9 סימני אזהרה שחייבים להכיר לפני שמשקיעים בנדל"ן

יש סיבות רבות וטובות לרכוש בית למגורים או להשקיע בנדל"ן, אך ככל שיותר כסף זורם לתחום יש יותר פיתויים לגורמים שליליים להיכנס לענף בחיפוש אחר רווח על חשבון הרוכשים ■ פרק 7 בסדרת הרשת מאני טיים פורש כמה מהסיכונים הבולטים ביותר בשוק

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

במשך עשרות שנים הריבית בעולם יורדת והולכת. היא הגיעה לאפס בכלכלות המפותחות לאחר המשבר הפיננסי, ובמקומות מסוימים בעולם, כמו שווייץ, שוודיה ויפן, היא כבר מתחת לאפס.

במונחים ריאליים, ברוב הכלכלות הריבית כבר שלילית - והחיסכון הסולידי, שפעם היה אבן הפינה של ההתנהלות הפיננסית של משקי בית, ולחם חוקם העיקרי של בנקים, איבד לחלוטין את המטרה לשמה נועד.

כל הפרקים בעונה השלישית של מאני טיים

ירידת הריבית גררה תגובת שרשרת פיננסית מדהימה ברחבי העולם:

1. חיפוש אחר תשואות באמצעות השקעה בנדל"ן הוביל לזינוק במחירי הבתים באירופה, ארה"ב ומקומות אחרים במאות אחוזים תוך כמה שנים.

2. העלייה במחירי הבתים גרמה לנהירה אדירה של משקיעים נוספים, ולהולדתו של מגזר בנקאות צללים שהלווה בהיקפים חסרי תקדים - ללא כל אחריות ותוך לקיחת סיכונים אדירים.

3. גם הבנקים הגדולים והסולידיים לכאורה השתתפו בחגיגה, והמציאו מוצרי השקעה נגזרי משכנתאות — נגזרים שהתרבו באופן חסר רסן וללא כל בסיס.

4. במשבר פיננסי של 2007 קרסו שוקי הנדל"ן ברחבי העולם — בבריטניה, באירלנד, בספרד ובארה"ב. המחירים ירדו, משקי הבית ספגו הפסדים ענקיים, יציבות הבנקים התערערה.

5. מחירי הבתים בישראל איחרו להשתתף בחגיגה האמורה. הבנקים שמרו על יציבות. ואולם בעשור האחרון גם כאן טיפסו המחירים במאות אחוזים לנוכח הירידה בריבית.

6. למרות הלקח הצורב, מחירי הבתים ברוב העולם חזרו לעלות שוב: בכלכלות מתעוררות כמו סין וסינגפור, אולם גם בכמה מהמרכזים הבולטים ביותר של המשבר: ארה"ב ובריטניה.

הריבית הנמוכה הופכת את ההשקעה בנדל"ן למפתה מאוד. לא רק שהחלופות האחרות נתפשות מסוכנות יותר או פחות כדאיות, נדל"ן הוא נכס מוחשי, וככזה יש לו ערך נתפש — רגשי אפילו — שמעורר ביטחון.

התייקרות הבתים פגעה קשות בצעירים ובשכבות הנמוכות, ויותר ויותר: במעמד הביניים. זה נכון לא רק לישראל, כי אם למקומות מרוחקים ושונים זה מזה כמו סין ובריטניה.

ירידת הריבית והתייקרות הנדל"ן הן מהגורמים הבולטים לגידול בפערים הכלכליים — ובכל זאת כולם מרגישים שהם צריכים לקנות בית.

צילום: מורן ברק

הסיכונים הנלווים רבים

ואולם ככל שיש יותר כסף בתחום מסוים, וככל שיש בהלת רכישה יותר קדחתנית, רבים הסיכונים הנלווים. חלק ניכר מהתרמיות והשערוריות הגדולות ביותר שקשורות למשבר הפיננסי מקורן באדמה: נכסי דלא ניידי מתייקרים, שאנשים רצו — כדי לגור בהם, כדי לעבוד בהם, כדי להשקיע ולהוציא מהם כסף.

פרשיות שחיתות רבות ברשויות המקומיות בישראל שנחקרו בשנים האחרונות קשורות לנדל"ן. נדל"ן הוא השקעה עתירת הון, שמפתה לא רק משקיעים ודיירים, אלא גם גורמים שליליים שמחפשים להרוויח.

כדאיות כלכלית טהורה משולבת בשיקולים אישיים כמו אזור מגורים נעים ובתי ספר טובים היא המפתח לקבלת החלטה נכונה ברכישת בית. ואולם אסור לשכוח שסכנות נוספות אורבות למשקיעים ורוכשים. רכישת נדל"ן היא לרובנו בעסקה הגדולה ביותר שנעשה בחיינו, ולכן מומלץ להיזהר שבעתיים. להלן תשעה סימני אזהרה חשובים שצריך להכיר לפני קבלת החלטת השקעה או רכישה של נדל"ן:

1. כדאיות כלכלית. כשהמיסוי עולה, והתשואה על השכרה יורדת, הכדאיות הכלכלית פוחתת. זוהי אבן היסוד של תורת ההשקעות. גם אם יש נימוקים אחרים לרכישה, חשוב שלא לשקר לעצמנו באשר לרווח שאנחנו מצפים לו.

2. התלהבות יתר. כשגורמים בעלי עניין מנסים לשכנע אתכם שמיקום שהיה עד כה חסר עניין ובעל נתונים לא מלהיבים הולך להיות "הדבר הגדול הבא".

3. בנייה מואצת באזורים שסובלים מהגירה שלילית. אם אנשים לא רוצים לגור שם, למה דווקא אתם?

4. מקומות אקזוטיים ומרוחקים שאין לכם מספיק מידע עליהם. השקעה בנדל"ן בחו"ל עשויה להיות מפתה ואף משתלמת, אך היא כרוכה בעלויות וסיכונים נוספים שחייבים לברר לפני שמקבלים החלטה.

5. קבוצות רכישה. אחד הסימנים להתלהבות יתר בשוק הנדל"ן. זוהי דרך לגיטימית לרכוש בית, אך היא דורשת זהירות יתר, כפי שהראו כמה מקרים בעבר הלא רחוק.

6. קרקעות חקלאות. ניסיון העבר מראה שזהו הימור בסיכון גבוה: תקוות גדולות, תוצאות דלות.

7. כשאין ערובות כספיות מספיקות ומהימנות ליזמים ולבונים — והסיכון כולו עליכם.

8. מציעים לכם עוד חדר ומרפסת שמש במסגרת התחדשות עירונית. האם זאת תמורה ראויה לזכויות הבנייה שנתתם לקבלן? ואיזו איכות חיים תהיה לכם באזור רווי כל כך בבנייה?

9. כשאתם קונים במקום שבו יש רק משקיעים, ולא גרים בו בעלי הבתים עצמם. האם שכונות רפאים יוקרתיות הן הדבר שחיפשתם?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם