחדש את מינויו של ברננקי", צופים במריל לינץ'. אם ברננקי יסרב לכך, צופים כלכלני הבנק שמדיניות הבנק הפדרלי תימשך באותה מתכונת אם הוא יוחלף במישהו בעל עמדות דומות, כמו סגניתו ג'נט ילן. בינתיים, צופה מריל לינץ' כי הבנק הפדרלי ימשיך בתוכנית רכישות האג"ח שלו בסך 45 מיליארד דולר, גם לאחר סוף השנה.

שוק הדיור האמריקאי צפוי אף הוא להיות מושפע מניצחונו של אובמה בבחירות לנשיאות, צופה מריל לינץ', ומציין כי אובמה עשוי למנות לרשות הדיור הפדרלית מנהל חדש, שיהיה מוכן יותר מקודמו לנקוט תמריצים נוספים בשוק הדיור.

ב-UBS מסכימים עם מריל לינץ' לגבי אי הוודאות הפוליטי בארה"ב. "אף שנראה שהקונגרס יישאר מפולג, התוצאות מספקות בהירות לגבי הנהגת הכלכלה הגדולה בעולם", כתב אלכס פרידמן, מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management. "עם זאת, זה לא ימנע את אי הוודאות הפוליטית לעת עתה".

לפי UBS, העליות שנרשמות הבוקר בשוקי העולם ובמחירי הסחורות משקפות את הביטחון לגבי מדיניות הבנק הפדרלי, לאחר בחירתו של אובמה. "רומני הבהיר כי הוא מתנגד למדיניות המוניטרית המשוחררת של הבנק הפדרלי, אך עם ניצחונו של אובמה, נראה שהמדיניות הנוכחית של הותרת הריבית בשפל עד אמצע 2015 מובטחת", כתב פרידמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker