עונש על מדיניות הצנע של אוסבורן

שר האוצר הבריטי מחמיץ הזדמנות אחר הזדמנות לעודד את הכלכלה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אחרי קריסת המגזר הבנקאי בבריטניה ב-2008, לא היתה יכולה להיות דרך קלה להתאוששות כלכלית. ואולם דבקותו של שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, במדיניות של החזר חוב מעל לכל דבר אחר, גורמת לבריטניה להיראות כמו מדינה שלעולם לא תגיע ליעדה. או לפחות, כפי שטוענת סוכנות הדירוג מודי'ס, לא לפני שבריטניה תגלוש למיתון נוסף ותשקע שוב בבוץ.

בטון מאופק, הבהירה מודי'ס כי הכלכלה תקועה בהילוך ראשון ואינה צפויה לצבור תאוצה לפחות עד 2015. כשתחזיות הצמיחה של הממשלה הראו רק ירידה והיפוך מגמה אינו נראה באופק, למודי'ס לא נותרה ברירה להפשיט את בריטניה מדירוג האשראי המושלם שלה.

ללא גידול של ממש בהכנסות השנתיות של בריטניה עד אחרי הבחירות הבאות, התקוות של אוסבורן למצוא את הכסף שיקצץ בחוב טריליון הליש"ט של המדינה מתנפצות - ייתכן שיחד עם התקוות שלו לגבי הבחירות הבאות.

אוסבורן מיהר לומר שהמדינה צריכה להמשיך במדיניות הכלכלית שטוותה. הוא קיצץ את הגירעון השנתי ברבע והמגזר הפרטי יצר מקומות תעסוקה. החדשות הטובות האלה שמרו על אמונתו כי יחד עם תוכנית הזרמת ההון למשק הבריטי של הבנק המרכזי, בגובה 375 מיליארד ליש"ט, תיווצר התעוררות בהשקעות ובהוצאות הפרטיות.

לפי הסקרים - בייחוד אלה שהוזמנו על ידי משרד האוצר - הזמן עומד לצדו. לפי שעה, בריטניה של מעמד הביניים עדיין מאמינה בטיעון שלפיו נטל החוב הלאומי גבוה מדי, והעדיפות צריכה להתמקד בריסונו.

ואולם בזמן שאוסבורן יושב בחיבוק ידיים ומקווה שהכסף מהבנק המרכזי ושינוי כיוון בסחר העולמי יצילו אותו, הוא מחמיץ הזדמנות אחר הזדמנות לעודד את הכלכלה. הבנקים ממשיכים לערער את התקדמות המשק. אם לשים בצד את הצורך להעניש בנקאים בכירים על ניצול לרעה של פרצות רגולטוריות, המוסדות הבנקאיים עצמם זקוקים לעזרה.

בארה"ב, ממשל אובמה חייב את הבנקים האמריקאיים לקחת כמויות גדולות של כסף פדרלי כדי לחזק את עתודות ההון שלהם. עם ערימות של מזומנים בכספות, הבנקים האמריקאיים יכול להלוות למגזר הפרטי ולהרוויח כסף, וכך להחזיר במהרה את חובותיהם עם ריבית. בבריטניה מעולם לא נהגו באומץ כזה.

עבור נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מרווין קינג, זה מקור לחרטה שממשלת הלייבור, שקדמה לממשלת השמרנים הנוכחית, נרתעה מנקיטת סיכון גדול יותר. רבים מהמקורבים לאוסבורן אמרו לו שהבנקים הבריטיים הגדולים - ברקליס, לוידס, RBS ו-HSBC - צריכים להיות מחויבים לקבל מימון ממשלתי נוסף כדי לעודד את ההלוואות למגזר העסקים הקטנים, שמשווע לאשראי.

הזדמנויות לשמן את גלגלי הכלכלה הוחמצו גם הן. חלק ניכר מהקיצוץ בגירעון שאוסבורן מקדם, מגיע מקיצוצים בהשקעות ממשלתיות. ואולם ללא שיפור בתשתיות כבישים ורכבות, הפעילות העסקית מגמגמת. אוסבורן החיה חלק קטן מההוצאות על תשתיות בתקציב האחרון והוא צפוי להגדיל אותן עוד בחודש הבא. ואולם כמו נהג שנוסע עם פנצ'ר, הוא לעולם לא יגיע ליעד אלא אם יעצור כדי להחליף גלגל.

כדי לפתור את הבעיות הקשות ביותר של כלכלת בריטניה, יידרש הרבה כסף שיזרום למגזר הפרטי - בייחוד לבנקים. ואולם מדיניות שכזו תתגמל את בריטניה במשרות וצמיחה, שישפרו בתורם את המאזנים הפיננסיים של הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker