מאני טיים 3 |

מה צריך לדעת לפני שמשלמים על דירה או כשרוכשים מכנסיים?

מדי יום אנחנו מקבלים החלטות מימון, מקטנות ועד גדולות ■ איך משיגים מימון, כמה מימון צריך ומהם כל הדברים שצריך לדעת לפני שמגייסים כסף לכל מטרה שהיא ■ התשובות בפרק השני של "מאני טיים", סדרת הווידיאו של TheMarker

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

במשך עשור וחצי בישראל ו–35 שנים בארה"ב, ירדה הריבית של הבנק המרכזי כמעט ללא הפרעה. מחיר הכסף, או ליתר דיוק, מחיר האשראי, ירד עבור כולם כמעט: בעבור ממשלות שלוו כסף כדי לסלול כבישים ולשלם משכורות; משקיעים שהשקיעו במינוף כדי להגביר את רווחיות ההשקעות שלהם; חברות שמימנו התרחבות פסי ייצור וגיוס עובדים; רוכשי בתים שלקחו משכנאות בריביות נמוכות ברמה היסטורית; וצרכנים שקנו עוד ועוד מוצרים ושירותים. להתנפחות האשראי היו תופעות לוואי קשות, שעשויות להחמיר עם הירידה של הריבית לכיוון שלילי.

רבות מההחלטות שאנחנו מקבלים בחיים כרוכות במימון: גיוס כסף למטרה כלשהי, או באופן רחב יותר - הדרך שבה אנחנו מנהלים את כספנו והכסף שאנו זקוקים לו לצרכים שונים. למימון יש גם צורות שונות ודרכי יישום שכדאי להבין את המרכיבים שלהן.

מימון לובש כיום צורות שונות - החל בהלוואה בנקאית שמציעים לנו בטלפון - לקניית אופנוע, הקמת עסק או פירעון הלוואה אחרת - דרך קניית מוצרים בתשלומים, ועד פרויקטים יזמיים שאנחנו מגייסים עבורם כסף במימון המונים. מערכות חלופיות למימון מוקמות במקביל למערכת הבנקאית - חלקן בעלות הבטחה רבה, חלקן בעלות סיכונים.

במהלך חיינו, גם אם אנחנו חסכניים ונהנים מהכנסה גבוהה, אנחנו נדרשים לקבל ללא הרף להחלטות מימון, גם אם אנחנו לא קוראים להן כך. בפרק השני בעונה השלישית של "מאני טיים", אנחנו מתחילים לחקור נושאים של קבלת החלטות כלכליות ופיננסיות.

מתי אנחנו מקבלים החלטת מימון?

כשמישהו מציע לנו הלוואה בטלפון; כשסוכנות רכב מציעה לנו פרישה של תשלומים; כשאנחנו משלמים במזומן על קניית בית; כששואלים אותנו בקופה, בכמה תשלומים — כל אלה מחייבים אותנו לקבל החלטה על מימון, שיכולה להיות מעורבת בהחלטה על צריכה, השקעה או חיסכון.

החלטות מימון יכולות להיות קטנות, כמו לקנות מסטיקים בהקפה במכולת שכונתית, או ענקיות - קניית בית, למשל.

יש דרכים רבות להשיג מימון, אבל חשוב להבין, שגם החלטה לשלם במזומן היא החלטת מימון. כמו בכל דבר בכלכלה, לכל צעד והחלטה יש חלופות. הבחירה במזומן היא חלופה אחת למימון משהו שאנחנו רוצים לעשות, וכדי להבין אם היא נכונה, צריך לדעת את המחיר שלה ושל החלופות הזמינות האחרות.

חמשת השלבים החשובים בקבלת החלטת מימון

1. היקף המימון - כמה כסף באמת צריך כדי לפתוח עסק או לשפץ דירה? האם הבאנו בחשבון את כל העלויות או רק חלק מהן?

במקרים רבים יש עלויות נסתרות, כמו עמלות, הצמדה ודמי תיווך. תקלות בלתי־צפויות או שינוי בעלויות של מטרת המימון שלנו יכולים גם הם לשבש את דרכנו לביצוע, אם לא נשיג את המימון הדרוש - אם למשל רצינו להחליף את חלונות הבית, ומחיר האלומיניום זינק לפני ששילמנו לספק, נצטרך להגדיל את המימון.

2. תקופת המימון - האם אנחנו רוצים לפרוש את ההחזרים לתקופה ארוכה ולהיות כבולים להתחייבות, או להיפטר מהם במכה אחת?

ככלל אצבע, ככל שתקופת המימון ארוכה יותר, ההחזר יהיה גדול יותר. ואולם קיצור תקופת החזר של הלוואה כרוך בתשלומים גבוהים יותר באופן שוטף.

3. מחיר המימון - כשלוקחים אשראי, משלמים ריבית; כשיוצאים למימון המונים, צריך לתת לתורמים מוצר או שירות. מימון, במקרה הזה, הוא כמו מוצרים רבים אחרים: יש תחרות ומחירים שונים. במיוחד בתקופה זו של ריבית נמוכה להפליא, יש חלופות רבות למימון, תחרות גדולה בין ספקי אשראי - והרבה מלכודות יקרות שאפשר ליפול אליהן. השוואת מחירים בלקיחת משכנתא גדולה לקניית דירה יכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים.

4. תזרים מזומנים - איזה החזר אנחנו מסוגלים לשלם באופן שוטף לאורך תקופת המימון בלי להיקלע למצוקה.

כשאנחנו מקבלים אשראי, האם אנחנו יכולים לעמוד בתנאי הפירעון שלו? לעתים מוטב להאריך את תקופת ההחזר כדי להיות בטוחים שתהיה לנו הכנסה מספקת להחזיר את הכסף. במקרה של משכנתא קובעים הבנקים בדרך כלל מגבלה על גובה ההחזר ביחס למשכורת החודשית. החזר גדול יותר משמעו שצריך להדק את החגורה.

5. סכום ההחזר הכולל - אחד הפרמטרים החשובים ביותר במימון, נקבע על פי כל הפרמטרים הקודמים. כך למשל, אם נלווה מהבנק מיליון שקל לקניית בית, בריבית של 3% בשנה ל–30 שנה - נצטרך להחזיר לבנק 1.5 מיליון שקל, לפני מדד, עמלות ותשלומים נסתרים. אם נקצר את התשלום לעשר שנים, נחזיר 1.158 מיליון שקל לפני מדד ועמלות, כלומר נחסוך בהחזר כמעט 342 אלף שקל. מצד שני, התשלום החודשי שלנו יהיה 9,609 שקל במקום 4,216 שקל.

איך לפצח את קוד המימון

כדי לבחור את חלופת המימון הנכונה, חייבים לבחון את כל הפרמטרים, האילוצים והמטרות שלנו. כך למשל, אם יש לנו מספיק כסף, במקום משכנתא של מיליון שקל ל-30, שנה שעליה נשלם 1.5 מיליון שקל פלוס מדד ועמלות, נוכל לשלם במזומן מיליון שקל בלבד.

מה עדיף? אם המיליון במזומן מושקע בתשואה שעולה משמעותית על ריבית המשכנתא, יהיה עדיף מבחינה מימונית לקחת את ההלוואה. אם הכסף לא עובד עבורנו, אולי נשתמש בו או בחלקו כדי להקטין את ההלוואה. אם נצטרך כסף למטרה אחרת בעוד כמה שנים, למשל כדי לממן לימודים גבוהים או לצרכים אחרים שהמימון להם יהיה יקר יותר, מוטב שנשאיר אותו בקופה.

סוגיית מימון יומיומית יותר היא קנייה בתשלומים ללא ריבית. כשהחנות מציעה לנו בכך מימון במחיר אפסי, מה אנחנו מרוויחים בעצם?

אם אין לנו מזומן בבנק, וכדי לקנות את המוצר כרגע אנחנו צריכים למשוך משיכת יתר ולשלם עליה ריבית גבוהה, ההצעה של החנות תהיה משתלמת. ואולם גם לכך יש מחיר - יש מקרים שבהם דחיית תשלומים רק יוצרת תחושת ביטחון כוזב, ומובילה אותנו לקבל החלטות שגויות שעולות ביוקר, כמו הגדלת הוצאות שוטפות.

בכל מקרה, בתקופה של אינפלציה אפסית, ובמקרה הקיצוני יותר של ריבית שלילית - נעדיף לשלם מראש ככל האפשר, כי לפחות תיאורטית זה יעלה לנו פחות כסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם