סערה בלב ים |

יו"ר בנק אוף סייפרס התפטר בשל משבר אמון עם נגיד הבנק המרכזי של קפריסין

(עדכון) מוקדם יותר היום הפתיע שר האוצר הקפריסאי כשאמר כי בעלי פיקדונות של מעל 100 אלף יורו יפרישו למדינה כ-40% מכספם, בתמורה למניות בנקים שיקבלו; הפגנות בניקוסיה נגד ההסכם; הבנקים הקפריסאים והבורסה יישארו סגורים עד יום חמישי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר בנק אוף סייפרס, הבנק הגדול בקפריסין, הגיש את התפטרותו היום במחאה על תנאי הסכם החילוץ ובשל חילוקי דעות עם נגיד הבנק המרכזי, כך מדווח רויטרס ואתר החדשות היווני קתמריני.

במכתב ההתפטרות שלו מציין אנדראס ארתמי כי הוא מתפטר לאחר שגילה כי הבנק המרכזי של קפריסין מינה מפקח אחראי מטעמו לבנק אוף סייפרס, ללא התייעצות עם דירקטוריון הבנק. בנוסף טען ארתמי כי לבנק המרכזי של קפריסין תכניות להיוון מחדש של בנק אוף סייפרס כבר מחודש ינואר, אך הבנק המרכזי לא מסר לו כל מידע בנושא.

במסגרת הסכם החילוץ לקפריסין, בנק אוף סייפרס ימוזג עם "הבנק הטוב" שיחולץ מתוך בנק לאיקי הממשלתי, שייסגר. היום הודיע שר האוצר של קפריסין, מיכאליס סאריס, כי בעלי פיקדונות של יותר מ-100 אלף יורו בשני הבנקים ייאלצו לתת למדינה כ-40% מכספם, בתמורה למניות בנקים שיקבלו.

שר האוצר של קפריסין

"השיעור המדויק טרם הוחלט, אולם הוא יהיה משמעותי", אמר מיכאליס. ההחלטה תתקבל בהתאם למידת ההגנה שהממשלה תספק לקרנות הפנסיה, שככל הנראה יולאמו. תחת סעיפי הסכם החילוץ לקפריסין, בעלי פיקדונות בשני הבנקים הגדולים - לאיקי ובנק אוף סייפרס, יפסידו חלק מכספם.

בנוסף החליטה ממשלת קפריסין להותיר את הבורסה והבנקים המקומיים סגורים עד ליום חמישי, לאחר שהיו אמורים להיפתח היום, לראשונה מאז 16 במארס.

על פי דיווחים, סאריס גם ביקש להשתיק קריאות לשקול יציאה של קפריסין מגוש היורו כדי להקל על הקשיים הכלכליים הצפויים בעקבות הסכם החילוץ שנחתם.

סאריס אמר כי הוא מצפה ל"בריחת הון" ברגע שהבנקים ייפתחו, אך מאמין שברגע שקרנות האיחוד האירופי יתחילו להזרים כסף - "עניין של שבועות", האמון בבנקים ישוב. סאריס הודה כי אף שכלכלת קפריסין צפויה להיפגע קשות מהמשבר הנוכחי, הוא מקווה שהמדינה תוכל ליהנות מ"שגשוג אנרגיה" כתוצאה מחיפושי הגז בחופיה הדרומיים של קפריסין.

"תהיה בעיה כלכלית, אבל נתגבר גם עליה בזמן קצר יחסית", אמר סאריס. הוא הוסיף כי ממשלת קפריסין החלה במשא ומתן מחודש עם רוסיה על תנאים נוחים יותר להלוואה שסיפקה ממשלת פוטין לקפריסין בגובה 2.5 מיליארד יורו לפני כשנתיים.

הפגנות בניקוסיה: "הטעויות שלכם - העתיד שלנו"

יממה לאחר חתימת הסכם החילוץ לקפריסין יצאו סטודנטים ותלמידי תיכון להפגין בבירה ניקוסיה במחאה על תנאי הסיוע והחשש ממשבר כלכלי עמוק שאליו תידרדר המדינה בקרוב.

מאות סטודנטים מתגודדים נכון לשעה 13:00 מחוץ לארמון הנשיאות, באחת ההפגנות הגדולות מאז תחילת המשבר."טרויקה הביתה" ו-"הטעויות שלכם - העתיד שלנו" נכתב בשלטים שמניפים המפגינים משעות הבוקר.

המפגינים מעלים שאלות נוקבות כמו מה יהיו אפשרויות התעסוקה בתקופה שבה חברות רבות ייאלצו לקצץ בעלויות כדי לשרוד, ואיך הורים יוכלו לתמוך בילדיהם במהלך לימודיהם באוניברסיטה לאחר שהם יפוטרו מעבודתם, כמו אלפי עובדים בבנק לאיקי שייסגר בקרוב, כפי שהוחלט בהסכם החילוץ.

עיקרי הסכם החילוץ

1. גוש היורו יעניק סיוע של 10 מיליארד יורו לקפריסין כדי להגן על היציבות הפיננסית במדינה ויקדם בברכה סיוע גם מקרן המטבע הבינלאומית (IMF). הסיוע יאפשר לחוב הלאומי של קפריסין להישאר יציב.

2. לא יוטל מס על פקדונות מתחת לסכום של 100 אלף יורו. ההסכם אינו מפרט מה יהיה שיעור המס על פקדונות מעל סכום זה.

3. כל הפקדונות המבוטחים, בכל הבנקים בקפריסין, לא ייפגעו ויקבלו הגנה מלאה בהתאם לחוק האיחוד האירופי.

4. בנק לאיקי, השני בגודלו במדינה ושנמצא בבעלות ממשלתית, יפורק מיידית, ושווי האחזקות של בעלי המניות, בעלי האג"ח והמפקידים הלא מבוטחים יימחק כליל.

5. בנק לאיקי יפוצל ל"בנק טוב" ו"בנק רע". הבנק הרע ייסגר בהדרגה.

6. הבנק הטוב ימוזג אל תוך בנק אוף סייפרס, תוך קבלת הלוואת חירום מהבנק המרכזי בגובה 9 מיליארד יורו למחיקת חובות והמשך פעילות. הפקדונות הלא מבוטחים בבנק אוף סייפרס יישארו מוקפאים עד למימון מחדש של הבנק ובכפוף לתנאים מתאימים.

7. הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יספק נזילות הון לבנק אוף סייפרס בכפוף לכללי ECB.

8.בנק אוף סייפרס יעבור היוון מחדש באמצעות המרה למניות של פקדונות לא מבוטחים. בעלי המניות ובעלי האג"ח של הבנק ימחקו כליל.

9. שיעור המניות שיקבלו בעלי הפקדונות הבלתי מבוטחים ייקבע כך שיתאים ליחס הון (היחס בין ההון לנכסים משוקללי סיכון) של 9%.

10. הסיוע בגובה 10 מיליארד יורו לא יכלול היוון מחדש לבנק לאיקי ובנק אוף סייפרס.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט