"רכישות אג"ח הן סם שהממשלות עלולות להתמכר אליו"

בראיון ל"דר שפיגל" הביע נגיד הבנק המרכזי של גרמניה - ינס ויידמן - התנגדות לרכישות האג"ח של הבנק המרכזי של אירופה: "תוכנית כזו קרובה למימון באמצעות הדפסת כסף"

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

נגיד הבנק המרכזי של גרמניה (בונדסבנק) הדגיש את התנגדותו לרכישות אג"ח של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) כפיתרון למשבר החוב, והשווה אותן לסם שאליו מתמכרות ממשלותיהן של מדינות מוכות חוב.

נשיא ה-ECB, מריו דראגי, אותת בתחילת החודש כי הבנק ירכוש אג"ח ממשלתיות על מנת להוריד את עלויות המימון של מדינות כמו איטליה וספרד. דראגי צפוי לספק לאחר ישיבת מועצת הבנק המרכזי ב-6 בספטמבר פרטים לגבי התוכנית.

בראיון לשבועון הגרמני "דר שפיגל" הביע ינס ויידמן, נגיד הבונדסבנק, חששות בנוגע לתוכנית של ה-ECB, ורמז כי הוא אינו היחיד שסבור כך. "תוכנית שכזו קרובה מבחינתי למימון של המדינות באמצעות הדפסת כסף", אמר ויידמן. "במשטרים דמוקרטיים, הפרלמנט ולא הבנק המרכזי צריך להחליט על סיכונים כאלה". הוא הוסיף כי "אסור לנו לזלזל בסיכון שהמימון של הבנק המרכזי ייהפך לממכר כמו סם".

ביום שישי אמרו מקורות ב-ECB לרויטרס כי הבנק שוקל לקבוע רצועות יעד לתשואות האג"ח הממשלתיות כדי להגביל פעילות של משקיעים ספקולנטים. ויידמן אמר כי קביעת יעדים שכאלה היא "נושא רגיש", והוסיף כי הוא אינו היחיד במועצת ה-ECB שלו הסתייגויות מכך. "קשה לי להאמין שאני היחיד שמקבל כאב בטן בגלל הדבר הזה".

נגיד הבנק המרכזי של גרמניה, ינס וידמןצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"