האינפלציה וקיצוץ הסובסידיות מערערים את מעמד אחמדינג'אד

תוכניתו הכלכלית של נשיא איראן לביטול סובסידיות בסך עשרות מיליארדי דולרים עשויה למנף את מאבקו של המנהיג העליון חמינאי נגדו

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לטלטלה בצמרת השלטון באיראן המתרחשת בימים אלה, שבה המנהיג העליון, עלי חמינאי, מאיים להדיח מתפקידו את הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, תורם גם מצבה הכלכלי הרעוע של המדינה. חמינאי עשוי להאשים את אחמדינג'אד במהלכים כלכליים לא פופולריים, כמו צמצום הסובסידיות הממשלתיות.

בסוף השבוע דיווחו אתרים באיראן כי חמינאי דרש מאחמדינג'אד לבטל את פיטורי שר המודיעין הידר מוסלאי, או להתפטר בעצמו. פיטורי השר, לפני שבועיים, עוררו מחלוקת קשה בין המנהיג העליון לבין הנשיא, המנסה לפי הערכות לבסס את כוחו בשלטון לקראת פרישתו המתוכננת בעוד שנתיים. המחלוקת בין השניים היא מחלוקת פוליטית בטבעה, אולם פרשנים מעריכים כי חמינאי ישמח לנצל את הקשיים הכלכליים כנגד אחמדינג'אד, ולתלות בו את האשמה.

בעקבות הסנקציות הבינלאומיות שפגעו בכלכלת החליטה ממשלת איראן לצמצם, החל בדצמבר 2010, סובסידיות על דלק, חשמל ומוצרי יסוד בתוכנית לחמש שנים. היקף הסובסידיות הכולל הוערך ב-30 מיליארד דולר בשנה, אם כי ממשלת איראן טוענת כי שילמה 100 מיליארד דולר בשנה, וכי אינה יכולה לעמוד בנטל כלכלי זה.

לתוכנית הסובסידיות, אמר אחמדינג'אד בסוף אפריל, תהיה השפעה חיובית שתחולל שינוי ייסודי בכלכלה בעתיד הקרוב, ועל כל 75 מיליון אזרחי איראן לתרום לרווחתה הפיננסית של המדינה, בין היתר בשל הקטנת צריכת הדלק והלחם. כדי לפצות את האזרחים מעוטי ההכנסה על קיצוץ הסובסידיות, מקבלות משפחות תשלומים היישר לחשבונות הבנק שלהן - כ-40 דולר לחודש. בנוסף, העלתה איראן במארס את שכר המינימום לעובדים בערים ל-350 דולר לחודש. כשליש מעובדי הערים משתכרים שכר מינימום, ובכפרים השכר נמוך יותר.

לפני שבועיים הועלה מחיר הלחם באיראן ב-25% ל-5,000 ריאל (50 סנט אמריקאי). מחיר הדלק הועלה מ-1,000 ריאל (10 סנט אמריקאי) לליטר על הקצבה של 60 ליטר דלק לחודש בדצמבר, ל-4,000 ריאל לליטר עבור 50 ליטר ראשונים ו-7,000 ריאל עבור כל ליטר נוסף. הפחתת צריכת הדלק תחסוך למדינה 15 מיליארד דולר, לפי הערכות משרד הכלכלה. הזינוק במחירי הדלק והמים פגע בחקלאים המגדלים תפוזים ופירות אחרים.

בהתאם לתחזיות עלתה האינפלציה באיראן בעקבות קיצוץ הסובסידיות. מרמה של 8.8% באוגוסט 2010 - הנמוכה ביותר זה 25 שנה - עלתה האינפלציה ל-14% בחודש האחרון, לפי הנתונים הרשמיים.

לפי הערכות האינפלציה בפועל כפולה מכך, והיא עשויה להתחמם בשל הגדלת אמצעי התשלום במחזור בשל המרת הסובסידיות במזומנים ישירות למשפחות והגדלת האשראי שמתירה הממשלה לתת לצרכנים.

צילום: רויטרס

התחממות האינפלציה מסכנת את כלכלת איראן, שמוגבלת גם כעת ביכולת התמרון שלה בגלל הסנקציות. בפברואר הגביל בשל כך משרד האוצר את המשיכות היומיות מבנקים ל-15 אלף דולר. לפי דיווחים, הוצפו בחודשים האחרונים בנקים בטהרן ואיספהן בלקוחות נואשים, ובמקרים מסוימים נדרשה התערבות המשטרה. בשבועות האחרונים יצאו להפגין גם עובדים ממפעלי יצור מול משרדו של אחמדינג'אד בעקבות הלנת שכרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker