הליגה האנגלית היא הרווחית ביותר באירופה - 2.5 מיליארד יורו לעונה

דלויט: שוק הליגות הכדורגל האירופי צמח ל-16.3 מיליארד יורו בעונה שעברה; באיטליה, צרפת וספרד רשמו הליגות הפסדים תפעוליים

אורן פרוינד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חמש הליגות המובילות באירופה רשמו צמיחה של 4% בהכנסותיהן, אך שכר הכדורגלנים שממשיך לעלות, הביא לרווח תפעולי שלילי בשלוש מהן. כך עולה מהדוח השנתי של חברת דלויט הסוקר את מצבו הכלכלי של הליגות האירופיות הגדולות בעולם.

הדו"ח מעלה עוד כי למרות המצב הכלכלי הרעוע השורר באירופה, שוק הכדורגל ביבשת רשם הכנסה כוללת של 16.3 מיליארד יורו בעונת 2009/2010. בסך הכל גדלו ההכנסות ב-8.4 מיליארד יורו לעומת העונה האחרונה, כאשר זכויות השידור היוו את גורם הצמיחה העיקרי (8%) והכניסו לליגות למעלה מ-4 מיליארד יורו.

שכר הכדורגלנים הגבוה, הציב את הליגות בפני מצוקה כלכלית שהקשה עליהן לסיים את העונה ברווח חיובי. סך השכר בחמש הליגות האירופיות הגדולות עלה בלמעלה מ-400 מיליון יורו - עלייה של 8%, והסתכם בסכום כולל של 5.5 מיליארד יורו במהלך עונת 2009/10.

הליגה האנגלית נשארה מובילה בהכנסות, כאשר מועדוני הכדורגל שלה רשמו גידול של 8% ל-2.5 מיליארד יורו. 800 מיליון יורו מאחוריה נמצאת הליגה הגרמנית עם גידול של 6% ל-1.7 מיליארד יורו שנבע בעיקרו מעלייה בהיקף הפרסום. תואר נוסף שיכולה להתגאות בו הליגה הגרמנית, הוא ממוצע של 42,700 נוכחים במשחק, הגבוה ביותר מבין חמשת הליגות הגדולות באירופה.

קבוצות הכדורגל הספרדיות הגדולות - ברצלונה וריאל מדריד - הכניסו יחד 69 מיליון יורו, ותרמו יותר מחצי מהגידול של 8% שהציגה הליגה הספרדית, שהכנסותיה עלו ב-8% והסתכמו ב-1.6 מיליארד יורו.

הליגה האיטלקית רשמה גידול של 38 מיליון יורו (3%) וסיכמה את עונת 2009/10 בהכנסה כוללת של 1.5 מיליארד יורו ובכך מתמקמת במקום הרביעי בטבלת הליגות המכניסות ביותר באירופה, לפני הליגה הצרפתית שצמחה ב-2% בלבד וסיכמה את העונה בהכנסה כוללת של 1.1 מיליארד יורו.

"הגידול בהכנסות בכל חמשת הליגות האירופאיות הגדולות במהלך עונת 2009/10 הוא הישג מרשים ביותר המוכיח את נאמנותם של האוהדים וממחיש כי הספורט הפופולארי ביותר בעולם נותר אטרקטיבי כתמיד" אמר דן ג'ונס, שותף בכיר במחלקת עסקי הספורט בדלויט, והוסיף כי "הכדורגל האירופי הוא אחד המוצרים הרצויים ביותר בטלוויזיה במונחי הכנסות וממשיך להיות סיפור הצלחה כלכלי כמעט בכל מדינות אירופה. עם זאת, האתגר הגדול ביותר של הכדורגל נשאר אותו הדבר - הצורך בשליטה על העלויות הגבוהות, בעיקר על שכר השחקנים ודמי העברה ".

האם אופ"א תתערב בשכר השחקנים המרקיע שחקים?

עליות שכר חלו בכל חמשת הליגות האירופאיות הגדולות כאשר בגרמניה נרשם הגידול הגבוה ביותר 11% תוספת שכר מצרפית שהסתכמה בסכום כולל של 88 מיליון יורו. עלייה של 8% נרשמה הן בליגה האיטלקית, שהוסיפה 88 מיליון יורו לשחקניה, והן בליגה הצרפתית שהוסיפה 56 מיליון יורו במהלך עונת 2009/10. הליגה האנגלית הוסיפה לשחקניה תוספת שכר של 5% בעוד שהצרפתים הסתפקו בעלייה של 3% בלבד.

בליגות האיטלקית והצרפתית הגידול בשכר עלה על הגידול בהכנסות כך שהן הציגו הפסדים תפעוליים, בעוד שבאנגליה ובגרמניה ההכנסות והשכר עלו בסכום זהה והותירו את הליגות עם רווחים תפעוליים. בספרד, ריאל וברצלונה אמנם רשמו עליות ברווח התפעולי שלהם אך הרווח התפעולי המצרפי של כלל הקבוצות הסתכם בהפסד.

הליגה האנגלית והליגה הגרמנית היו היחידות שהציגו רווח תפעולי חיובי כאשר הגרמנית הציגה רווח של 138 מיליון יורו וניצבה בראש טבלת הרווח התפעולי מעל לליגה האנגלית שהציגה רווח תפעולי של 101 מיליון יורו. הפסדי הליגה הצרפתית גדלו ל-102 מיליון יורו בעוד שהליגה האיטלקית הקטינה את הפסדיה העונה בהשוואה לעונה הקודמת אך עדיין רשמה הפסד תפעולי של למעלה מ-100 מיליון יורו.

כרגע, עיני העולם נשואות כלפי אופ"א במטרה לראות האם יתערבו בשוק השכר או שמא יאפשרו לשחקנים באירופה ליהנות מהשכר הגבוה ביותר בעולם. אלכס ביירס, יועץ עסקי בכיר במחלקת עסקי הספורט בדלויט, מסר בתגובה כי "בהתחשב בעובדה שיחס המשכורות/הכנסה עלה ב-4 מבין חמשת הליגות הגדולות, אנו מקבלים בברכה התערבות של אופ"א בשוק על מנת לעזור למועדונים לשלוט בעלויות השכר שלהם על בסיס בר קיימא".

וויין רוניצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker