קרן המטבע מזהירה: כלכלת ספרד עדיין עומדת בפני סיכונים ניכרים

ספרד תעמוד בפני סיכונים קשים אם לא תקצץ בחומרה רבה את הוצאותיה ותארגן מחדש את המערכת הפיננסית, כך נמסר מהקרן

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הזהירה אתמול מפני סיכונים ניכרים לכלכלת ספרד, ואמרה כי אף שהרשויות הגיבו באופן הולם לאתגרים הקשים, שיקומה של הכלכלה עדיין לא הושלם.

ספרד תעמוד בפני סיכונים כלכליים קשים אם לא תקצץ בחומרה רבה יותר את הוצאותיה, תארגן מחדש את המערכת הפיננסית שלה ותשקם את שוק העבודה, אמרה קרן המטבע.

יומיים לפני פרסום אזהרת הקרן יצאו לרחובות 200 אלף אזרחים ספרדים במחאה על מדיניות הצנע של הממשלה והאבטלה הגואה במדינה.

"שיקומה של הכלכלה עדיין לא הושלם, והסיכונים ניכרים", נכתב בדו"ח שערכו אנליסטים בקרן על מצב כלכלתה. "הסיכונים מאוד דומיננטיים", אמרה הקרן. בטווח הקצר, חששות המשקיעים מחדלות פירעון בגוש היורו גוברים, מה שמעלה את עלויות המימון של ספרד בשווקים הפיננסיים, אמרה הקרן. בטווח הבינוני, ספרד מסתכנת בהתאוששות ארוכה ואיטית, ובאבטלה גבוהה.

"בתרחיש הזה, הבעיות הפנימיות עלולות להחריף, מה שייצור מעגל של נפילה במחירי הבתים, האטה בקצב הטיפול במערכת הבנקאית, והקטנת מינוף מהירה יותר של משקי הבית והחברות", אמרה הקרן. "בשילוב עם עלייה פוטנציאלית בעלויות כוח האדם, זה עלול לפגוע בצמיחת שיעור התעסוקה".

המשבר הכלכלי בספרד, אשר נוצר בעקבות התפוצצות בועת נדל"ן ב-2008 כמו גם בשל המשבר הכלכלי העולמי, הוביל את שיעור האבטלה ל-21.29% ברבעון הראשון של 2011. קרן המטבע שיבחה בדו"ח את ממשלת ספרד והבנק המרכזי, אשר נתנו מענה למשבר בתגובה חזקה ונרחבת במהלך השנה האחרונה, מה שסייע באיזון הכלכלה.

ספרד הצליחה לצמצם את הגירעון התקציבי שלה מ-11.1% מהתמ"ג ב-2009 ל-9.2% מהתמ"ג ב-2010, הקרן ציינה. עם זאת, מדריד תצטרך לנקוט באמצעים נוספים על מנת לעמוד ביעדי צמצום הגירעון לטווח בינוני ולהפחיתו אל מתחת למגבלת האיחוד האירופי, של 3% מהתמ"ג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker