פוליטיקאים ואנליסטים: קפריסין עלולה לעזוב את גוש היורו

(עדכונים) חבר פרלמנט: "הממשלה שוקלת חזרה ללירה הקפריסאית ■ אתמול דחה הפרלמנט הקפריסאי את ההצעה למיסוי פיקדונות הבנקים ■ הבנק המרכזי של אירופה הודיע כי יספק נזילות לקפריסין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר יום סוער שבו דחה הפרלמנט בקפריסין את תנאי תוכנית החילוץ, גוברים החששות כי קפריסין תיאלץ לעזוב את גוש היורו, אם לא יימצא פיתרון הולם אחר שימנע ממנה חדלות פירעון.

חבר הפרלמנט הכלכלן מריוס מוורידס אמר ל-BBC כי ממשלת קפריסין בוחנת אפשרויות שונות לפיתרון אחר שימנע משיכה המונית של פיקדונות מהבנקים כשייפתחו שוב, ואחד מהם הוא עזיבת גוש היורו וחזרה ללירה הקפריסאית. "אם לא נוכל להשיג בימים הקרובים 5.8 מיליארד יורו, אני חושב שנצטרך לחזור ללירה. זה יהיה סופה של החברות של קפריסין בגוש היורו", אמר מוורידס ל-BBC.

אתמול בערב נפסלה הצעת החוק לאישור חבילת החילוץ לקפריסין, הכוללת סעיף שנוי במחלוקת להטלת מס חד פעמי על פקדונות בנקאיים. בהצבעה בפרלמנט הצביעו 36 נגד ו-19 נמנעו, בהם חברי מפלגת השלטון. לא היה קול תמיכה אחד בהצבעה. פסילת המס על הפקדונות פירושה למעשה דחיית חבילת החילוץ האירופית, אף שהפרלמנט קרא לאיחוד האירופי שלא להתעקש על המס, ולהעביר לקפריסין את החילוץ הדרוש לה. 

צילום: אי–פי

סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי בעקבות דחיית הצעת החוק, הודיע הבנק המרכזי של אירופה (ECB) כי ימשיך לספק נזילות לממשלת קפריסין לפי הצורך בהתאם לכללים הקיימים.  

קתלין ברוקס, אסטרטגית בחברת גיין קפיטל, אמרה לאתר הפיננסים מרקטווץ' כי קפריסין עשויה להגיע להסכם בעל תנאים פחות מחמירים עם האיחוד האירופי. עם זאת, היא ציינה כי ישנה גם אפשרות לסיוע במזומן מרוסיה בתמורה לגישה לגז הטבעי של קפריסין. האפשרות הזו, לדבריה, "תהיה המסמר האחרון בארון הקבורה של יחסי קפריסין עם האיחוד האירופי". 

היום ייפגש שר האוצר של קפריסין, מיכליס סאריס, עם עמיתו הרוסי, דיווח "וול סטריט ג'ורנל". אתמול דיווחו מספר סוכנויות הידיעות כי שר האוצר הגיש את התפטרותו, וכי נשיא קפריסין דחה אותה, אך סאריס הכחיש דיווחים אלה.

מאני טיים - עונה 1 - פרק 4 - כסף

תרחיש "הברבור השחור" אשר יגרום לזעזוע בשווקים, אמרה ברוקס, יהיה "אם קפריסין תיקח את הכסף מרוסיה ותעזוב את האיחוד האירופי". 

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אתמול כי ממשלת קפריסין פועלת לשינוי הסעיף השנוי במחלוקת בתוכנית הסיוע המטיל חלק מנטל החילוץ על בעלי פיקדונות בבנקים במדינה, כך שבעלי פקדונות נמוכים מ-20 אלף יורו לא יכללו בהסכם. כדי לכסות את הסכום המדובר יש צורך להעלות המס שישלמו בעלי הפקדונות האחרים. לפי דיווחים אחרים, ממשלת צרפת דוחקת בקפריסין לבטל את הכוונה למסות פקדונות בסכום של פחות מ-100 אלף יורו.

חבילת החילוץ של קפריסין מוערכת ב-10 מיליארד יורו והיא כוללת מס חד פעמי של 9.9% על פיקדונות של יותר מ-100 אלף יורו בבנקים בקפריסין, ומס של 6.75% על פיקדונות קטנים יותר, כך לפי גורמים באיחוד האירופי. לפי הערכות מסויימות, שיעורים אלה לא ישתנו גם אם בעלי פקדונות של פחות מ-20 אלף יורו יקבלו פטור. הערכות אחרות הן שהמס על המדרגה העליונה יועלה ל-12.5%.

פסילת המס עלולה לאלץ את קפריסין לדחות את חבילת החילוץ כולה, אלא אם מנהיגי האיחוד האירופי יסוגו מהתעקשותם על סעיף זה ויחליטו להעביר את הסיוע גם בלעדיו. רוסיה בינתיים מפעילה לחץ כבד על קפריסין ועל האיחוד האירופי לשתף אותה במהלך, בין היתר בשל התנגדותה החריפה להטלת מס על פקדונות. לעסקים ולאזרחים רבים מרוסיה פקדונות בבנקים קפריסאים, והמהלך החד-צדדי נתפס ברוסיה כעלבון. שר האוצר הרוסי אף איים בביטול הלוואה בסך 2.5 מיליארד יורו שהעניקה רוסיה לקפריסין לפני שנתיים, אם לא ישונו תנאי חבילת החילוץ.

המסחר בבורסת קפריסין הופסק אתמול והבורסה תחזור לתפקוד מלא רק ביום חמישי וזאת כדי להמנע מסיכונים למערכת הפיננסית בעקבות הדיונים על תוכנית החילוץ. 

ביום שני הודיע הבנק המרכזי של קפריסין כי הבנקים במדינה יישארו סגורים עד ליום חמישי, הן מחשש להתנפלות של חוסכים על הבנקים למשיכת פקדונותיהם והן על מנת לאפשר לפרלמנט לבצע תיקונים בסעיפי חבילת החילוץ בניסיון למזער את הנזק לבעלי פקדונות קטנים. משרד ההגנה הבריטי שלח מטוס עם מיליון יורו במזומן לחיילים הבריטיים המוצבים בקפריסין, בשל הקושי בהוצאת מזומנים במדינה.

משבר החוב בגוש היורו הניב כבר מספר חבילות חילוץ שכללו דרישות לרפורמות תקציביות חריפות וצעדי צנע. עם זאת, פגיעה בפקדונות המשקיעים מעולם לא היתה מעורבת בהסכמים אלה. 

הסכום שאמורה קפריסין לקבל בחבילת החילוץ נמוך מסכום של 17 מיליארד יורו (22.2 מיליארד דולר) שעליו דובר בתחילה. זהו סכום נמוך משמעותית לעומת חבילת החילוץ של יוון, אך מהווה חלק גדול מהתמ"ג של קפריסין, שנאמד כיום ב-18 מיליארד יורו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker