לוגו רויטרס
רויטרס

מצרים בסכנת "מהפכת הרעבים", שנתיים לאחר הדחת חוסני מובארק במהפכת "האביב הערבי", על רקע זינוק צפוי במחירי המזון והאנרגיה.

כישלון בהשגת הלוואה בסך 4.8 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית (IMF), או ממקור חלופי, צפוי להיות בעל השלכות חמורות: אם מצרים תמשיך לשרוף מט"ח בקצב הנוכחי, תוך שנה לא יישארו לה יתרות מט"ח. גם אם תשיג את ההלוואה, מצרים צפויה לסבול מרתיחה חברתית ופוליטית: קרן המטבע צפויה לדרוש רפורמות במערכת הסובסידיות שכבר שרויה בקשיי מימון.

מוחמד מורסיצילום: אי–פי

העשירים במצרים הם המרוויחים הגדולים מסובסידיות האנרגיה המרוקנות את קופת האוצר המצרית. אך העניים צפויים לסבול יותר מביטולן. "בין אם קרן המטבע תעניק את ההלוואה או שלא, צפויים קשיים", אמר סלאח גודה, פרופ' לכלכלה. "אם נבטל את הסובסידיות מיידית, צפויה מהפכה של הרעבים".

המשבר הכלכלי הפיל את האווירה במצרים ממצב הרוח המרומם של "האביב הערבי" לעוני הולך ומחריף. מאבקים ממושכים בין ממשלתו של הנשיא הנבחר מוחמד מורסי והאחים המוסלמים, לבין האופוזיציה, הגבירו את המתחים במדינה, וגורמים לספקות משמעותיים לגבי אפשרות להשגת קונצנזוס על רפורמה כלכלית.

המשבר הכלכלי הפיל את האווירה במצרים ממצב הרוח המרומם של "האביב הערבי"צילום: רויטרס

ארה"ב, המשקיעה הגדולה ביותר בקרן מהטבע, חוששת לגבי הגברת חוסר היציבות בשל המשבר הכלכלי. "חיוני, דחוף ובעל חשיבות עליונה לחזק את הכלכלה המצרית", אמר שר החוץ האמריקאי הטרי ג'ון קרי בביקורו בסוף השבוע בקהיר. "ברור לנו שחייבים להגיע להסדר עם קרן המטבע, שעלינו להעניק לשוק את הביטחון הזה".

הנתונים מדברים בעד עצמם. יתרות המט"ח של מצרים בסוף פברואר הגיעו ל-13.5 מיליארד דולר, לעומת 36 מיליארד דולר עם פרוץ המהפכה. הצניחה ביתרות התמתנה בחודש שעבר, אך מאז 2010 היתרות הצטמצמו ב-865 מיליון דולר בממוצע, קצב שאם יימשך, יוביל את הממשלה לפשיטת רגל בעוד 15 חודשים. הבנק המרכזי הוציא יותר מ-20 מיליארד דולר בניסיון לייצב את הלירה המצרית, אך המטבע עדיין נחלש ב-14% מול הדולר מאז פרוץ המהפכה.

צניחת המטבע מכבידה על מערכת הסובסידיות, שקיימת עוד מתקופת נאצר. אם למצרים ייגמרו המזומנים - הן הזרים והן במטבע מקומי - מערכת הסובסידיות תקרוס בלאו הכי, ותוביל למחסור ולעליות מחירים חדות, בתנאים כאוטיים של חזרה לשוק חופשי.

ג'ון קרי עוזב את מצרים בדרך לסעודיהצילום: אי-אף-פי

הממשלה נדרשת כעת לרכוש את מרבית הנפט והחיטה לתוכניות המסובסדות בשווקים הבינלאומיים, עם מטבע הולך ונחלש. לחם מסובסד וסובסידיה שפונה יותר לעניים, צורכת כ-5% מתקציב הממשל. האנרגיה היא בעיה גדולה בהרבה, וצורכת 20% מהתקציב. להערכת שר הנפט המצרי, אוסמה כמאל, עלות סובסידיית האנרגיה צפויה להגיע ל-120 מיליארד לירות מצריות בשנת הכספים המסתיימת ביוני.

מצרים לא יכולה להרשות לעצמה הוצאות שכאלה. הממשלה צופה גירעון בסך 189.7 מיליארד לירות מצריות בתקציב בשנת הכספים הנוכחית - 10.9% מהתמ"ג.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker