הפרסה של הולנד

צרפת משנה חוקי העבודה הנוקשים שלה

ממשלת צרפת מקווה כי חוקים המקלים על חברות לפטר ולגייס עובדים ישפרו את מצבו של שוק העבודה, לאחר שברבעון הרביעי עלתה האבטלה לשיא של 13 שנים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלת צרפת נמצאת תחת לחץ לבטל את חוקי התעסוקה הנוחים שלה, לאחר ששיעור האבטלה במדינה עלה בסוף השנה לרמה הגבוהה ביותר מאז 1999.

שיעור האבטלה בצרפת עלה ברבעון האחרון של 2012 ל-10.6%, לעומת 10.2% ברבעון הקודם, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה של צרפת ביום חמישי. כמעט 26% מהצעירים מוגדרים כמובטלים. האבטלה בצרפת עלתה במשך שישה רבעונים ברצף, ורבים נזכרים כעת בהבטחתו של הנשיא הסוציאליסט, פרנסואה הולנד, ערב הבחירות להניע את שוק העבודה בכיוון הנכון עד לסוף השנה.

פרנסואה הולנדצילום: רויטרס

ממשלת צרפת מקווה כי התשובה לכך טמונה בהסכם שנחתם ב-11 בינואר בין חברות לאיגודים ומקל על חברות לפטר ולגייס עובדים. ביום רביעי הביעה הממשלה בראשות ז'אן-מארק איירו תמיכה בהסכם, ואמרה כי תביא אותו לאישור הפרלמנט באביב הקרוב.

ההסכם, ששואב השראה ממדיניות ה-flexicurity של דנמרק, בעלת אחד משוקי העבודה הגמישים בעולם, ככל הנראה לא היה מתאפשר לפני 20 שנה, או אפילו בתקופת קודמו של הולנד, ניקולא סרקוזי. אולם, כמה שנים של משבר וקיפאון כלכלי הובילו להבנה ברחבי הקשת הפוליטית בצרפת כי עלויות כוח אדם גבוהות יחסית מקשות על העובדים בצרפת להתחרות, כשניתן בקלות לבצע מיקור חוץ של המשרות למדינות זולות יותר.

את החששות האלה המחישו לאחרונה דבריו של מוריס טיילור, בכיר בחברת צמיגים אמריקאית, שאמר כי "יהיה זה טיפשי" להשקיע במפעל בצרפת, וקריאה ל"הלם תחרותי" מצד בכיר לשעבר במגזר התעופה, לואי גלואה.

ההצעה מ-11 בינואר תאפשר לחברות במצוקה לשאת ולתת עם איגודים לקיצוץ שעות עבודה ושכר לתקופה של עד שנתיים, ובכך תפחית את התמריצים למעסיקים לפטר עובדים. ההצעה גם תקל על השבת עובדים לעבודה ותטיל מכסה על הפיצויים שיינתנו לעובדים מפוטרים. שינוי נוסף יאפשר לחברות לבצע ארגון מחדש באישור ישיר של משרד העבודה, גם אם ישנה התנגדות מצד האיגודים.

עוד במסגרת ההסכם: המעסיקים ישלמו חלק גדול יותר מעלויות ביטוח הבריאות של 3.5 מיליון עובדים, בעיקר בשכר נמוך. לחברות לא יהיה כדאי לגייס עובדים לטווח קצר, משום שהמסים שנגבים מהן יהיו נמוכים יותר ככל שמשך ההעסקה ארוך יותר.

למרות ההוצאות הנוספות הכרוכות בתוכנית, רוב המגזר התאגידי תומך בה. לורנס פריסו, נשיא הלובי העסקי הגדול בצרפת, שיבח את התוכנית ואמר כי היא תסייע "להוריד את המחיצות שבמשך 40 שנה הגבילו את יכולתה של צרפת לשנות את עצמה, להתפתח ולהתגבר על האתגרים שעמם התמודדה".

מפלגת האופוזיציה UMP טוענת כי הצעדים אינם מספיק מרחיקי לכת, אך חברים רבים בה צפויים לתמוך בתוכנית בכל זאת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker