הסכנה: קריסה של ספרד

אומרים שספרד שונה לחלוטין מפורטוגל ושזוהי תחילת הסוף של משבר החובות האירופי, אך בפועל, אין הבדל גדול במצב של שתי הכלכלות; לספרד בעיות כלכליות עמוקות שעלולות להרחיק ממנה את משקיעי האג"ח הזהירים

לארי אליוט, גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גרדיאן

>> שמענו כבר הכל בעבר: ספרד שונה מפורטוגל; אין בעיות מהותיות בגוש היורו שידרשו חברה מסוימת להגיע לחדלות פירעון, ודאי שלא לעזוב את גוש היורו.

טענה זו היתה סבירה באביב שעבר, כאשר יוון היתה המדינה הראשונה בקו האש. ברור היה כי המחוקקים באתונה מכרו לוקשים עצומים לגבי התקציב הממשלתי ויוון נאלצה להתמודד עם ההשלכות כאשר האמת נחשפה.

הטענה נראתה כבר פחות סבירה כאשר אירלנד הלכה בעקבות יוון בסתיו האחרון, אך אז היא התחזקה בטענה נוספת - הנמר הקלטי עבר בועה יוצאת דופן בשוק הדיור והתפוצצותה הפכה אותה למקרה מיוחד.

צילום: TheMarker

כעת, המסר הוא שחילוץ פורטוגל הוא הגבול האחרון. יש שתי בעיות גדולות בטענה זו. הראשונה היא, שהיא מנוגדת לדפוס הברור שהתפתח בגוש היורו בשנה האחרונה:

1. מדינה מסומנת על ידי השווקים הפיננסיים כבעייתית.

2. המדינה מצהירה כי היא לגמרי בסדר ואינה מתקשה לעמוד בגירעון התקציבי, בגירעון הסחר, בקצב הצמיחה או במערכת הבנקאות שלה.

3. סוכנויות דירוג האשראי מורידות את דירוג המדינה.

4. התשואות על האג"ח הממשלתיות של המדינה מזנקות עד שהמדינה כורעת לבסוף תחת נטל החובות.

5. אליטת גוש היורו מסכימה לחלץ את המדינה תמורת קיצוצים משמעותיים בתקציב, ומכריזה כי הפעם הצליחה להתגבר על הבעיה.

הבעיה השנייה בטענה זו, היא שכאשר בוחנים את התנאים הכלכליים היסודיים, רואים שאין הרבה הבדל בין פורטוגל לבין ספרד: בשנה שעברה צמחה ספרד ב-0.6% ואילו פורטוגל ב-1.2%; שיעור האבטלה בספרד הוא 20.5% - כמעט כפליים משיעור האבטלה בפורטוגל - 11.1%; בנוסף, הגירעון במאזן התשלומים של ספרד נראה אולי בריא יותר משל פורטוגל והחוב הלאומי שלה נמוך יותר, אך הגירעון בתקציב שלה דומה למדי לזה של פורטוגל.

ההערכה כי ספרד שונה מפורטוגל מבוססת על האמונה האופטימית כי מדובר בכלכלה דינמית יותר החסינה להתקפה ספקולטיבית בשל גודלה. למעשה, ספרד היא דוגמה חיה למה שהיה קורה אילו בריטניה היתה מצטרפת לגוש היורו ב-2003: היא חלבה את יתרונות שיעורי הריבית הנמוכים לשם בועת דיור ובנייה שפגעה במערכת הפיננסית שלה.

כך, אף שאת קובעי המדיניות בבריסל ובפרנקפורט מנחם להאמין כי משבר החובות הממשלתיים יבוא על סיומו עם חילוץ פורטוגל, הרבה יותר סביר כי קריאת העזרה של ליסבון מסמנת דווקא שלב חדש ומסוכן בהרבה של המשבר. פורטוגל תזכה לסיוע במשבר שלה לטווח הקצר, אך העדות מיוון ומאירלנד היא כי ההקלה בלחצי השווקים הפיננסיים היא קצרת מועד. המדינות המתקשות לשרוד בפריפריה של גוש היורו סובלות מזינוק בחוב הלאומי, מכיוון שהריבית על מימון הגירעונות בתקציביהן גבוהות מקצב הצמיחה שלהן.

במדריד טוענים כי אין סיבה לחשוש, אך סיבה לחשוש קיימת גם קיימת. לספרד בעיות כלכליות עמוקות שהופכות אותה למועמדת ברורה לתשומת לבם של משקיעי האג"ח הזהירים. חילוץ הכלכלה הרביעית בגודלה בגוש היורו יהיה יקר באופן מגביל ובלתי אפשרית מבחינה פוליטית. משבר בספרד יסכן את עתיד האיחוד המוניטרי בגוש היורו בצורתו הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker