התורם הגדול ביותר של מערכת הבחירות בארה"ב: שלדון אדלסון

המיליארדר היהודי תרם עד כה 35 מיליון דולר לעמותות פרו-רפובליקאיות - יותר מהסכום הכולל שגייסו שלוש העמותות המובילות של הדמוקרטים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אפילו בתקופת בחירות שמתאפיינת ברמות חסרות תקדים של גיוסי תרומות, המיליארדר היהודי שלדון אדלסון מצליח להתבלט מעל כולם.

בימים האחרונים, אדלסון ואשתו מרים תרמו 10 מיליון דולר ל- Restore Our Future, עמותת על פוליטית (super PAC) שמממנת את המועמד הרפובליקאי מיט רומני, אמרו מקורות יודעי דבר ל"ניו יורק טיימס" ביום רביעי. התרומה הופכת את הזוג אדלסון לתורמים הנדיבים ביותר במערכת הבחירות הנוכחית בארה"ב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שלדון אדלסוןצילום: בלומברג

במהלך מסע הבחירות של 2012 תרם אדלסון 35 מיליון דולר לפחות לעמותות פרו-רפובליקאיות, בנוסף למאות אלפי דולרים בצ'קים של 2,500 דולר כל אחד ישירות למועמדים. מדובר בסכום גדול יותר מפי שניים לעומת הזוג הבולט השני בתרומותיו, המיליארדר הטקסני הרולד סימונס ואשתו אנט, מה שהופך את אדלסון לכוח עוצמתי במיוחד בשנת הבחירות לנשיאות.

לאחר שפסיקות בית משפט ומהלכים אחרים הפחיתו באופן משמעותי את הרגולציה על התרומות לקמפיינים, תורמים עשירים ותאגידים מתכננים להזרים מאות מיליוני דולרים לקראת הבחירות לנשיאות ולקונגרס, רובם לטובת הרפובליקאים. הנשיא אובמה מתקשה לעמוד בקצב, בין היתר משום שתורמים דמוקרטים רבים מתנגדים מלכתחילה לקיומן של עמותות העל.

התרומות האלה יצרו גם מירוץ חימוש בין המועמדים הרפובליקאים על רתימתם של כמה תורמים עשירים מאוד. אדלסון, ברשותו הון של 25 מיליארד דולר, הוא בין העשירים ביותר. בראיון למגזין "פורבס" השנה, הוא אמר שהוא שוקל לתרום באופן אישי 100 מיליון דולר בבחירות 2012.

תורמים עשירים רבים מעדיפים את כספם לקבוצות לובי וארגונים שאינם נדרשים לחשוף את זהותם בפני ועדת הבחירות הפדרלית. קבוצת תורמים שמרנית שמובילים המיליארדרים צ'רלס ודיוויד קוך, למשל, התחייבה לגייס 400 מיליון דולר עבור ארגונים כאלה, בהם Americans for Prosperity שייסדו האחים קוך, ואדלסון עצמו מימן כמה ארגונים כאלה במערכות בחירות קודמות.

ואולם בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקאית, אדלסון התבלט בנכונותו לתרום כסף דווקא לעמותות העל, אשר מחייבות רישום בוועדת הבחירות וחשיפת פרטי התרומות. משפחת אדלסון מימנה כמעט לבדה את עמותת Winning Our Future שתמכה בניוט גינגריץ', יריבו של רומני בבחירות המקדימות, כשתרמה לה יותר מ-20 מיליון דולר. העמותה השקיעה מיליוני דולרים בפרסומות ברדיו ובטלוויזיה שתקפו את רומני בצורה חריפה על העבר שלו בחברת ההשקעה הפרטית ביין קפיטל.

אף שאדלסון הביע בעבר בפומבי ספקות לגבי רומני, הוא מחזר אחר אדלסון מאז ינואר, בערך אותה תקופה שבה אדלסון העניק מיליוני דולרים ל- Winning Our Futureעבור גינגריץ'. אדלסון הבטיח אז כי יתמוך בעמותת העל שתומכת ברומני אף בנדיבות גדולה יותר אם ייהפך למועמד הרפובליקאי, ואמר כי הוא מחויב למטרה של הבסת אובמה. כשגינגריץ' פרש במאי, רומני ואדלסון נפגשו לארוחת צהריים במלון הוונישן של אדלסון בלאס וגאס. בשבוע שעבר, אדלסון כבר שקל תרומה של בין מיליון ל-10 מיליון דולר לעמותת העל שתומכת ברומני, לפי האתר פוליטיקו. אדלסון קרוב לרבים מתומכיו האחרים של רומני, שעם כמה מהם כיהן בדירקטוריון הקואליציה היהודית הרפובליקאית.

חלק מעמותות העל הרפובליקאיות הגדולות הוקמו במהלך הבחירות לקונגרס של 2010, אז גייסו עשרות מיליוני דולרים לתמיכה בהם. הדמוקרטים ניסו מאז לעמוד בקצב, אך לא בהצלחה מרובה. 35 מיליון הדולר של אדלסון הם יותר מהסכום הכולל ששלוש עמותות העל הדמוקרטיות גייסו גם יחד. התורם הבולט ביותר לעמותות העל הדמוקרטיות הוא מנהל אולפני הסרטים ג'פרי קצנברג, אשר תרם להן יותר מ-2 מיליון דולר נכון לסוף אפריל.

"עבור השמרנים שתומכים ברומני, ההשקעות האלה של מיליוני דולרים הן כלום לעומת התמורה שיקבלו כאשר תוסר הרגולציה מהתעשיות שלהם והם יזכו להטבות מס נדיבות יותר מאשר בתקופת ממשל בוש", אמר ביל ברטון, דובר Priorities USA, עמותת על התומכת באובמה. "הרפובליקאים מוכנים לשלם עכשיו כמעט כל מחיר כדי לראות את מועמדם מיט רומני נבחר".

תגובות