לוגו בלומברג
בלומברג

לא חשוב מי ינצח מחר בבחירות לנשיאות, הכלכלה נמצאת בדרך לצמיחה מהירה בארבע השנים הבאות, כאשר הרוח הנגדית שעיכבה אותו תהפוך לרוח גבית. הצרכנים מוציאים יותר כסף וחוסכים פחות, אחרי שהורידו את חובות משקי הבית לרמה הנמוכה מאז 2003. מחירי הבתים חוזרים לעלות לאחר שצללו ביותר מ-30% מאז השיא שנרשם ב-2006. גם הבנקים מגדילים את היקפי ההלוואות אחרי שהגדילו את ההון העצמי ביותר מ-300 מיליארד דולר ב-2009.

"הפור נפל - צפויה התאוששות חזקה ביותר", אמר מארק זנדי, כלכלן ראשי בוסט צ'סטר, המספקת לסוכנות הדירוג מודי'ס ניתוחים פיננסיים. הוא צופה צמיחה השנה ובשנה הבאה של כ-2% לפני שהיא תוכפל לרמות של 4% ב-2014 ו-2015 כשהצריכה, הבנייה והתעסוקה ירשמו כולן התאוששות משמעותית.

אובמה במילווקי ביום שבתצילום: אי–פי

המשוכה הגדולה, לפי זנדי והפרופסור ריי פייר מאוניברסיטת ייל, הוא איך הנשיא הנבחר יתמודד עם משימת הכיווץ של הגירעון, העומד על 1.1 טריליון דולר. ועדת התקציב של הקונגרס הזהירה כי ארה"ב תסבול ממיתון אם "המצוק התקציבי" - למעלה מ-600 מיליארד דולר בקיצוצים ממשלתיים והעלאות מסים - יצאו לפועל בתחילת 2013.

"יש הרבה סימנים חיוביים לעתיד הכלכלה", אמר פייר. "בתקווה, נוכל להשיג שליטה על הגירעון" מבלי לדרדר את הצמיחה יותר מדי. ובעוד שהחששות מפני הקיצוצים בתקציב עלולים לפגוע בצמיחה ברבעון הקרוב וברבעון הבא, ההתרחבות במשק האמריקאי צפויה להתחיל באמצע 2013, טוען אריק גרין, מנהל השקעות בפן קפיטל מנג'מנט. "הצמיחה תפתיע לטובה", אמר גרין. "נוכל לצמוח ב-3%-4% בשנתיים הבאות.

אדם ואליסון סטרייט הם בין האמריקאים שמצפים לזמנים טובים יותר. אחרי שהתגוררו בשכירות ב-10 החודשים האחרונים, רכשו אדם בן ה-35 ואליסון בת ה-27 בית בן שלושה חדרים ברוזוול, ג'ורג'יה, תמורת 227 אלף דולר. הם עברו אליו בשבוע האחרון והוציא 2,500 דולר על סלון חדש וריהוט לחדר האוכל.

"אני אופטימית", אמרה אליסון, עורכת דין ציבורית. הכלכלה "צועדת בכיוון טוב יותר". מיט רומני לא ממש מסכים עם הדברים האלה. הוא אמר לתומכיו באיווה באותו יום שאובמה ניתב את האומה האמריקאית למסלול שגוי, עם "צעדי מדיניות ממשלתית שהכשילה אותנו".

"הגיעה העת לצעדים חדשים, אמיצים שיעניקו למשפחות האמריקאיות את הביטחון שהעתיד יהיה טוב יותר מהעבר", אמר המועמד הרפובליקאי. יום לפני זה, הנשיא אובמה אמר שרומני הוא זה שמציע מדיניות שכבר נוסתה והוכחה ככושלת, כמו הורדת מסים לכל האמריקאים, כולל העשירים ביותר.

"כבר ניסינו את הגישה הזאת בעשור שלפני שנכנסתי לבית הלבן", אמר אובמה בקליוולנד, אוהיו. "ואנחנו יודעים בדיוק מה קרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker