הנציבות האירופית על הזינוק בגירעון ספרד: "תצטרך לייצב התקציב"

ספרד תצטרך להוכיח את עצמה בטרם תקבל ארכה נוספת לעמידה ביעדי התקציב, אמר אולי רן, הממונה על העניינים הכלכליים והמוניטרים בנציבות האירופית; הגירעון של ספרד קפץ ל-10.2% מהתוצר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אולי רן, הממונה על העניינים הכלכליים והמוניטרים בנציבות האירופית, אמר היום כי ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, יצטרך לשכנע את נציגי האיחוד האירופי כי הוא מסוגל לייצב את רמת הוצאות הממשלה, בטרם יסכים האיחוד להענקת ארכה נוספת לעמידה ביעדי הקיצוצים בתקציב.

הגירעון בתקציב ממשלת ספרד התרחב ל-10.2% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) בשנת 2012 - שיא של שלוש שנים - בעקבות הוצאות הכרוכות בחילוץ המערכת הבנקאים במדינה וירידה בגביית מסים, לפי נתונים שפירסמה היום הנציבות האירופית.

החילוץ הממשלתי של הבנקים, בהם בנק בנקיה, הוסיפה 3.2% לגירעון בתקציב. הגירעון בתקציב צפוי להתכווץ השנה ל-6.7% מהתוצר, אולם ישוב ויטפס בשנת 2014 ל-7.2% - יותר מכפליים מהיעד של 2.8% - לאחר תפוגת מספר צעדי צנע זמניים שנקטה הממשלה.

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחויצילום: בלומברג

כאשר תהיה תוכנית "משכנעת ואמינה" להבטחת היציבות הפיננסית, "אז יהיה זמן רב יותר לבצע את כל התיקונים, ותהיה לכך השפעה פחותה, גם בטווח הקצר, על הצמיחה הכלכלית", אמר רן בראיון שנערך עמו היום בבריסל. בריאיון קרא רן לראש ממשלת ספרד להעמיק את הרפורמות המבניות בארצו.

הנימה הספקנית של הנציבות ביחס לספרד באה לאחר שבשנה שעברה ממשלת ספרד תיקנה כלפי מטה את נתוני הצמיחה הכלכלית במדינה ובמקביל תיקנה כלפי מעלה את נתוני הגירעון בתקציב. ראש הממשלה ראחוי אמנם אמר השבוע כי בכוונתו לצמצם את הגירעון בתקציב הממשלה השנה, לא כולל הוצאות הכרוכות בחילוץ הבנקים, לפחות מ-7% מהתוצר, אולם התחזית הראשונית של הממשלה לגירעון בשנת 2011, שהיתה 8.5%, תוקנה בהמשך כלפי מעלה ל-9.4% מהתוצר.

"נראה כי נדרש מאמץ לשינוי תקציבי מבני וכי גם נרשמה האטה בלתי צפויה בצמיחה", אמר רן במסיבת עיתונאים שערך היום בבריסל. "נצטרך לאמת את זה".

ספרד לא הצליחה לעמוד באף אחד מיעדי הגירעון מאז שהגירעון בתקציב זינק ל-11.2% מהתוצר בשנת 2009 לאחר עשור של שגשוג כלכלי, הודות לבועת הנדל"ן במדינה. עם זאת, הממשלה הצליחה בשנה שעברה להימנע מבקשת חבילת חילוץ אירופית, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) התחייב לתמוך ביציבות גוש היורו, והתשואה על האג"ח הממשלתיות של ספרד ל-1 שנים צנחה בכ-2.5% משיא עידן היורו של 7.75%.

תחזית הנציבות האירופית לגירעון תקציבי של ספרד לשנה הנוכחית ול-2014 גבוהה יותר מהתחזית הקודמת מנובמבר ליגרעון של 6% ו-6.4% בהתאמה. הנציבות העלתה גם את תחזית היחס בין החוב לתוצר של ספרד, וצופה כי החוב גדל בשנה שעברה ל-88.4% מהתוצר (לעומת תחזית קודמת של 86.1%), וכי ימשיך לגדול השנה ל-95.8% (לעומת תחזית קודמת של 92.7%) ובשנת 2014 ל-101% מהתוצר (לעומת תחזית קודמת של 97.1%). בתחום האבטלה, צופה הנציבות כי שיעור האבטלה יעלה השנה לרמה של 27% לעומת 25% ב-2012, וכי יישאר ברמה זו גם בשנת 2014. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker