ההפגנות בירדן: מחאה או הפיכה?

הממשל הירדני טוען: האופוזיציה שואפת ל"ציר של אחים מוסלמים במזרח התיכון"

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

הפגנות המוניות, צמיגים בוערים, מחסומים בכיכרות המרכזיות בבירה עמאן וקריאות להפלת המלך מעוררות בירדן חשש שמה שהתחיל כאינתיפאדה נגד העלאת מחירי הדלק והגז עלול להפוך לתחילתה של הפיכה עממית. בערים מעאן, כרך, סלט וארביד, שנחשבות למרכזי תמיכה במלך, הפגינו המונים בתביעה להקים ממשלת חירום לאומית שתבטל את ההחלטה לעלות את המחירים.

גם ראשי הצבא והמודיעין הציעו לממשלת ירדן לבטל את ההחלטה אולם בינתיים דוחה הממשלה את התביעה הזאת, ובמקום זאת נשקלת האפשרות להטיל משטר חירום במדינה, שיכלול עוצר ומעצרים נרחבים של משתתפים בהפגנות. עיתונאים ירדניים אמרו היום ל"הארץ" כי "היקף כזה של הפגנות שבהם נשמעות סיסמאות בוטות נגד המלך לא ראתה הממלכה שנים ארוכות. אינני בטוח שהמלך מבין את היקף המרי ואת עומק התיעוב והשנאה כלפי הממשל שלו". "ייתכן שאנחנו מצטרפים עכשיו לגל האביב הערבי, אלוהים ישמור" אמר עורך בעיתון ממשלתי.

הפגנות בירדן

ממשלת ירדן, בראשות עבדאללה אל-נסור, הבהירה כי נאלצה להעלות את מחיר הדלק - כ-33 אחוזים במחיר הבנזין וכ-50 אחוזים במחיר הגז הביתי - כדי להתגבר על הגרעון העצום בתקציב שיעמוד השנה על כ-3.5 מיליארד דולר, בשעה שהממלכה מוציאה כ-2.5 מיליארד דולר בשנה לתשלום סובסידיות, סכום שמהווה כרבע מתקציב. ראש הממשלה העריך כי ללא הצעד הזה עלולה ירדן להידרדר לפשיטת רגל. ממשלת ירדן נאלצה ללוות סכומים גדולים מן הבנקים המקומיים וחובה מגיע לכ-22 מיליארד דולר כאשר רזרוות המט"ח שלה צנחו לכ-7 מיליארד דולר. המשבר הכלכלי התעצם כאשר הופסקה הזרמת הגז ממצרים, אותו קיבלה ירדן במחיר מופחת וכך נגרם נזק נוסף בהיקף משוער של כחמישה מיליארד דולר.

אולם, ההסברים הכלכליים אינם משכנעים את הציבור או את מפלגות האופוזיציה שהגדולה בהן היא "הגוש האסלאמי", שבו שותפים האחים המוסלמים בירדן. תנועות אלה מצביעות על השחיתות העמוקה בבירוקרטיה הירדנית, על הטבות המפליגות שמקבלים ראשי פרלמנט, על היעדר תוכנית כלכלית ישימה שתשרטט מוצא מן המשבר הכלכלי, על הסיבות שחוללו אבטלה עמוקה ועל הנסיקה בשיעור האינפלציה.

המשבר הכלכלי עלול לשמש גם מנוף פוליטי, במיוחד בידי האחים המוסלמים שדורשים לשנות את חוק הבחירות כתנאי להשתתפותם בבחירות שצפויות להתקיים ב-23 בינואר. לטענת האחים המוסלמים, חוק הבחירות הנוכחי מנוסח כך שיבטיח ניצחון לתומכי המלך ולבני השבטים ויפגע בסיכויי האחים המוסלמים להשיג ניצחון - מכאן החלטתם להחרים את הבחירות. דוברי הממשל הירדני, ובהם ראש הממשלה, מאשימים את האופוזיציה ובמיוחד את האחים בכוונה ליצור "ציר של אחים מוסלמים במזרח התיכון" וכי הפגנותיהם נגד עליית המחירים נועדו למנוע את קיום הבחירות במועדן.

בינתיים מנסה ממשלת ירדן להשיג סיוע נוסף ממדינות המפרץ ומסעודיה כדי לנסות ולמתן את עליית מחירי הדלק, היא גם שחררה היום עצורים רבים שנכלאו בשל השתתפותם בהפגנות. בינתיים נראה כי הצבא, שנאלץ להתמודד בשנה האחרונה עם עשרות הפגנות בהיקף קטן יותר, מצליח להכיל את ההפגנות, כאשר במקביל מתכננת הממשלה להציע בימי הקרובים תוכנית רפורמות שנועדה להרגיע את הציבור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו