התנועה לאיכות השלטון לשטייניץ: למנות בודק לחברות האחים עופר הקשורות לסחר האיראני

התנועה פנתה בשנית ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית כנגד האחים עופר

אורה קורן

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום לשר האוצר יובל שטייניץ בדרישה לפתוח בחקירה נגד חברות האחים עופר, בחשד לכאורה שהפרו את פקודת הסחר עם האויב במסחר שניהלה חברת טנקר פסיפיק עם איראן.

"עניינה של פנייה זו היא פתיחה בחקירה פלילית של כל הנוגעים בפרשת הסחר עם איראן של חברות האחים עופר, כמו גם בקשה כי שר האוצר ימנה בודק לחברות של האחים עופר (המוחזקות על ידם באופן ישיר או עקיף) הקשורות לעניין הסחר עם איראן", כתבה התנועה.

הפניה מתבססת על הדיווחים לפיהם חברת הספנות של האחים עופר - הנמצאת בבעלות של סמי עופר, וחברת הספנות הסינגפורית שבבעלותה, טנקר פסיפיק, ביצעו עסקה עקיפה עם אירן. על פי הדיווחים, החברה של סמי עופר מכרה מכלית להובלת נפט ותזקיקיו בשווי 8.65 מיליון לחברת הספנות האיראנית באמצעות גורם שלישי - חברת הספנות אסושיאייטד שיפרוקינג. בנוסף, נחשף ב-TheMarker כי ספינות של קבוצת עופר עגנו באיראן בעשור האחרון.

עידן וסמי עופר

"ככל שפרסומים אלה מדוייקים, הרי שככל הנראה מעשים אלה מגיעים כדי הפרה של פקודת המסחר עם האויב, הקובעת כי כל הסוחר או מנסה לסחור עם האויב כמשמעו בפקודה זו ייאשם על מסחר עם האויב, ועונשו יכול להגיע לשבע שנות מאסר", קבעה התנועה.

בדברי הפירוט ציינו בתנועה כי סעיף 3 (2) לפקודה רואה אדם כאילו סחר עם אויב באופן רחב ביותר, ובכלל כך אם "היו לו קשרים מסחריים, כספיים או קשרים אחרים עם האויב או לטובתו ובייחוד אם סיפק כל סחורות לאויב או לטובתו...או הוביל סחורות שנשלחו לאויב או שנועדו לארץ אויב". איראן נחשבת מדינת אוייב גם על פי פקודה זו.

"אין ספק, שככל שמתגלים עוד פרטים בפרשה, מתחדד ומתחזק הצורך בפתיחה מידית של חקירה פלילית מעמיקה, כמו גם נקיטת צעדים מנהליים ברורים ונחושים - לבירור החשדות", כתבו בתנועה. "לא יעלה על הדעת שדווקא מדינת ישראל, אשר מובילה בשנים האחרונות את המאמצים הבינלאומיים להטלת סנקציות על איראן במטרה לבלום את תוכנית הגרעין שלה, תתמהמה ותמנע מנקיטת צעדים מוחשיים, ברורים ותקיפים לבירור הפרשה ומיצוי הדין עם כל האחראים והנוגעים בדבר".

"אמון הציבור בישראל פנימה, כמו גם תדמיתה של מדינת ישראל החוצה - מחייבים כי החשדות יחקרו, יובהרו, ויישמעו קול ומעשה ברורים ואחידים מגורמי הממשל ואכיפת החוק, אשר מבהירים כי מדינת ישראל תעשה כל אשר לאל ידה כדי למנוע מעשים שכאלה ותמצה את הדין עם כאלו אשר ביצעו אותם", כתבו בתנועה.

בנוסף, וכהפקת לקחים מפרשה זו, ביקשה התנועה לקיים בחינה מקיפה במסגרתה ייבדק האם ישנן חברות ישראליות נוספות הסוחרות באופן ישיר או עקיף עם אירן או כל מדינת אויב אחרת, או עושות מעשה שיש בו משום הפרה של הסנקציות הבינלאומיות או הדין הישראלי בהקשר זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker