בלארוס מנסה להיחלץ מקריסה כלכלית: ביקשה סיוע בסך 8 מיליארד דולר מקרן המטבע

המשבר הכלכלי החמור ביותר במדינה מאז קריסת ברית המועצות הוביל לבהלה ולירידה בערך המטבע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
סוכנויות הידיעות

ממשלת בלארוס ביקשה היום סיוע של עד 8 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית (IMF) במטרה לייצבה את כלכלתה הקורסת, הסובלת מהמשבר הכלכלי החמור ביותר שלה מאז קריסת ברית המועצות, שהוביל בין היתר לירידה בערך המטבע המקומי ובהלה בקרב האזרחים.

ראש ממשלת בלארוס, מיכאיל מיאסניקוביץ', אמר היום כי המדינה מנהלת מגעים עם קרן המטבע ומקווה לקבל הלוואה בסך 3.5-8 מיליארד דולר. כלכלנים העריכו כי המדינה, שחולצה על ידי קרן המטבע במהלך המשבר הפיננסי העולמי, תזדקק ל-9 מיליארד דולר לפחות כדי לייצב את כלכלתה.

גל של בהלה פרץ בשבוע שעבר בקרב אזרחי המדינה, לאחר שהבנק המרכזי הוריד את ערכו של הרובל הבלארוסי ב-50% מול הדולר. אלפי אזרחים מיהרו לחנויות כדי לרכוש מוצרים ועמדו במשך ימים בתורים ארוכים מחוץ למשרדיהם של חלפני כספים במדינה, בניסיון להגן על חסכונותיהם ולהעבירם לדולרים או ליורו. הממשלה, בניסיון למנוע בהלה, הורתה על הקפאת מחיריהם של מוצרים בסיסיים כמו דגים, גבינה, תה, קפה ופירות וירקות מסוימים.

בלארוס, שזכתה לסיוע בסך 3.5 מיליארד דולר מקרן המטבע ב-2009 לאחר שנפגעה קשות בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, נקלעה שוב למשבר בשל גירעון גדול בחשבון השוטף שהוחמר לאחר שרוסיה העלתה בחדות את מחירי הגז שהיא מספקת לבלארוס ולאחר שהממשלה הגדילה את הוצאותיה לקראת הבחירות לנשיאות בשנה שעברה. משטרו של הנשיא אלכסנדר לוקשנקו נאלץ להפחית את שוויו של הרובל הבלארוסי בשליש בחודש שעבר, וסירב עד כה לבקש סיוע נוסף מקרן המטבע, מחשש שתדרוש ממנו לנקוט ברפורמות ואמצעי צנע כדי להפחית את הגירעון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker