דפנה מאור
דפנה מאור

קפריסין. אי קטן וזניח מבחינה כלכלית בלב הים התיכון. איך קורה שכלכלה כל כך קטנה, אפילו יותר קטנה מיוון, יכולה לזעזע את שוקי ההון בעולם? הבוקר נפל היורו ב-2%, ובורסות אסיה נפלו ב-2% ויותר בעקבות חדשות סוף השבוע, שהסכם החילוץ של קפריסין עתיד לפגוע לא רק בנושיה, אלא גם במפקידים וחוסכים בבנקים שלה.

בסוף השבוע האחרון נודע כי קפריסין מתכוונת לטפל בבעיית החובות שלה על ידי פגיעה ישירה בחסכונות של מפקידים בבנקים בקפריסין. ממשלתה פנתה בבקשת חילוץ לטרויקה - קרן המטבע, האיחוד האירופי והבנק המרכזי של אירופה. הטרויקה הסכימה להלוות לה רק חלק מהסכום, את היתר בחרה קפריסין לחלק בין בעלי האג"ח שלה, ובין המפקידים בבנקים, בצורת מס.

קפריסאים עומדים בתור לכספומט, ביום שבתצילום: אי–פי

הבחירה במס מאפשרת לקפריסין, טכנית לפחות, לקחת כסף ממפקידים מבוטחים - משהו שלא נעשה עד כה במשבר החובות באירופה. פקדונות מבוטחים אמורים להיות המעוז האחרון והבטוח ביותר של אזרחים. הפגיעה בהם מערערת קשות את האמון שיש לאנשים שעובדים וחוסכים את כספם בבנקים ובממשלה שלהם. מעבר לאי הוודאות הנוכחית, שנעוצה בכך שהפרלמנט הקפריסאי עדיין לא אישר את ההסכם, קפריסין קובעת תקדים מסוכן לפגיעה בחוסכים. קפריסין צריכה בסך הכל 17 מיליארד יורו כדי להציל את הבנקים ולהוריד את חובותיה לרמה סבירה, אבל באיחוד שאותו מנהלת אנגלה מרקל, דין פרוטה כדין מאה.

הסיפור של קפריסין, כפי שפירט דיקסון, הוא סבוך. חלק מהפקדונות הם חוץ גבוליים - שייכים לאזרחים זרים מרחבי אירופה, וחלקם, לפי הערכות מבוססות, הם כספים מולבנים שמגיעים ממקורות מפוקפקים - ולכאורה מוצדק לשתף אותם בנשיאה בנטל. אולם קפריסין בחרה לפגוע באופן גורף בחוסכים, וחסה על הבנקים שלה, שהיו נפגעים אם היתה גובה את כל הכסף מנושי האג"ח. חלוקת המס בין פקדונות לא מבוטחים לפקדונות מבוטחים נועדה גם לרכך את הפגיעה באותם אזרחים זרים שאוהבים לשמור את הכסף שלהם בקפריסין, ומזרימים כך עסקים לכלכלה המקומית. 

כשל מוסרי נוסף טמון בעובדה שמי שמעודד את קפריסין להזדרז ולאשר את הסכם החילוץ המפוקפק הזה, הוא הבנק המרכזי של אירופה. מדפסת הכסף ויחסי הציבור של הבנק המרכזי עמלה קשות בשנה האחרונה לסייע לתמוך בבנקים של אירופה, שמחזיקים בכמויות אדירות של אג"ח של ממשלות שנמצאות בקשיים. בה בעת, האזרחים שילמו את חלקם בהעלאות מסים, בצמצום שירותי הרווחה שהם מקבלים, ובאבטלה מצמיתה, תוצאת המשבר. הדפוס הזה חוזר על עצמו עתה, בקיצוניות רבה יותר.

אפשר לדמיין איך היו מגיבים אזרחי ספרד ויוון אם היו הולכים לפגוע בפקדונות שלהם בבנק. תמרות העשן היו מחניקות את אירופה כולה. אבל מבחינת האיחוד, קפריסין היא כלכלה נידחת, קטנה ושולית, שצריכה להפסיק לעשות בעיות בשוליים. במובנים רבים, הבנק המרכזי, אם אכן הוא יתמוך בהסכם שפוגע בחוסכים הקטנים בקפריסין, מועל בתפקידו האמיתי. התפקיד שלו הוא לשמור על יציבות המערכת הפיננסית, אולם זהו רק אמצעי בדרך למטרה האמיתית- להגן על הצרכנים מפני ניצול לרעה. כשהבנק המרכזי והממשלה מבצעים את הניצול לרעה, אין פלא שאירופה כולה מזעזעת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עקבו אחריי בטוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker