הבנקים הצרפתיים מובילים את הבריחה מיוון: צימצמו חשיפה ב-30%

שני שליש מאג"ח של יוון המוחזקות על ידי בנקים זרים נמצאת בידי בנקים גרמניים וצרפתיים נכון לסוף 2010

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הבנקים הצרפתיים מובילים בנסיגה המונית של בנקים אירופיים מחשיפה לכלכלת יוון ומדינות אחרות הנמצאות במשבר חובות, כמו פורטוגל, ספרד ואירלנד. נתוני הבנק הבינלאומי לסליקה, המשמש כבנק לבנקים מרכזיים בעולם, מראים כי הבנקים הצרפתיים הקטינו את החשיפה שלהם יוון מ-92 מיליארד דולר ל-65 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2010. בסימן מדאיג נוסף להסלמת משבר החובות של אירופה, נכשלה בשבוע שעבר הנפקת אג"ח של בנקו סנטנדר, הבנק הגדול בספרד.

החשיפה של בנקים לכלכלות השקועות במשבר איננה מוגבלת לאג"ח בלבד, אלא גם לנגזרי אשראי המבטחים עסקות והלוואות ישירות לממשלות ועסקים - כל אלה הנתונים עליהם מדווח BIS.

למרות הקטנת החשיפה, בנקים גרמניים וצרפתיים החזיקו 70% מ-54.2 מיליארד דולר באג"ח של ממשלת יוון שהוחזקו על ידי בנקים בעולם, נכן לסוף 2010. סך ההלוואות הזרות ליוון היה 161 מיליארד דולר בסוף דצמבר 2010, לעומת 75 מיליארד דולר בסוף 2009.

סך החשיפה של בנקים צרפתיים ליוון, פורטוגל, אירלנד וספרד הוקטנה ב-112 מיליארד דולר במהלך הרבעון האחרון של 2010. לבנקים הצרפתיים היתה החשיפה הגדולה ביותר ליוון מכל הבנקים באירופה, בעיקר בשל הלוואות למגזר הפרטי - 40 מיליארד דולר לחברות ומשקי בית ביוון, פי ארבעה מהחשיפה של בנקים גרמניים בתחום המגזר הפרטי.

בנקים רבים, בייניהם BNP פאריבה, קרדי אגריקול וסוסייטה ג'נרל נסוגו מהשוק היווני כדי להפחית את הסיכון במאזן שלהם ולשפר את יחס ההון - שמודד את היחס בין נכסים כמו הלוואות ואג"ח לבין הון הליבה שלהם.

משבר החובות האירופי, שבו ממשלות רבות הגיעו לגירעונות גדולים וצברו חובות, ממשיך לתת את אותותיו בשוקי האשראי ביבשת גם מחוץ לבנקים. בשבוע שעבר דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי הנפקה של אג"ח שביצע בנקו סנטנדר, הבנק הגדול ביוון, נכשלה בגלל חוסר ביקוש. אג"ח שהנפיק הבנק היו מגובות באג"ח של רשויות מקומות, אולם רק חצי מהאג"ח שהונפקו, סך מיליארד יורו, נרכשו על ידי משקיעים חיצוניים, והיתר נותרו על ידי החתמים שניהלו את ההנפקה - סנטנדר ועוד בנקים אירופיים, כולל קומרצבנק, HSBC וסוסייטה ג'נרל. סנטנדר עצמו הוא אחד הבנקים הבריאים ביותר באירופה, והצליח בהנפקות אג"ח שהיו מגובות במשכנתאות. כמו כן, מימן הבנק בהצלחה את כל התחייבויותיו לשנה הנוכחית - כלומר אג"ח שמועד פרעונן השנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker