ההבטחה הגדולה של ביטקוין

ג'נט ילן אמרה שהוא חדשני, פושעים אוהבים לקבל אותו כתשלום וכולנו רוצים לדעת איך הוא עובד ואיך אנו יכולים להרוויח ממנו ■ ביטקוין, המטבע הווירטואלי הפופולרי, הוא הכוכב של הפרק הרביעי בעונה השנייה של מאני טיים

דפנה מאור
דפנה מאור
איורים: אילה טל ועדי אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמה שנים קיים ביטקוין, המטבע הווירטואלי האהוד והידוע לשמצה בו זמנית? חמש שנים עברו מאז מתכנת מסתורי שכינה עצמו נקמו המציא את המטבע, מתוכן שנתיים שבהן זכה לתשומת לב עצומה ופופולריות גואה. בשל כך משונה מעט לגלות כי דבר מהותי כל כך כמו אמצעי תשלום חדש לא זכה למעמד מוסדר והממסד מתלבט ומתקשה לדעת מה לעשות עמו ואיך להתייחס אליו.

ממש השבוע החל כוח משימה של נציגי המדינות בארה"ב לעבוד על ספר החוקים הראשון הנוגע לביטקוין. בפברואר הכריזה ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, כי לבנק הפדרלי אין את הסמכות לפקח על ביטקוין. ילן אמרה כי "ביטקוין הוא שיטת תשלום חדשנית שמתפתחת לחלוטין מחוץ למערכת הבנקאות". היא המליצה לסנאט לדון במבנה המשפטי שצריך להיות לביטקוין.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

אכן, הממסד הפוליטי והכלכלי מתקשה להתמודד עם הביטקוין. הסיכויים די טובים, בהתחשב ברקורד של האמריקאים, שהם יהפכו את העניין כולו לתסבוכת בלתי אפשרית ויקלקלו לכל חובבי הביטקוין את המסיבה.

ואולי דווקא במקרה של הביטקוין, ייתכן שכוחות השוק והצרכנים ימשיכו לדחוף את המומנטום. לביטקוין ולרעיון של מטבע וירטואלי מבוזר ומוצפן, יש הצלחה שאיננה מבוססת רק על ספקולציה והייפ, אלא על התפכחות נרחבת מתפקוד הממשלות והבנקים מרכזיים בניהול המערכת הפיננסית והפיקוח עליה.

ביטקוין אינו המטבע הווירטואלי היחידי: המתחרים שלו כוללים את לייטקוין, פירקוין, אורורה־קוין ואפילו גרסה ישראלית בשם ישראקוין, שאמורה לתת מענה לריכוזיות היתר של הבנקים בישראל, לדברי יוצריו. המטבע הווירטואלי הישראלי מתוכנן להיות מופץ בחלקו לעסקים קטנים וצרכנים שיירשמו לקבל אותו, כדי לעודד את השימוש בו לאחר מכן.

תוצר של מערכת ממוחשבת שיתופית

מהו בכלל הביטקוין? שאלה זו חוזרת ונשאלת על ידי רבים. ביטקוין הוא תוצר של מערכת ממוחשבת, שיתופית ומבוזרת - כלומר, שאין לה מנהל או מרכז סליקה מרכזי. הוא מטבע שאינו מודפס או מוטבע על ידי ממשלה או בנק מרכזי. כדי להשיג ביטקוין, אפשר לקנות אותו בבורסת ביטקוין, אפשר למכור משהו תמורתו, או שאפשר לכרות אותו.

ביטקויןצילום: איור: אילה טל ועדי אורן

מאחר שביטקוין היא מערכת שיתופית, תהליך הכרייה הוא עבודה שתורמת משהו למערכת כולה. כל עסקה שנעשית בביטקוין נרשמת ביומן מרכזי. מי שרוצה לכרות ביטקוין, מסייע באמצעות המחשב שלו - ומדובר במחשבים רבי עוצמה, ייעודיים ומצוידים במערכות קירור אימתניות - לאמת את העסקות הללו. מה שצריך לעשות כדי לכרות ביטקוין הוא לקנות או לבנות מחשב כזה, ולהתקין בו את תוכנת הקוד הפתוח של ביטקוין. לאחר מכן המחשב מריץ שורה ארוכה של חישובים, שנועדו לאמת את העסקות שמתנהלות במערכת. כשהוא מסיים לאמת בלוק של עסקות ומגיע לפתרון, שנבדק ומאומת על ידי שאר המחשבים ברשת, מקבל המפעיל (הכורה) 25 ביטקוין בתמורה לעבודתו.

בחמש השנים שעברו מאז השקתו נכרו כמחצית מיחידות הביטקוין הקיימות. ככל שנכרים יותר מטבעות, משימת חישוב ואימות העסקות - וכתוצאה מכך הכרייה - נהיית קשה יותר, ונדרש יותר זמן לבצעה. כמו כן, מספר המטבעות שמקבלים הכורים תמורת פתרון כל בלוק מידע הולך ופוחת עם הזמן.

בסך הכל יש 21 מיליון יחידות ביטקוין בעולם. זהו אולי אחד הגורמים החזקים ביותר בהצלחתו - בניגוד לכסף ריבוני, שבנק מרכזי יכול להדפיס לכאורה ללא מגבלה ולהסתכן בביזויו, הביטקוין הוא משאב מוגבל. בתקופה שבה במשך שנים הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם מדפיסים כסף בטריליוני דולרים, הכמות הסופית של ביטקוין גורמת לאנשים להאמין שהוא ישמור על ערכו ואף יעלה, אולי דומה לזהב.

במובן אחר ביטקוין גם מהווה חלופה מושכת עבור רבים שמאסו בהדפסת הכסף המסיבית שמחלישה את כוח הקנייה ואת תשואתו של החיסכון הסולידי. ביטקוין מייצג חופש כלכלי מהסוג שכבר קשה למצוא בעולם. הוא לא שייך לממשלות, הוא לא מפוקח על ידיהן, והוא לא עובד בשביל האינטרסים של פוליטיקאים ואילי הון.

הסוף להון השחור?

תיאורטית, אם בנקים מרכזיים יאמצו אותו ושיטת הכסף תתבסס עליו, כל העברת כספים ועסקה בעולם תהיה שקופה ורשומה. זה יהיה הסוף להון השחור. האח הגדול יידע בדיוק מה אנחנו עושים עם הכסף שלנו.

המשבר הפיננסי גרם לרבים לאבד את האמון במניעים האמיתיים של הממסד הפיננסי והכלכלי. הגדלת הוצאות, צבירת חובות ממשלתיים, הורדת הריבית והדפסת הכסף הענקית יצרו סכנה של ביזוי הכסף, פגעו במעמד הבינוני ואיפשרו לספקולנטים ובעלי הון להתעשר.

מעמדו של הביטקוין אינו מוסדר עדיין - הוא לא נחשב למטבע חוקי, הוא עדיין לא מוגדר כסחורה או נייר ערך. ולמרות זאת הביקוש לו גובר. כהשקעה, הוא מראה עד כה מאפיינים ספקולטיביים הם בעלי סיכון רב, אבל הרעיון שמאחוריו הוא יקר ערך לרבים מאתנו: חופש ושיתופיות כנגד מערכת שאיננה ממלאת את תפקידה בנאמנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker