חששות משבר החוב גררו את בורסות אירופה לירידות; מדריד ירדה ב-2%

מניות הפיננסים הובילו הירידות; אתונה ירדה ב-1.5% עקב הורדת דירוג האשראי של יוון

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה נסגרו בירידות ביום המסחר הראשון של השבוע לאחר שהאיחוד האירופי הסכים להקל את תנאי החילוץ של יוון ובעקבות הורדת דירוג האשראי של יוון. מניות הפיננסים הובילו את הירידות על רקע תחזית מאכזבת של ענק הבנקאות HSBC.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6%; פרנקפורט איבדה 1.1%; פאריס נסוגה ב-1.2%. אתונה ירדה ב-1.5%; מדריד נסוגה ב-2%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר ירד בשבוע שעבר ב-0.9%, איבד היום 0.4%. עם זאת, המדד עודנו גבוה ב-6.8% מהשפל של שנת 2011 שרשם באמצע חודש מארס.

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה היום את דירוג האשראי של יוון בשתי רמות מדרגת BB מינוס לדרגת B והזהירה כי יתכנו הורדות דירוג נוספות, על רקע חששות כי ממשלת יוון תיאלץ לבקש לדחות את מועד הפירעון של חלק מחובותיה. היתה זו הורדת הדירוג הרביעית של יוון על ידי S&P מאז אפריל 2010, והורדת דירוג נוספת תהפוך את יוון למדינה בעלת הדירוג הנמוך ביותר באירופה. כבר היום מחזיקה למעשה יוון בתואר זה, אך יחד עם בלארוס.

ביום שישי נפגשו מנהיגי האיחוד האירופי לישיבת חירום שבה החליטו על הקלת תנאי החילוץ של יוון. האיחוד עשוי להקל על יוון באמצעות קבלת נכסים או הכנסות ממכירת נכסים כערבונות, אמר אדם המקורב לדיונים שהתקיימו בסוף השבוע באיחוד האירופי, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג. הערבונות, רעיון שהוצע בשנה שעברה על ידי פינלנד, עשויים לסייע למדינות האיחוד להתמודד עם התנגדות פוליטית לחילוץ. הפגישה התקיימה לאחר שאתר השבועון "דר שפיגל" דיווח כי יוון צפויה לעזוב את גוש היורו. האיחוד האירופי הכחיש את הדיווח ואמר כי יוון תזדקק לסיוע נוסף לאחר שהתשואות על האג"ח הממשלתיות שלה עלו לשיא.

HSBC הבריטי, הבנק הגדול באירופה במונחי שווי שוק, ירד ב-0.5% לאחר שמנכ"ל הבנק, סטיוארט גוליבר, העריך כי ייתכן שיידרשו עד שלוש שנים עד שענק הבנקאות יוכל לעמוד ביעדי צמצום ההוצאות שהציב לעצמו.

מינכן רה ירדה בקרוב ל-2% לאחר שחברת ביטוח המשנה הגדולה בעולם דיווחה כי עברה להפסד נקי ברבעון הראשון, בשל תביעות רבות הקשורות לאסונות טבע ברחבי העולם. ההפסד הנקי של מינכן רה הסתכם ב-947 מיליון יורו (1.36 מיליארד דולר) ברבעון הראשון, לעומת רווח נקי של 482 מיליון יורו ברבעון המקביל בשנה שעברה. החברה דיווחה על הפסד תפעולי של 1.38 מיליארד יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker