האשמות: ממשלת גרמניה מסתירה נתונים שמראים גידול בפערי הכנסה

לפי דיווחים, דו"ח סודי של הבנק המרכזי מראה גידול בעושר משקי הבית באיטליה לעומת ירידה בגרמניה - נתון שמהווה חבית נפץ פוליטית

רויטרס
Business Insider
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
Business Insider

האופוזיציה בגרמניה מעלה האשמות נגד ממשלתה של מרקל בגרמניה כי היא מסתירה פערים חברתיים וכלכליים הולכים וגדלים לקראת הבחירות בנובמבר. בדו"ח העוני שהתפרסם בגרמניה בשבוע שעבר באיחור של חודשים נאמר כי הפער בין העניים לעשירים הצטמצם, וכי העוני נמוך מהממוצע באירופה - 15.8% לעומת 16.9% באיחוד האירופי.

לפי הנתונים בדו"ח שמכסה את התקופה 2011-2008, אי השיוויון בהכנסה היה נמוך מהממוצע של ה-OECD, ושווה לזה של צרפת, והוא נותר יציב מאז 2005. אולם טיוטה קודמת של הדו"ח הראתה נתונים אחרים, לפיהם מדרגות השכר הנמוכות ביותר ירדו בעשור האחרון, והיא לא הוגשה לאחר דרישה של שר הכלכלה פיליפ רוזלר לשנות את הדו"ח.

"הדו"ח הוא פיברוק צולע", אמר אנדריאס נהלס, מזכיר המפלגה הסוציאל דמוקרטית. "הממשלה יכולה לזייף דוחו"ת אך לא את המציאות". מפלגתו הדורשת לקבוע שכר מינימום ארצי, הצביעה על קטעים בדו"ח שניסוחם היה מתון יותר בגירסה הנוכחית. העשירון העליון בגרמניה,לפי הדו"ח, מחזיק ביותר מ-53% מכלל הנכסים בגרמניה, בעוד ש-50% התחתונים מחזיקים ב-1% בלבד.

מה שעשוי להיות מביך יותר עבור ממשלת גרמניה, הוא דו"ח השוואתי שערכו הבנקים המרכזיים באירופה, לפי דיווח של אתר Testosterone Pit, שמראה כי עושרם של משקי הבית באיטליה גדל במשבר, בעוד שזה של הגרמנים ירד. לפי הנתונים בדו"חות שווי משקי הבית באיטליה גדל ב-5% מדי שנה בין 2008 ל-2010, והגיע ל-163 אלף יורו, למרות המשבר, ולמרות שאיטליה שקועה עמוק בחובות. בה בעת, שווי משקי הבית בגרמניה דרך במקום, והיה 76 אלף יורו.

החשש, לדברי הדיווח, הוא שהגרמנים עשויים לזעום על השיפור במצבם של האיטלקים כאשר הם עצמם משלמים מסים גבוהים יותר כדי לתמוך במדינות מוכות החוב. בין היתר, איטליה קיבלה תמיכה באמצעות רכישת אג"ח ממשלתיות שלה על ידי הבנק המרכזי של אירופה. הדו"ח של הבנק המרכזי מראה גם, טוען המאמר, כי גרמניה סובלת מפערים כלכליים הולכים וגדלים. "זה חומר נפץ פוליטי", אמר ל-Testosterone Pit מקור בבונדסבנק. יתכן שאחת הסיבות לפערים בין גרמניה לאיטליה היא שיעור נמוך של בעלות על בתים.

בכל מקרה, ידוע כבר כי משקי הבית של איטליה עשירים יותר, לפחות בנכסים פיננסיים: לפי מדד Better Life של OECD, העושר הפיננסי הממוצע של משק בית בגרמניה הוא 41,695 דולר, בעוד זה שבאיטליה הוא 54,706 דולר. הממוצע ב-OECD הוא 36,238 דולר. מאז 1995 גדל השווי הממוצע של משק בית בגרמניה ב-0.8% בשנה, ובאיטליה ב-1.7%. מנגד, יש לגרמנים הכנסה פנויה גדולה יותר - 27,292 דולר, לעומת 23,917 דולר לאיטלקים. אותו דו"ח מראה שאי השיוויון באיטליה גרוע בהרבה מבגרמניה.

מאני טיים - עונה 1 - פרק 4 - כסף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker