טרישה: הבנק המרכזי של אירופה לא יממן את חילוץ יוון

נגיד הבנק המרכזי של אירופה אמר כי לא יגלגל את חובות האג"ח היווניות שברשותו; הנטל עלול לעבור למשלמי המסים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נגיד הבנק המרכזי של אירופה, ז'אן-קלוד טרישה דחה כל אפשרות להשתתפות ישירה במימון חילוץ יוון דבר המגביר את הלחץ על ממשלות אירופה למצוא פתרון למימון, דיווח בלומברג.

בעוד הפוליטיקאים באירופה מנסים למצוא פתרון עד ה-24 ביוני שיחלק את נטל החילוץ בין בעלי האג"ח, טרישה קבע אמש כי הבנק המרכזי של אירופה לא יאפשר שימוש בנכסיו למימון יוון ואין בכוונתו לגלגל את חובות האג"ח היווניות שברשותו.

התנגדות זו של הבנק המרכזי עלולה לאלץ את הפוליטיקאים באירופה לפנות למשלמי המיסים למימון הגירעון של יוון שיגיע ל-130 מיליארד דולר עד 2014. עמדתו של טרישה מנוגדת גם להצעתו של שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, שהציע להאריך את מועד פירעון האג"ח היווניות ב-7 שנים, בטענה כי על משקיעים פרטיים לשאת בנטל הסיוע ליוון. לפי טרישה, כל גישה שתאלץ את משקיעי האג"ח לקבל על עצמם הפסדים בגין אחזקותיהם תהיה "טעות עצומה".

להערכת אנליסטים, הבנק המרכזי חושש כי חברות דירוג האשראי עשויות לראות בצעד שמציע שויבלה חדלות פירעון, ולפרסם הורדות דירוג. פירוש הדבר יהיה כי הבנק המרכזי לא יוכל להמשיך לקבל לידיו אג"ח ממשלתיות של יוון כבטוחות להלוואות חדשות, ובכך תיפגע יכולתו לסייע בהענקת נזילות לבנקים היווניים. הבנק המרכזי חושש גם מהתפשטות החששות במגזר הבנקאי האירופי במקרה של חדלות פירעון יוונית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker