חובות יוון והצמיחה בארה"ב גררו את אירופה לירידות; פרנקפורט נסוגה ב-0.8%

לונדון הצליחה להיסגר בעלייה של 0.2%; ברברי ירדה ביותר מ-4% על רקע הדו"חות הכספיים

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה, אשר פתחו את יום המסחר במגמה חיובית, נסגרו לבסוף בירידות על רקע התגברות החששות מפני חדלות פירעון של יוון ובעקבות נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2%; פרנקפורט איבדה 0.8%; פאריס נסוגה ב-0.3%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.1%, אולם עודנו גבוה ב-5.7% מהשפל של שנת 2011 אליו נפל באמצע חודש מארס.

ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, ז'אן קלוד יונקר, אמר היום כי יתכן שקרן המטבע הבינ"ל (IMF) לא תעביר ליוון על הסכום הבא בחבילת החילוץ אם יוון לא תעמוד ביעדי צמצום הגירעון בתקציב לשנת 2011. "לקרן המטבע הבינ"ל יש כללים מפורשים, ואחד מאותם כללים קובע כי הקרן המטבע יכולים לנקוט בצעדים רק כאשר ניתנת ערבות למימון מחדש על פני תקופה של 12 חודשים", אמר יונקר בכנס שנערך בלוקסמבורג.

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי: התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 1.8% לעומת צמיחה של 3.1% ברבעון הרביעי של שנת 2010, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה גבוהה יותר של 2.2%. נתוני התמ"ג שפורסמו היום הם נתוני ביניים, ונתונים סופיים יפורסמו רק בחודש יוני.

הצריכה הפרטית בארה"ב גדלה ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 2.2% - פחות מנתונים ראשוניים שהצביעו על גידול של 2.7% ומתחזיות הכלכלנים לצמיחה של 2.8%. ההאטה בגידול בצריכה הפרטית, אשר צמחה ברבעון הרביעי של 2010 בקצב שנתי של 4% - הגבוה ביותר מאז שלהי שנת 2006 - נבעה מירידה בהוצאות הצרכנים על מכוניות ושירותים דוגמת חשמל ומים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר לרמה של 424 אלף לעומת נתון מתוקן של 414 אלף תביעות בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו ירידה במספר התביעות לרמה של 404 אלף לעומת 409 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, ירד בשבוע שעבר ל-438,500 לעומת 440,250 בשבוע הקודם.

ברברי, חברת מוצרי היוקרה הגדולה בבריטניה, ירדה ביותר מ-4% למרות תוצאות כספיות טובות מהצפוי. החברה דיווחה היום על רווח לפני מס של 298 מיליון ליש"ט (486 מיליון דולר) בשנת הכספים שהסתיימה בסוף חודש מארס, זינוק של 39% לעומת השנה הקודמת ומעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 293 מיליון ליש"ט. ברברי, שנוסדה לפני 155 שנים, רשמה מכירות שנתיות של 1.5 מיליארד ליש"ט, צמיחה של 27% לעומת השנה הקודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker