כלכלנים: הורדת ריבית באירופה בשבוע הבא

נתוני מקרו כלכליים חלשים בגוש היורו חיזקו את הערכות הכלכלנים כי הבנק המרכזי של אירופה יוריד את הריבית לשפל של 0.5%

לוגו בלומברג
בלומברג

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי בשבוע הבא להוריד את הריבית בגוש היורו לרמתה הנמוכה מעולם על רקע חולשת הכלכלה בגוש, לפי תחזיות כלכלנים של בנקים דוגמת נומורה, UBS ורויאל בנק אוף סקוטלנד.

הכלכלנים צופים הורדה של הריבית במאי לאחר שמדדי פעילות הייצור והשירותים של גוש היורו הצביעו על חולשה בתפוקה, ולאחר שמדד ביטחון העסקים בגרמניה שפורסם היום נפל בשיעור חד מהצפוי.

מריו דראגיצילום: רויטרס

בכירי הבנק המרכזי של אירופה אותתו אף הם כי יתכן שישקלו הורדה את הריבית בפגישתם ב-2 במאי. נשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, אמר ב-19 באפריל כי הוא אינו רואה שיפור כלשהו בנתונים המקרו כלכליים בגוש היורו, לאחר שרמז בתחילת החודש כי יתכן שיתמוך בהורדת הריבית במקרה שהתאוששות הכלכלה תדשדש. בכיר אחר בבנק המרכזי, יורג אסמוסן, אמר כעבור יום כי הבנק עשוי להוריד את הריבית במקרה שנתוני מקרו כלכליים יצביעו על כך שיש צורך בכך.

"הנתונים המאכזבים האחרונים מגדילים עוד יותר את הסיכונים לכך שתחזיות הבנק המרכזי להתאוששות לא יתממשו", אמר הכלכלן ניק מתיוס מבנק נומורה. "אנו מתייחסים לדבריו של דראגי לפיהם הבנק המרכזי מוכן לפעול בתור הצהרה ברורה על כך שהבנק המרכזי נכון להוריד את הריבית בחודש הבא".

נומורה צופה כעת כי הבנק המרכזי של אירופה יוריד את הריבית בגוש היורו מרמה של 0.75% לרמה של 0.5% בפגישה ב-2 במאי, לאחר שקודם לכן צפה הורדת ריבית רק ביוני. כלכלנים של בנקים אחרים בהם קומרצבנק בנק, UBS, רבובנק, ABN אמרו, ורויאל בנק אוף סקוטלנד, אף הם צופים הורדת ריבית במאי.

"הסיבה העיקרית לתחזית שלנו היא טון הדברים שנאמרו במהלך החודש החולף על ידי בכירים בבנק המרכזי", אמר הכלכלן ריצ'רד ברוול מרויאל בנק אוף סקוטלנד. "חודש נוסף של נתונים חלשים על הפעילות הכלכלית אינו מצביע על כך שההתאוששות נדחתה באופן בלתי הפיך, אבל עשוי להצביע על כך שההתאוששות נדחתה בחודש נוסף - ולדעתנו די בכך".

מדד מנהלי הרכש של מגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו נותר באפריל ללא שינוי ברמה של 46.5 נקודות, מסרה חברת מרקיט אקונומיקס אתמול. מדד מתחת לרמה של 50 נקודות מצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית, ואילו מדד מעל לרמה זו משקף צמיחה.

הנתונים הללו מגדילים עוד יותר את ההסתברות לכך שהבנק המרכזי של אירופה יוריד את הריבית בשבוע שעבר, אמר הכלכלן ניק קוניס מבנק ABN אמרו.

מדד ביטחון העסקים בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביותר באירופה - ירד באפריל זה החודש השני ברציפות, לרמה של 104.4 נקודות לעומת רמה של 106.7 נקודות במארס, מסר היום מכון המחקר Ifo. כלכלנים צופים ירידה מתונה יותר לרמה של 106.2 נקודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker