טלטלה בבנק המרכזי של אירופה: התפטר בכיר הבנק יורגן סטארק

דיווח: ההתפטרות בשל התנגדותו של סטארק לחידוש רכישות אג"ח ממשלתיות על ידי הבנק המרכזי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

בכיר הבנק המרכזי של אירופה (ECB), יורגן סטארק - החברה במועצת המנהלים של הבנק - התפטר מתפקידו ויפרוש עד סוף השנה על רקע "סיבות אישיות", מסר היום הבנק המרכזי.

עם זאת, מוקדם יותר היום דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי התפטרותו של סטארק נבעה מחילוקי דעות סביב תוכנית רכישת האג"ח הממשלתיות של הבנק המרכזי. לפי הדיווח, התנגד סטארק לחידוש רכישות האג"ח שעליה הוחלט בחודש שעבר במסגרת תוכניות שוק ני"ע של הבנק המרכזי של אירופה.

בהודעה לעיתונות שפירסם הבנק המרכזי של אירופה נאמר כי סטארק יישאר בתפקידו הנוכחי עד למינוי מחליף, וכי הדבר צפוי להתבצע עד סוף השנה. כהונתו של סטארק היה אמורה במקור להסתיים רק בחודש מאי 2014.

"אנו מודים מכל לב על תרומתו יוצאת הדופן לאחדות אירופית במהלך שנים רבות", אמר נשיא הבנק המרכזי של אירופה, ז'אן-קלוד טרישה, בהודעה על התפטרות סטארק.

משבר החובות אליו נקלעה אירופה גרם לכלכלנים כמו נוריאל רוביני וג'זף שטיגליץ להפציר בבנק המרכזי של האיחוד להוריד את הריבית ולהמריץ את שווקי הכספים, אולם מי שעוקב אחרי התנהלות הבנק מקרוב יכול לשער כי הנהלת הבנק תפנה לכלים מוניטריים אחרים לפני שתעשה כן.

הבנק המרכזי של אירופה הגדיל את הנזילות בגוש היורו על ידי הגדלת האשראי לבנקים המסחריים. הבנקים באירופה לקחו הלוואות בהיקף של 122 מיליארד יורו מקו אשראי לשבוע שהציע הבנק המרכזי ביום שלישי האחרון והלוואות לשלושה חודשים בהיקף 49.4 מיליארד יורו.

היעדר הביקוש לקווי האשראי שהוצעו בדולרים מפיג את החששות ממחנק אשראי דולרי בגוש היורו. הבנק המרכזי של הגוש הרחיב את המימון ללא הגבלה עבור הבנקים עד ינואר. במקביל, חזר הבנק לרכוש אג"ח ממשלתיות בהיקף של כ 45 מיליארדי יורו בחודש שעבר.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), ז'אן-קלוד טרישה, הוריד אתמול את תחזית הצמיחה לגוש היורו לשנה הנוכחית ולשנת 2012, והזהיר כי הסיכונים לצמיחה הכלכלית באירופה החריפו. "הכלכלה עומדת בפני רמה גבוהה במיוחד של חוסר ודאות והתגברות של הסיכונים להאטה", אמר טרישה במסיבת עיתונאים שנערכה בפרנקפורט בעקבות החלטת הבנק המרכזי להותיר את הריבית בגוש היורו ברמה של 1.5%. עוד ציין כי חלה הרעה בתנאים הפיננסים בחלקים מסוימים של גוש היורו, ואמר כי הבנק המרכזי נכון להזרים עוד מזומנים לשווקים אם הדבר יידרש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב