"גם מערכת יחסי הציבור המשומנת של משפחת עופר לא תמחק החרפה"

(עדכון) התנועה לאיכות השלטון: לפתוח בחקירה פלילית נגד משפחת עופר שסייעה לתעשיית הגרעין של איראן שרוצה להשמיד את ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(עדכון) ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) מותחת ביקורת על מכירתה של המיכלית "ראפלס פארק הנמצאת בבעלותה של קבוצת האחים עופר לאיראן. יחימוביץ טוענת כי "גם מערכת יחסי הציבור המשומנת ביותר לא תמחק את חרפת מכירתה של המיכלית למדינה המאיימת יותר מכל על בטחונה של ישראל - איראן".

יחימוביץ' הדגישה כי "בדיקה של העובדות מעלה תמונה פשוטה ובוטה: מכלית התזקיקים raffles park היתה רשומה על שם קבוצת האחים עופר שכתובתה רח' רמת ים, הרצליה, ישראל. היא היתה בבעלותה תשע שנים, תוך שהיא נושאת את דגל ליבריה, ובניהולה המסחרי של חסרת טאנקר פאסיפיק, אשר רשומה בסינגפור, גם היא בבעלותה המלאה של האחים עופר".

לדבריה, "המכלית נמכרה ב-30 בספטמבר 2010, אחרי שהוצעה למכירה במשך שנה, לקו הספנות של הרפובליקה האסלאמית של איראן, דרך חברות לא מוכרות היושבות בנסיכויות המפרץ הפרסי, שעל פניו ברור לכל בר דעת שהן חברות קש. האיראנים שינו את שמה ל'אמה'".

לדעת יחימוביץ', "החבירה לחברות הקש שאינן מוכרות בעסקת המכירה אינה מסירה ולו שמץ מהאחריות מעל כתפי קבוצת עופר, והטענה כי החברה לא ידעה על כך היא זלזול באינטליגנציה.דומה כי ההתעשרות העצומה של המשפחה, אשר נהנית ברציפות מאוצרות הטבע של המדינה, ממשאביה, מהפרטותיה, וממדיניות המיסוי המקלה בישראל – לעולם אינה מספיקה. מכירת המכלית לאיראן היא חציית גבול מסוכנת, המעידה כי תאוות הבצע גוברת גם על בטחון המדינה ועל חשיבות הקשרים הדיפלומטיים, העסקיים והביטחוניים עם ארה"ב".

שלי יחמוביץ'צילום: מוטי קמחי
4 מתוך 4 |
ראפלס פארק - הספינה של האחים עופר שנמכרה לאיראניםצילום: גלאן קסנר
1 מתוך 4 |
ראפלס פארק - הספינה של האחים עופר שנמכרה לאיראניםצילום: גלאן קסנר
2 מתוך 4 |
הספינה של האחים עופר, ראפלס פארק, שנמכרה לאיראניםצילום: גלאן קסנר

עוד הוסיפה כי "תגובת החברה כי היא תורמת עשרות מיליוני שקלים לגופים שונים, בהם צה"ל, היא צינית מאין כמותה ומעידה כי חלוקת התרומות (אשר ממילא באות ברובן מכיסו של הציבור המושקע בחברות שבשליטתן) לא נועדה אלא ליצור חומת חסינות מפני ביקורת, וכרטיס פתוח להתנהגות מוסרית ועסקית שערורייתית".

התנועה לאיכות השלטון: לפתוח בחקירה פלילית

התנועה לאיכות השלטון דורשת לפתוח בחקירה פלילית כנגד האחים עופר. הפנייה הוגשה אתמול בעקבות הפרסומים כי חברת הספנות של האחים עופר - הנמצאת בבעלות של סמי עופר, וחברת הספנות הסינגפורית שבבעלותה טאנקר פסיפיק ביצעו עסקה עקיפה עם איראן.

במכתבה ליועץ המשפטי לממשלה ציינה התנועה, כי מפרסומים שונים בכלי התקשורת ביממה האחרונה עולה כי הממשל האמריקאי הודיע כי חברת הספנות של האחים עופר - הנמצאת בבעלות של סמי עופר, וחברת הספנות הסינגפורית שבבעלותה "טאנקר פסיפיק" ביצעו עסקה עקיפה עם איראן.

על פי ההודעה האמריקאית, החברה של סמי עופר מכרה מיכלית להובלת נפט ותזקיקיו בשווי 8.65 מיליון לחברת הספנות האריאנית באמצעות גורם שלישי - חברת הספנות "אסושיאייטד שיפרוקינג", ובכך תרמה בעקיפין לתוכנית הגרעין שלה.

סמי עופרצילום: מילרוד מוטי

עוד צוין בהודעה כי "חברת האחים עופר לא ביצעה בדיקה נאותה ולא נעזרה במידע פומבי וזמין שיכול היה להצביע על כך שהיא חותמת על חוזה עם חברת הספנות האיראנית". כפועל יוצא, הוכנסה חברת האחים עופר "לרשימה השחורה" של חברות בינלאומיות עליהן יוטלו סנקציות חמורות בגין סיוע לתעשיית הדלק של אירן.

בתנועה לאיכות השלטון אומרים כי ככל שיש אמת בפרסומים, מדובר בפרשה חמורה ומטרידה ביותר במסגרתה עוקפים לכאורה אנשי עסקים מהחזקים והבולטים במשק הישראלי, את הסנקציות המוטלות על אירן, ומסייעים באמצעות חברה בבעלותם, לתעשיית הגרעין של מדינה אויבת, המצהירה בגלוי על רצונה לפעול להשמדת מדינת ישראל.

מעבר לפגיעה, לכאורה, הטמונה במעשה שכזה בביטחון מדינת ישראל, יש בכך כדי לפגוע גם ביחסי החוץ של מדינת ישראל עם ידידתה החשובה ביותר ומובילת הסנקציות כנגד איראן - ארה"ב. לעניין זה צוטט בכתבה כי "גורמים אמריקאים העבירו מסרים חריפים לישראל כי מדובר בלא פחות מסכין בגב ובפגיעה ביחסים בין שתי המדינות, בייחוד אחרי שישראל כל כך התעקשה להחריף את הסנקציות נגד איראן - וחבל שהיא עצמה אינה מסוגלת לפקח". פגיעה אשר מקבלת משנה תוקף דווקא לאור היחסים הרגישים בין שתי המדינות בתקופה האחרונה.

לאור כל זאת ובשל חומרת הפרשה והשלכותיה, סבורה התנועה כי יש לפתוח בחקירה פלילית כנגד האחים עופר ולבחון האם יש במעשיהם משום עבירה פלילית בפרט ביחס לעבירות הנמנות בפרק ז': בטחון המדינה, יחסי חוץ וסודות רשמיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker