יוון תובעת את הסטטיסטיקאי הראשי שלה - על פרסום נתוני אמת

אנדראס גיאורגיו, מנהל לשכת הסטטיסטיקה היוונית, עומד בפני תביעה פלילית בטענה כי ניפח את נתוני הגירעון של יוון

רויטרס
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
מיכל רמתי

ב-2010 ביקשה ממשלת יוון, אז בהנהגת מפלגת פאסוק הסוציאליסטית, מאנדראס גיאורגיו לקחת לידיו את תפקיד הסטטיסטיקאי הראשי בלשכת הסטטיסטיקה המרכזית של יוון (ELSTAT), ולעשות סדר בלשכה, שסבלה מכמה שערוריות בעשור האחרון. כעת הוא עומד בפני תביעה פלילית, באישומים הנושאים עונש מאסר מירבי של 10 שנים.

גיאורגיו מואשם בהפרת אמונים ובניפוח הגירעון ב-2009, נתון עליו התבססו הנושים הבינלאומיים של יוון בעת הענקת חבילת הסיוע, שדרשה מהיוונים לקבל על עצמם תוכנית צנע חריפה. בנובמבר 2010, זמן קצר לאחר כניסתו של גיאורגיו לתפקיד, תוקן נתון הגירעון במאזן התקציבי ליותר מ-15% מהתמ"ג, לעומת הערכה קודמת של 13.6%.

אתונהצילום: בלומברג

גיאורגיו טוען כי התיקון בוצע על מנת לעמוד בתקינת הדיווח האירופית. הוא מציין כי זהו תיקון קטן יחסית - מרבית התיקונים להערכת הגירעון של 2009 התבצעו עוד לפני תקופתו. תחזית הגירעון הראשונית ל-2009 הייתה 6% מהתמ"ג. השינויים שהוא ביצע היו בחלקם הגדול הוספת הפסדיהן של חברות ממשלתיות, שעד כה לא הוכללו, אף שהיה ברור כי הממשל ייאלץ לכסות על הפסדיהן.

"נראה לי מוזר, שאני נתבע במדינה החברה באיחוד האירופי על כך שמילאנו אחר חוקי האיחוד האירופי", אמר גיאורגיו. "מדהים שלא הייתה תביעה פלילית כאשר הסטטיסטיקה ביוון הייתה מקור חשש קבוע", אמר בהצהרה בתגובה להגשת התביעה נגדו. "בכוונתי להמשיך ליישם את החוק, למרות המכשולים".

נגד גיאורגיו נטען כי השינויים שביצע הובילו את ממשלת יוון לבקשת סיוע בינלאומי, שהגיע כבר ל-240 מיליארד יורו, ואילץ את יוון להיכנע לדרישות צנע מחמירות. עם זאת, כאשר גיאורגיו נכנס לתפקיד, יוון כבר הגיעה להסכם עם קרן המטבע הבינלאומית ועם הנציבות האירופית לקבלת סיוע.

אך ביוון, הכורעת תחת נטל חובותיה ומדיניות הצנע – יותר מרבע מאוכלוסייתה מובטלת, שיעור העוני בה מרקיע שחקים, ורבים מתקשים כבר לקבל שירותים רפואיים בסיסיים - רבים מחפשים אשמים. יש הטוענים למשל כי גיאורגיו ביצע את השינויים על מנת לגרום לממשלה בראשות מפלגת הדמוקרטיה החדשה - כעת המפלגה הגדולה ביוון - שקדמה לממשלת פאסוק, להיראות רע. מנגד, יש הטוענים כי התביעה הפלילית היא ניסיון להוציא את פאסוק באור רע.

לתביעה מצד משרד התובע הכללי של יוון, הגיב משרד האוצר היווני בהבעת תמיכה בגיאורגיו. "משרד האוצר אינו מטיל ספק בנתונים הסטטיסטיים עליהם מבוססת התכנית הכלכלית הנוכחית", אמר בכיר במשרד האוצר לרויטרס. גם האיחוד האירופי התייצב בהבעת תמיכה בגיאורגיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker