מאני טיים

קניית בית: ההשקעה הכי חשובה בחיינו

אין השקעה שקוסמת לבני האדם יותר מבתים. נדל"ן היה השוק שהוביל את יצירת העושר הגדולה בהיסטוריה - ונפילתו גרמה למשבר הפיננסי והכלכלי החמור מאז השפל הגדול. מדוע עולים מחירי הבתים, איך אפשר להבחין בבועה, ומהם השיקולים בעד ונגד קנייה והשקעה בנדל"ן כל זאת בפרק 9 במאני טיים

דפנה מאור
דפנה מאור

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

6 מיליון אמריקאים שלקחו משכנתאות יאבדו את ביתם בחמש השנים הקרובות בגלל אי יכולת לפרוע את החוב. תחזית מזעזעת זו פורסמה בתחילת 2012, לאחר שהמשבר בשוק הנדל"ן ובכלכלה גזל את בתיהם של מספר דומה של אמריקאים.

ב–2004 הגיע שיעור בעלי הבתים בארה"ב לשיא של 69%, לאחר שהנשיא ג'ורג' וו. בוש פעל להרחבת היצע המשכנתאות והריבית היתה בשפל היסטורי. השנה, חמש שנים לאחר שמחירי הבתים הגיעו לשיא, צנח שיעור בעלי הבתים לשפל של 15 שנה - 65%.

במהלך העשור שעד 2006 עלו מחירי הבתים בארה"ב ב–136%, לפי מדד קייס שילר הכלל ארצי. העלייה תודלקה בריבית נמוכה והיצע מתעצם והולך של משכנתאות ואשראי קל וזמין. חלק ניכר מהאשראי הזה ניתן ללווי סאב־פריים - אנשים בעלי כושר פירעון נמוך והיסטוריית אשראי בעייתית, שגילו בשלב מתקדם כי המשכנתא בריבית משתנה שלהם התייקרה מעבר ליכולת הפירעון שלהם.

למרות זאת, במהלך אותו עשור חיזקה עליית מחירי הבתים בולמוס אשראי, שבו אנשים לוו כסף כנגד נכסים ומימנו בעזרתו צריכה - טלוויזיות, מכוניות וטיולים. היא תידלקה גם שוק ענקי של נגזרי משכנתאות, שהעשירו את הבנקים והגדילו את הסיכון למערכת הפיננסית.

רבים האשימו את הממשל האמריקאי ואת הבנק הפדרלי בעידוד מופרז של שוק הדיור ובטיפוח בעלות על בתים על חשבון יציבות פיננסית של המשק. ואולם, גם מחוץ לארה"ב יש מדינות רבות, שתרבויות שונות בתכלית מושלות בהן, שעל תושביהן מהלך הקסם הרב של בתים, קרקעות, אדמות, מגרשים, בניינים, ובאופן כללי - נכסי דלא ניידי.

"ביתו של האנגלי מבצרו" הוא פתגם ידוע, ובהתאם לו 70% מהבריטים ‏(והאירים‏) הם בעלי הבית שבו הם גרים. שיעור דומה של ישראלים מתגוררים בבית שבבעלותם. שני העמים עוד רחוקים מהשיא בתחום: 97% מהבולגרים והליטאים חיים בבית שבבעלותם, 80% מהיוונים ו–75% מהברזילאים. בקצה התחתון של הסקאלה נמצא עם שנחשב לסולידי, חסכן ושמרני: הגרמנים, שרק 46% מהם מחזיקים בבעלות על ביתם.

רצים לדירה - ומעלים את המחירים

קשה להסביר את ההבדלים בשיעור הבעלות על בתים דרך מצבם הכלכלי של התושבים במדינות השונות. בדרום אפריקה 76% מהתושבים הם בעלי ביתם. במדינות באפריקה, אסיה ודרום אמריקה שיעורים גבוהים במיוחד של בעלות על בתים. באירופה משתנה שיעור הבעלות בין מדינות סמוכות זו לזו באופן חד.

עליית מחירי הבתים לא היתה ייחודית לארה"ב. כמעט מתחילת המילניום הזהיר מגזין "אקונומיסט" מפני בועת נדל"ן המתפתחת במדינות רבות בעולם. הבועה היתה ענקית וחמה במיוחד באירלנד ובספרד, שתי מדינות שהצטרפותן לגוש היורו הזרימה אליהן אשראי זול והאיצה באופן חד את צמיחתן.

נס הנמר הקלטי של אירלנד והפרויקטים האינסופיים שהכתימו את קווי החוף היפהפיים של ספרד היו תוצר לא של יתרון כלכלי תחרותי בר קיימא, אלא של תעסוקת יתר שייצר מגזר אחד גדול. באירלנד בלט העיוות ביתר שאת, מכיוון שמדובר היה בכלכלה קטנה ובארץ שאוכלוסייתה קטנה, שבנתה הרבה מעבר לצורכיה ומעבר לכל ביקוש חיצוני.

הפקיעה הפתאומית של הבועה, כשמחנק האשראי ובעיות מימון ופירעון עצרו את תנופת הבנייה, גרמה לנזק נוראי. מאות אלפי בנאים, שרברבים ובעלי מקצועות נוספים התלויים בבתים חדשים נהפכו בין לילה מעובדים מבוקשים למובטלים. הבנקים של אירלנד התמוטטו תחת נטל ההלוואות הבלתי נפרעות שנתנו לכל דורש.

קריסת שוק הדיור בארה"ב ובאירופה היתה מוקד הרעש שהביא לחורבן הפיננסי שהחל ב–2008. ההדף פגע בבנקים, חברות ביטוח, חברות תעשייה ולבסוף הגיע לפתחן של ממשלות. אירלנד, שממשלתה ניהלה עודף תקציבי בשנה שלפני המשבר, לקחה על עצמה את חבויות הבנקים - והגיעה לסף פשיטת רגל. ספרד, גם היא ממשלה עם עודף תקציבי וחוב נמוך, מצאה עצמה מידרדרת בעודה מנסה לכבות שריפות בבנקים המקומיים.

בחמש השנים שעברו מאז שיא המחירים בארה"ב, נפל מדד קייס שילר ב–34% והתאושש השנה ב–9%; בספרד נפלו המחירים ב–30% מהשיא ובאירלנד ב–50%. במקומות אחרים בעולם, כמו באסיה ובאמריקה הלטינית, הסיפור שונה בתכלית: אוכלוסייה צומחת ומתעשרת מתדלקת ביקוש - והמחירים עולים בקצב מהיר.

בישראל סיפור הנדל"ן היה מנותק מזה של העולם. אף שהריבית ירדה במהלך העשור הקודם, סבל שוק הדיור במחצית הראשונה שלו מחולשת הכלכלה כולה. פקיעתה של בועת הטכנולוגיה והאינתיפאדה השנייה העיבו על רמות הביקוש. במשך עשור המחירים נותרו ללא שינוי. ערב המשבר העולמי, בעת שמחירי הבתים בעולם החלו לצנוח כמו בתי קלפים ברעידת אדמה, דהרת המחירים בישראל היתה רק בחיתוליה. בתוך ארבע שנים המחירים כמעט הוכפלו, ובצירוף יוקר המחיה ושחיקת השכר הובילו לרחובות מאות אלפי אנשים במחאה חברתית נדירה בסוגה בהיסטוריה מוטית הגיאו־פוליטיקה של ישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בעל הבית השתגע
10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |
צילום: איילה טל + עדי אורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker