אל תתלו ציפיות בפסגת G20

המחשבה כי ב-G20 מכינים תוכנית התאוששות או שהמשבר יסתיים בקרוב - היא נאיבית

אם אי פעם היה זמן שבו היה צורך בשיתוף פעולה כלכלי בינלאומי, הרי שזה כעת. המצב בגוש היורו ובעולם היה קטסטרופלי עוד לפני הסיבוב השני של הבחירות ביוון, והתוצאה אינה משנה כמעט דבר.

כל העיניים נשואות כעת לשווקים הפיננסיים ולפסגת מנהיגי הכלכלות הגדולות בעולם במקסיקו, G20. הפסגה הראשונה של קבוצה זו, בנובמבר 2008, טמנה בחובה תקווה גדולה. אז הוכיחו המדינות הגדולות שהן מסוגלות לעמוד באתגר של מתן מענה קיבוצי והחלטי - גם אם לא בעל הצלחה ארוכת טווח - להאטה בכלכלה העולמית בעקבות קריסת בנק ההשקעות האמריקאי ליהמן ברדרס.

כל מי שמצפה מ-G20 לשלוף עוד ארנב מהכובע, כנראה שלא שם לב למתרחש. לפורום G20 חסר ההנהגה נדרשו פחות מארבע שנים להפוך למיותר כמו G8, קבוצת המדינות המתועשות שאותה הוא נועד להחליף. האופק הפוליטי של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אינו נראה לעין מעבר לבחירות לנשיאות בנובמבר. הגרמנים מרגישים שזכו שלא בצדק בתואר הנבלים של משבר החובות באירופה. וסין מזעיפה פנים בכל פגישות G20 מאז שבפסגת פאריס, בפברואר 2011, הוצע להזכיר את העודף במאזן הסחר שלה בהצהרת הסיכום.

התנאים בשווקים הידרדרו משמעותית מאז הבחירות הראשונות ביוון במאי. נשיא הבנק העולמי היוצא, רוברט זליק, אומר שהוא מזהה אותות למדיניות מגן ולאומיות כלכלית. המפלגות הקיצוניות מתחזקות. משבר החובות פשט בספרד ומתדפק על דלתה של איטליה, אך רעיון פירוק האיחוד המוניטרי עדיין נחשב בלתי אפשרי, אף שאין תחושה כי לאירופה יש תוכנית למניעת הדבר. זו הסיבה שהחששות מעיבים על השווקים.

שלושה דברים צריכים לקרות כדי להימנע מהגרוע מכל. קודם כל, יש לבצע ניתוח טוב של הגורמים שהביאו למצב הנוכחי. שנית, יש לנקוט צעדים להתמודדות עם גורמים אלה. מכיוון ששני הדברים האלה עשויים להימשך זמן מה, יש לנקוט צעד שלישי - צמצום נזקים קצר טווח לצורך מניעת מיתון נוסף, שיגרום לצלקות שלא יחלימו במהרה, בשל הפגיעה בהשקעות ובפיתוח כישורים. עד כה, התבצע צמצום נזקים מועט ובלתי יעיל בעיקר. הניתוח אינו כה קשה, אף שהוא מניב מסקנות לא נעימות.

השורש של המשבר הוא תוצאה של חוסר האיזון בכלכלה העולמית, שבתורו משקף הבדלים ביעילות ובתחרותיות. אפשר היה להעמיד פנים כל עוד מדינות כמו סין, יפאן וגרמניה היו נכונות לממן את גירעונות ארה"ב, בריטניה וחברות גוש היורו החלשות יותר. התמודדות עם הבעיות של אירופה היא לפיכך התמודדות עם בעיית התחרותיות.

ניתן לעשות זאת בכמה דרכים: תהליך צנע ארוך ואכזרי שיביא לצמצום עלויות המדינות החלשות יותר, שחיקה של היתרון התחרותי של גרמניה והמדינות הצפוניות באמצעות התרת שיעור אינפלציה גבוה יותר לעומת מדינות הדרום, תהליך קבוע של העברות תשלומים מהצפון לדרום, ויצירת תחרותיות מיידית במדינות מסוימות שיעזבו את גוש היורו. אירופה הגיעה לצומת, ועליה לבחור באחד מארבעה נתיבים אלה - משהו שנראה שהיא לא מצליחה או לא מוכנה לעשות.

במוקדם או במאוחר, מדינה כמו יוון עשויה להחליט כי אינה יכולה עוד לשאת בנטל, ולהסיק שיש יתרון בלהיות הראשונה שנוטשת את היורו - כפי שהיה יתרון לבריטניה לנטוש ראשונה את תקן הזהב בזמנו. מהלך שכזה יוביל לתוהו ובוהו, למרות טענות קובעי המדיניות באירופה. יתר העולם מבין זאת, וזו הסיבה לכך שאובמה ממשיך ולוחץ על קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ולכך שנגיד הבנק הבריטי, מרווין קינג, הכריז בשבוע שעבר על צעדים לעידוד ההלוואות בבריטניה והנזילות במערכת הבנקאות שלה.

עד שקובעי המדיניות לא יסכימו להתמודד עם הבעיות המבניות, אפשר רק לצמצם נזקים. נאיבי לדמיין כי G20 מכינים תוכנית להתאוששות עולמית. הבנקים המרכזיים נמצאים בכוננות להתמודדות עם תוצאות הבחירות ביוון. מדוע? משום שכרגע ניתן לחלק את הכלכלה העולמית למדינות במיתון, מדינות בדרך לשם ומדינות המאבדות מהירות במהירות. אין תוצאות טובות אפשריות - רק גרועות וממש גרועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה