התייחסות ראשונה של נתניהו לפרשת האחים עופר: לא אישרנו עגינה באיראן

(עדכון) החברה בבעלות האחים עופר מאשרת את חשיפת TheMarker: סחרנו עם איראן; מניית החברה לישראל יורדת ב-5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

(עדכון) התייחסות ראשונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרשת הסחר לכאורה של חברת טנקר פסיפיק, בבעלות משפחת עופר, עם איראן. בדיון בוועדת החוץ והביטחון אמר נתניהו כי מבדיקה שערך עם הגורמים המוסמכים במשרדו - התברר כי לא ניתנו האישורים לעגינה של ספינות ישראליות באיראן.

דבריו של נתניהו מגיעים אחרי ימים ארוכים של שתיקה שלטונית בנושא. היום פנתה התנועה לאיכות השלטון לשר האוצר וביקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד החברות בבעלות האחים עופר, ולברר עד תום את הנושא. מניית החברה לישראל צונוחות בשעה זאת בכ-5%.

מוקדם יותר היום עלו גילויים חדשים על היקפי הסחר של חברת טנקר פיספיק, החברה הבת של משפחת עופר, עם האיראנים. בחודש מאי 2008 דיווחו האיראנים כי הם שכרו מהחברה 3 מיכליות סופרטנקר, לאגירת 270 אלף טונות של נפט, וזאת ל-90 יום ותמורת 44 אלף דולר לאחת.

בתוך כך, במשרד ראש הממשלה דוחים את הטענה כי גורמים ישראליים אישרו לספינות של קבוצת האחים עופר לעגון בנמלי איראן. אתמול ציינו מקורבים לקבוצת עופר כי קיבלו אישור לכך אך במשרד ראש הממשלה אמרו כי "הטענה אינה נכונה".

אמש דיווח ערוץ 10 כי טנקר פסיפיק, חברת הספנות הסינגפורית שנמצאת בבעלות האחים עופר, הודתה כי המשיכה לייצא נפט מאיראן עד לפני חצי שנה.

הודאתה של החברה מגיעה לאחר חשיפת TheMarker היום כי לפחות 13 ספינות של טנקר פסיפיק מנג'מנט עגנו באיראן בעשור האחרון - כך לפי מסמכים של ארגון רישום הספינות אקווסייס.

החברה אישרה כי העבירה מאיראן ואליה נפט גולמי ומוצרי דלק מעובדים, אך הפסיקה לטענתה מספר חודשים לפני שהוטלו הסנקציות הבינלאומיות על איראן. אם הדיווח נכון, מדובר בעבירה לכאורה על החוק הישראלי, האוסר על סחר עם איראן, חוק אשר היה בתוקף עוד בטרם הוטלו הסנקציות הבינלאומיות על איראן.

למרות האישור, בכירים איראנים מכחישים את הדיווחים וטוענים כי לא קיים כל קשר עם משפחת עופר הישראלית. על פי ההכחשות, איראן לא מכירה ביישות הציונית ובמדינת ישראל. "כל קשר מסחרי עם המשטר הציוני והחברות העסקיות שבו הוא נגד החוק", אמר יו"ר לשכת המסחר האיראנית מוחמד נהאוונדיאן.

בעקבות החשיפה החליטה ועדת הכלכלה לקיים דיון מיוחד בנושא ביום שלישי. לקראת הדיון אמר היו"ר שאמה-הכהן כי "מצב בו חברה ישראלית מובילה, או כזו הקשורה בה, סוחרת עם איראן בצורה ובמידה המביאה את ארה"ב להטיל סנקציות עליה הוא חור ענק מסוכן ואסטרטגי במאמץ הבלימה לתכנית הגרעין האיראנית. מדינת ישראל חייבת, בבחינת נאה דורשת ונאה מקיימת, לסגור את הפרצה הזו ואף להיות סמן ימני בעניין זה".

לדיון הוזמנו נציגי משרד החוץ, משרד הביטחון, משרד התעשיה, המסחר והתעסוקה, משרד ראש הממשלה, המועצה לביטחון לאומי, התאחדות התעשיינים, פורום מנהלי כספים ראשיים, לה"ב- לשכת ארגוני העצמאים, לשכת הספנות, מכון היצוא הישראלי, החברה לישראל ועוד.

ביום שישי, חשף TheMarker כי מכלית הנפט ראפלס פארק (שנקראת כיום אמה), שנמכרה לפי האשמות משרד החוץ של ארה"ב לידי חברת הספנות האיראנית IRISL, עגנה באיראן כאשר היתה עדיין בבעלות טנקר פסיפיק, לפני שנמכרה לקריסטל שיפינג, וממנה ל-IRISL.

הנמלים שבהם עגנו 13 הספינות הם בנדר עבאס והאי ח'ארכ. בנדר עבאס היא עיר נמל החוף הדרומי של איראן. האי ח'ארכ משמש בתור נמל לייצוא נפט מאיראן .

רישומי בקרת גבולות מראים כי הספינות הבאות השייכות לטנקר פסיפיק עגנו בשני הנמלים בתאריכים הבאים.

טבלת ההפלגות - לחצו להגדלה

"לא עולה על הדעת שהאחים עופר יפרו הסנקציות על איראן"

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו לבחון מחדש את מדיניות אי ההתערבות בפרשת משפחת עופר וקשריה עם איראן.

לדבריה, "ככל שמתגלים נתונים חמורים חדשים, כך מצטיירת גם תמונה של ניהול כושל של המשבר, שיגור תגובות מבולבלות וסותרות, וחוסר נכונות לעשות את המובן מאליו: להתנצל ולקחת אחריות. יחד עם זה, השליטה הישירה והעקיפה של משפחת עופר בחברות ישראליות רבות, הופכת את הבעיה לבעיה של כולנו. קיים חשש אמיתי לכך שהסנקציות יתרחבו ויקרינו על מפעלי תעשייה רבים בישראל המפרנסים אלפי עובדים, אשר עלולים להיפגע בשל תאוות הבצע של בעלי השליטה. על ראש הממשלה לגונן על המשק הישראלי מפני פגיעה כזאת, למצות את הדין עם בעלי השליטה, ובו בזמן להבהיר בכך לאמריקנים ולאירופים כי אין סיבה לפגוע במשק הישראלי כולו בשל התנהלות כושלת של חברה אחת".

יו"ר השדולה למאבק בשחיתות ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) פנה ליועץ המשפטי בבקשה לפתוח בחקירה נגד האחים עופר בפרשת המיכלית שנמכרה לאיראן.

לדברי אלדד "אזרחי ישראל זכאים לדעת אם משפחת עופר שזכתה מטעמים תמוהים לקנות בפרוטות נכסי מדינה אדירים לא העדיפה גם בפרשה האיראנית את טובתה האישית על פני טובת המדינה. ישראל נראית נלעגת כשהיא תובעת מכל העולם סנקציות על איראן בשעה שענקי המשק שלה עצמה סוחרים עם מי שחותר בקנאות ובנחישות להשמידנו", טען.

ראפלס פארק - הספינה של האחים עופר שנמכרה לאיראניםצילום: גלאן קסנר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו