איראן מגיבה לסנקציות האמריקאיות: "לא יעצרו את תוכנית הגרעין"

איראן: "מטילים עלינו סנקציות כבר 30 שנה, שום דבר מיוחד לא קרה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ראש סוכנות הגרעין האיראנית (AEOI), פריידון עבאסי, הגיב היום לסנקציות שהטילה ארה"ב על חברות שלכאורה מכרו ספינות למדינה, בהן חברת הספנות של האחים עופר, ואמר כי הסנקציות לא יעצרו את התקדמותה של תוכנית הגרעין האיראנית - כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית ISNA.

"למרבה הצער, נראה שסוכנות הגרעין הבינלאומית מושפעת על ידי מדינות מסוימות", אמר עבאסי. ראש המועצה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני הגיב גם הוא היום לסנקציות ואמר כי "מטילים על איראן סנקציות ואמברגו כבר 30 שנה, אבל שום דבר מיוחד לא קרה במדינה ואיראן תמשיך במומנטום קדימה".

לאחר שארה"ב הטילה סנקציות אתמול על שבע חברות זרות שסיפקו ספינות לחברת הספנות האיראנית IRISL, בהן חברת הספנות של האחים עופר, צפויה החברה האיראנית להתמודד גם עם סנקציות נוספות מצד ארה"ב והאיחוד האירופי, במסגרת מאמציהן של מדינות המערב להחריף את הסנקציות הכלכליות על הרפובליקה האיסלאמית.

שרי החוץ של האיחוד האירופי הסכימו השבוע להוסיף יותר מ-100 חברות, גופים ובני אדם הקשורים ל-IRISL לרשימת הסנקציות של האיחוד האירופי, שנועדה להחריף את הלחץ הכלכלי על איראן להפסיק את תוכנית הגרעין שלה.

"איראן באופן כללי ו-IRISL ושותפותיה בפרט ניצבות בפני חזית מאוחדת ברובה, כזאת שבאופן שיטתי, גם אם איטי, סותמת את הפרצות ומכריחה אותה להשקיע משאבים יקרים בניסיונות התחמקות מורכבים וקשים. בשלב זה או אחר, מספר השותפים ההולך ומתכווץ של איראן יבין שהעלות של עשיית עסקים עם המדינה היא פשוט לא משתלמת", אמר פיטר פאם, חוקר במכון המחקר האמריקאי Atlantic Council, לרויטרס.

IRISL התמודדה בחודשים האחרונים עם סנקציות מוגברות מצד האיחוד האירופי וארה"ב, שטוענות כי פעילות החברה משמשת ככיסוי לפעולות לא חוקיות. יו"ר החברה, חוסיין דג'מר, אמר בשנה שעברה כי הסנקציות "לא יעצרו את פעילות החברה" וכי "האסטרטגיה שלנו היא להתמודד עם הנושא. לא ניתן להם להשיג את מטרותיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker