כשהסערה הגדולה תגיע: 7 דברים שישראל חייבת לעשות כדי להצליח

פרק אחרון בסדרת הווידיאו הכלכלית "מאני טיים" בוחן את הצעדים שבהם צריך לנקוט כדי שישראל תוכל לשגשג בעתיד - מחינוך ועבודה, דרך תחרות והקטנת הריכוזיות, ועד עידוד של הבעת ביקורת ומניעה של סתימת פיות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

דבר אחד ברור לכל מי שצופה בחדשות, גולש ברשתות החברתיות וקורא בעיתונים — ובקצרה, כל מי שלא מתגורר במערה במדבר נידח כשהוא מנותק מהעולם: משעמם לא יהיה פה ולא בשום מקום אחר. סערה פוליטית מתרגשת על העולם, לאחר סערות כלכליות רבות, אשר משנות את השלטון, החברה והתרבות בצורה חדה.

בתוך כל אלה ישראל — כלכלה פתוחה, שנסמכת על יבוא ויצוא ואינה יכולה להתכלכל ולהתקיים ללא קשריה לעולם — צריכה להסתגל לשינויים, ואפילו להשיג אותם, לא רק כדי לא לדרוך במקום, אלא כדי לא להידרדר באופן יחסי ובאופן מוחלט. הדבר אינו תלוי בשלטון של מפלגה כזאת או אחרת. שחיתות מקומית, או כזאת המתרחשת בדרגי השלטון הבכירים, זקוקה לטיפול כחלק מהתמונה הכוללת, ולא לשמש כתירוץ לאי־עשייה.

רשימת התחומים שבהם ישראל זקוקה לקפיצת מדרגה כדי להתחרות בעולם וכדי לשפר את רווחת תושביה, שמתרבים בקצב מהיר מאוד לעומת קצב הפיתוח הכלכלי והחברתי שלה, היא ארוכה. בחרנו שבעה תחומים שנראים כחיוניים ביותר, שיהוו בסיס להתקדמות ולצמיחה בריאה ובת קיימא.

1. שילוב של כל האוכלוסייה בחיי עבודה מודרניים, תוך חתירה לסגירת פערים

שילוב חרדים, ערבים, תושבי פריפריה ועולים — כל קבוצה שאינה מיוצגת היטב בשוק העבודה — בחיי עבודה מודרניים, הוא חיוני להצלחת המדינה בעתיד. זהו אחד התחומים שבהם ישראל מפגרת קשות אחרי מדינות בעולם המערבי, והגורם העיקרי לפערים חברתיים קשים. עלינו לפעול לכך שכולם יקבלו שכר שמאפשר קיום הגון, שמאפשר לשלם מסים לטובת הכלל, ובכך לאפשר לדור הבא להתחיל מנקודת מוצא טובה יותר משלנו.

2. מודרניזציה וסגירת פערים במערכת החינוך

החינוך ברחבי העולם נמצא במשבר קיומי: הוא אינו מתאים ומותאם לעידן הדיגיטלי. ישראל, באופן ספציפי, סובלת מהידרדרות בדירוגים הבינלאומיים ופערים מהגדולים במערב, שיוצרים שרשרת של בעיות קשות נוספות ומעיבים על עתיד של צמיחה ושגשוג.

מעבר למטרה הגדולה של התאמת החינוך לצרכים המשתנים של החיים, עלינו למצוא דרך להעניק גישה לאפשרויות מגוונות של חינוך בכל מקום ולכל תלמיד.

3. הגדלת חשיפה ליבוא כדי להוריד את יוקר המחיה

הגלובליזציה היא תהליך שישראל משתתפת בו ולא יכולה להימנע ממנו באמצעות סגירת ענפים לתחרות, בעילה של הגנה על תעשיות מקומיות, או לטובת אינטרסים צרים. תכנון המבוסס על עובדות וללא משוא פנים יאפשר לעודד את המצוינות המקומית תוך שיפור מצבם של הצרכנים.

4. הקטנת הריכוזיות ועידוד התחרות

בתחומים רבים ישראל סובלת מריכוזיות כלכלית שמסכלת תחרות, ומונעת פרנסה מיזמים ועסקים קטנים. שלל מחקרים מראים כי הריכוזיות בולמת צמיחה, פוגעת בתחרותיות לעומת מדינות אחרות, ותורמת לפערים. הצעדים שנעשו בעקבות המחאה החברתית הם רק שלב ראשון — נותרה עבודה רבה.

5. שינוי יחסי העבודה במגזר הציבורי: פריון עבודה כשיקול בקידום ושכר

שיטות עבודה ותגמול שעבדו בדורות קודמים, הן כיום אבן רחיים על צווארה של החברה הישראלית, שבה שכר עידוד עשוי להינתן אוטומטית, ולבטא תפוקה גבוהה פיקטיבית. יתרה מכך, ההשתתפות הגבוהה של הממשלה כמעסיקה במשק והפריון הנמוך בישראל, מחייבים דרכי פעולה נועזות שימנעו דריכה במקום וחוסר יעילות.

6. חיסול המינויים הפוליטיים במגזר הציבורי

הפקידות הציבורית בישראל מבוססת על מינויים פוליטיים והיא חסרה שיקולים מקצועיים. שיפור איכות השלטון והתפקוד בכל הדרגים הוא צעד נוסף בדרך לקפיצת מדרגה משמעותית.

7. עידוד חשיבה ביקורתית בחינוך, בתקשורת ובפוליטיקה

הדמוקרטיה וחופש הביטוי נמצאים תחת מתקפה, ולא רק בישראל. דווקא בעידן שבו הסתה וליבוי של שנאה זוכים לפופולריות, צריך להמשיך לקרוא תיגר על הקונצנזוס המוכתב והחשיבה המאובנת. חשיבה ביקורתית אינה ביטוי לשנאה ובגידה — אלא הדרך היחידה לייצר דיאלוג פורה של התקדמות. במקום להשתיק, להסית, ולסתום פיות, צריך לפנות לדרך של שקיפות וחשיבה עצמאית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם