לפתוח בחקירת פרשת "עופרגייט"

הקשר האיראני של קבוצת עופר יוצר מערבולת שסופה בעיה לאומית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

1. הפרשה מסתעפת

פרשת הקשר האיראני של קבוצת עופר יוצרת מערבולת שסופה עלול להתברר כבעיה לאומית. היא שופכת דלק על יחסי ישראל-ארה"ב ועלולה לפגוע במעמדה הבינלאומי של ישראל כאחת המדינות המובילות את המאבק בהתעצמות הגרעינית האיראנית. זו אחת הסיבות המרכזיות שבגינה המדינה חייבת להודיע על פתיחת חקירה או על בדיקה רשמית.

קבוצת עופר מחזיקה בחברה טנקר פסיפיק, שרשומה בסינגפור, ושסחרה לכאורה עם איראן, אף שהחוק הישראלי אוסר סחר עם איראן או שינוע סחורות ממנה ואליה. לפי נתונים פומביים, מכליות החברה עגנו באיראן ויש להניח שלא הגיעו וחזרו ריקות. בנוסף, חכרה איראן מהחברה ב-2008 שלוש מכליות.

משפטנים יצטרכו להכריע אם החוק חל על המקרים האלה, שבהם הסחר התנהל דרך חברה סינגפורית משורשרת ולא ישירות באמצעות קבוצת עופר. עידן עופר עצמו, בעל השליטה בקבוצה, ידוע כמי שמנהל מקרוב את עסקי הספנות, אך אין בכך כדי לקבוע כי הוא זה שנתן את ההנחיה לפקוד את נמלי איראן. עם זאת, כמה גבות יתרוממו אם הקבוצה תטען כי לא ידעה שזה חלק ממדיניות החברה.

אם לא תיפתח חקירה, ייגרם נזק כפול לישראל. סביר להניח שארה"ב לא תראה בעין יפה את חילוץ אילי ההון הישראלים מהמאבק הכלכלי באיראן ללא שריטה. איך יסתכלו בוושינגטון על ממשלה שלא נוגעת במי שמפר לכאורה את החוק בהקשר האיראני? במיוחד לאחר שהממשל האמריקאי התעמת עם החברה, לא נכנע ונקט נגדה סנקציות בגין מכירת מכלית שהגיעה לאיראן. איך תיראה ישראל בעולם כשתבוא בפעם הבאה למנהיגיו ותדרוש לנקוט צעדים תקיפים נגד איראן? לא מדובר בענייני כבוד ומעמד גרידא. ישראל מובילה את המאבק באיום האיראני מאחר שהיא רואה בטהראן את האיום האסטרטגי הגדול ביותר.

סיבה נוספת לפתוח בחקירה היא הצורך להפגין שוויון כלפי החוק. אמנם אין דין נחום מנבר, שסייע ישירות להתעצמות הצבאית הכימית האיראנית, כדין עידן עופר, שסחר לכאורה עם איראן "רק" בנפט ובמכליות. עם זאת, לא ייתכן שהאחד ייכלא ל-16 שנים והאחר יעבור לכאורה על החוק ויהיה פטור מבדיקה.

על הממשלה להודיע על חקירה רשמית של התנהלות קבוצת עופר מול איראן, גם אם מסקנותיה יהיו שלא נעשתה כל עבירה. צעד זה מתבקש גם כמהלך מתניע לגיבוש מדיניות כלכלית כוללת מול איראן, שתציב את ישראל בחזית אחת עם המדינות שנוקטות סנקציות כלכליות נגדה. ממשלת ישראל נמצאת בפיגור בתחום, והגיע הזמן לצמצם פערים מול וושינגטון ואירופה.

2. הממשלה הולכת על ביצים

בשבוע האחרון ניסו משרדי הממשלה לזרוק אחד על השני את האחריות לטיפול בסוגיית קשרי הסחר לכאורה בין קבוצת עופר לאיראן. עם פרסום ההודעה האמריקאית בדבר הטלת סנקציות על הקבוצה, איש לא לקח אחריות לטיפול בהשלכות המהלך בישראל.

במשרד התמ"ת אמרו שאף שהם אחראים על סחר, וכי על הסחר עם מדינות אויב אחראי האוצר. באוצר אמרו כי הם אחראים רק על מתן היתרי יצוא חריגים למדינות אויב. במשרד הביטחון טענו שהם כלל לא עוסקים בנושא, שבאחריות משרד החוץ. התחושה היתה שכולם הולכים על ביצים. חוששים להרגיז את משפחת עופר מצד אחד ואת האמריקאים מצד שני. בסוף משרד החוץ התעשת והודיע כי הממשלה מצטרפת לעמדה האמריקאית וכי קבוצת עופר תיאלץ להסדיר ענייניה מול וושינגטון בעצמה.

מאז התפתחה הפרשה גם לעגינת אוניות של החברה הבת, או הנכדה, של קבוצת עופר באיראן ולהחכרת מכליות לאיראן. תפוח האדמה הלוהט המשיך להתעופף באוויר. השבוע נקט משרד ראש הממשלה עמדה כשאישר כי לא נתן אישור לעגינת האוניות של קבוצת עופר באיראן.

נראה כי במשוואה הזו מנצח הצד האמריקאי, אם כי כולם נמנעים מלדבר מפורשות על משפחת עופר או להכריז על בדיקה ממשלתית. הדממה הממשלתית בעניין תמוהה, במיוחד כשמדובר בממשלה ששר הביטחון והעומד בראשה נושאים בישראל ובעולם נאומים חוצבי להבות על הצורך בסנקציות כלכליות על איראן.

3. לאן נעלם עידן עופר?

עד לפני שבועיים כיכב עידן עופר בתקשורת כשחקן רכש חדש ונועז של מחנה השלום המתחדש. הוא השיק עם יעקב פרי, יו"ר בנק מזרחי טפחות, את תנועת ישראל יוזמת שמתחה ביקורת על מדיניות הממשלה בעניין התהליך המדיני התקוע והציעה חלופה מדינית.

עופר מיהר בלוויית כתבים לפגישה ברמאללה עם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, לאחר החתימה על הסכם הפיוס בין פתח לחמאס. לפני כשבועיים כיכב שוב במפגש של ישראל יוזמת, שתואר כמפגש חירום אפוף פאניקה. עופר צוטט כי קיימת סכנה ממשית לפגיעה בכלכלת ישראל בעקבות התנהלות המדינה סביב כוונת הרשות הפלסטינית להכריז על מדינה. עוד הוא הזהיר כי ללא תוכנית מדינית, ישראל תיהפך לדרום אפריקה השנייה.

ואולם מאז שבוע שעבר הוא נעדר מהתקשורת. הוא דחה באמצעות דובריו הצעות להתראיין ולהסביר איך קרה שדווקא הוא הוכרז כמי שעושה לכאורה עסקים אסורים עם איראן, האויב הגדול ביותר של ישראל ושל העולם המערבי, מגדולי האויבים של השלום העולמי.

גם לעופר צריך להיות עניין בחקירת הפרשה. במיוחד אם הוא משוכנע שחקירה כזו תוציא אותו צח כשלג ותאפשר לו לחזור למגרש של התהליך המדיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker