עסקת חילוץ לקפריסין: מס של 10% על פיקדונות בבנקים בקפריסין

שרי האוצר של גוש היורו הסכימו לפנות בוקר על חבילת החילוץ; הכספים ייגבו בסופ"ש - לפני פתיחת הנבקים מתוך חשש לבריחת הון; קפריסין תקבל חבילה בינלאומית של 10 מיליארד יורו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

לאחר חודשים של משא ומתן הצליחה אתמול קפריסין מוכת החובות להבטיח חבילת חילוץ בשווי 10 מיליארד יורו (13 מיליארד דולר) מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית (IMF). באופן חריג, יוטל חלק מנטל החילוץ על בעלי פיקדונות בבנקים בקפריסין.

היום לפנות בוקר, לאחר עשר שעות של דיונים, הגיעו שרי האוצר של גוש היורו, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע להסכם לגבי תנאי חבילת החילוץ, אשר תכלול מס חד פעמי של 9.9% על פיקדונות של יותר מ-100 אלף יורו בבנקים בקפריסין, ומס של 6.75% על פיקדונות קטנים יותר, אמרו גורמים באיחוד האירופי. המהלך, אשר יתבצע כבר השבוע, צפוי להניב הכנסות של 5.8 מיליארד יורו לקפריסין, אשר יסייעו להפחית את צרכי המימון שלה, אמר ירון דיסלבלום, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, במסיבת עיתונאים אתמול.

כל מה שצריך לדעת על הכלכלה העולמית - מאני טיים

סוגייה זו היתה אבן המחלוקת העיקרית במגעים לחילוץ קפריסין, וממשלת קפריסין התנגדה לצעד בשל החשש מפגיעה בביטחון המשקיעים. "זו אינה תוצאה נעימה, במיוחד לא עבור האנשים המעורבים בכך, אך זהו היטל חד פעמי", אמר מיכליס סאריס, שר האוצר של קפריסין, והוסיף כי המס יבטיח שלא תהיה בריחה נוספת של פיקדונות מהבנקים בקפריסין.  

דיסלבלום, שר האוצר של הולנד, הודה במסיבת עיתונאים נפרדת כי האתגרים לקראת ההגעה להסכם לחילוץ קפריסין היו חריגים במיוחד. הוא סירב לשלול אפשרות כי מסים דומים יוטלו על בעלי פיקדונות במדינות נוספות בעתיד, אך אמר כי כרגע לא נדון צעד כזה.

הסכום שתקבל קפריסין בחבילת החילוץ נמוך מסכום של 17 מיליארד יורו (22.2 מיליארד דולר) שעליו דובר בתחילה. זהו סכום נמוך משמעותית לעומת חבילת החילוץ של יוון, אך מהווה חלק גדול מהתמ"ג של קפריסין, שנאמד כיום ב-18 מיליארד יורו.

קפריסין ביקשה חילוץ מהאיחוד האירופי וקרן המטבע ביוני שעבר, אך המגעים לחילוץ התעכבו זמן ממושך, היות שהנשיא הקודם של קפריסין, דמיטריס כריסטופיאס הקומוניסט, התנגד לצעדים כמו הפרטות של נכסי ממשלה. המגעים הואצו לאחר שבבחירות בחודש שעבר זכה ניקוס אנסטסיאדס ממפלגת המרכז-ימין.

הדרישות שבהן תצטרך קפריסין לעמוד כתנאי לקבלת החילוץ כוללות העלאה של מס החברות ל-12.5% לעומת 10% כיום, הפרטת נכסים ממשלתיים ורפורמה במגזר הבנקאי שתוודא כי הם אינם משמשים מקלט להלבנת כספים.

רוסיה צפויה לתרום אף היא לחבילת החילוץ, ואולי תסכים לקבל ריבית נמוכה יותר על הלוואה של 2.5 מיליארד יורו שכבר העניקה לקפריסין.

נשיא קפריסין, דמטריס כריסטופיאסצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker