שוטר עולמי שנטפל לקטנות

כדאי לקחת את הסנקציות של הממשל האמריקאי בספקנות - גם בענייני איראן

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

<<קבוצת עופר קמה השבוע לעולם שבו החוק הוא טראנס-לאומי. קצת כמו ראש קרן המטבע העולמית, דומיניק שטראוס-קאהן, גילתה הקבוצה שארה"ב היא השוטר העולמי, ומדינות הזקוקות לחסדי הממשל האמריקאי או רוצות לשאת חן בעיניו מיישרות עמו קו.

משפט טראנס-לאומי הוא תופעה הצוברת תאוצה בשנים האחרונות והמאפיין הבולט שלה הוא תחולה של נורמות משפטיות של מדינה על בני אדם ותאגידים שאינם אזרחיה של אותה מדינה. כמו שטראוס-קהאן, שגילה כי נורמות השתיקה שהיו מקובלות בפאריס בכל הקשור להתנהלותו כלפי נשים אינן חלות בניו יורק, כך מגלה קבוצת עופר שקבוצה עסקית בינלאומית כפופה לכללים שמכתיבות מדינות שבהן היא פועלת, ושמי שמפר כללים אלה חשוף לסנקציות בינלאומיות. על טעויות שנעשו בסינגפור - משלמים בוושינגטון.

ובכל זאת, נדרש קורטוב של ספקנות וגם מידה מסוימת של דקות אבחנה לגבי הסנקציות שהטיל הממשל על חברת טנקר פסיפיק. ארה"ב היא השוטר העולמי לענייני איסור הסחר עם איראן ותמיכה בטרור. לא פעם הממשל נוטה להגזים בסנקציות או בהכרזות דרקוניות. לפני פחות מחודש קבע דו"ח של הממשל כי ישראל מפרה בשיטתיות זכויות קניין רוחני ודירג אותנו בקטגוריה אחת עם פקיסטאן וקנדה. קנדה? כן, ברשת החוקים האמריקאית יכולות להיתפס גם מדינות נאורות שלא מתנהגות בדיוק כמו שאמריקה רוצה, וגם בישראל אומרים מומחי קניין רוחני שהדירוג מוטה משיקולים פוליטיים-אמריקאיים ואינו מוצדק.

גם במאבק בטרור פרשה ארה"ב רשת חוקים טראנס-לאומיים רחבה שהחורים בה כה קטנים עד שגם תמימים עלולים להילכד בה ולהיות מוכרזים תומכי טרור. מבחינת החוק האמריקאי, גם אזרח אירופאי שטייל בפקיסטאן וסיפק בתמימות מזון לחבר בתא טרור ימצא עצמו מיד בחקירה בכלא גואנטנמו אם יגיע לארה"ב בהמשך סיורו בעולם. רשת הסנקציות שנועדה להצר את צעדי איראן בתחום הגרעין לא פחות צפופה, וגם היא עלולה ללכוד בתוכה גורמים תמימים. לכן כדאי לשים לב לעוצמה המוגבלת יחסית של הסנקציה שהטיל הממשל על חברת התובלה הימית של האחים עופר כדי ללמוד מה דעתו על חומרת ההפרה המיוחסת לה. זו סנקציה ברמה של "טנקר", ולא של "סופר טנקר".

יש לא מעט ביקורת על המדיניות המשפטית של ארה"ב במאבק בטרור. פרופ' דיוויד קול, משפטן מומחה לטרור מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, סבור למשל שהחוקים הדרקוניים אינם יעילים. לדעתו, יותר מדי משאבי ממשל מבוזבזים על רדיפת שחקנים שוליים והתדיינויות משפטיות מולם, בעוד הטרוריסטים הגדולים שבהם היה צריך לרכז מאמץ נמלטים בקלות רבה מדי. תתרכזו באוסמה ולא בסמי, זה המסר.

יש לא מעט צדקנות מצד ח"כים "ביטחוניסטים" הדורשים חקירה פלילית נגד קבוצת עופר. חלק מהם מוחים תדיר על מעורבות יתר של הממשל בבנייה בהתנחלויות או במהלכי שלום. לעומת זאת, הם מקבלים כדברי אלוהים חיים קביעות של הממשל על קשרי הקבוצה עם איראן. הדרישה לחקור את קבוצת עופר לגיטימית, אבל אם חקירה כזו נחוצה כדאי שמשרדי הממשלה, ובראשם משרד ראש הממשלה, יודיעו לנו שהם חושבים כך - ואפילו ייזמו אותה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker