ביוון משבר הומניטרי; האיחוד האירופי מתעלם מסיבות פוליטיות

האירופאים מתקשים להאמין כי יתכן שאחת ממדינות האיחוד סובלת ממשבר הומניטרי, אך העוני ביוון לא מותיר מקום רב לספק

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בחברות מודרניות לרוב ההנחה היא כי משברים הומניטריים מתרחשים רק לאחר אסונות טבע, מגיפות או מלחמות. הרעיון שמשבר שכזה יכול להתרחש במדינה אירופאית, בייחוד במדינה החברה באיחוד האירופי, בלתי נתפס עבור מרביתנו.

אך כמה מומחים טוענים כי יוון נמצאת כבר כעת בשיאו של משבר הומניטרי, מדווח "גרדיאן". ראש העמותה הגדולה ביוון, מדסנס דו מונד, ניקיטה קנאקיס, היה בין הראשונים שהצהירו על המשבר, בו מצוי בעיקר אזור נמל פראמה שבקרבת אתונה. האגודה הרפואית של אתונה כבר שלחה לאו"ם מכתב בנושא וקראה להתערבותו.

הסיבות שאירופה מתעלמת מהמשבר ההומיניטרי הן בעיקר פוליטיות - הכרה בחומרת המצב תחייב את ממשלת יוון ואת האיחוד האירופי להודות כי המשבר נובע מחבילת החילוץ והצנע של יוון. לכן בוחרות הרשויות לשמור על שתיקה בנושא.

קבצן על רקע הפגנה נגד מדיניות הצנע ביוון, בחודש מאי האחרוןצילום: רויטרס

למשבר הומניטרי אין הגדרה ברורה, אך מי שהתנסו בהתמודדות איתו מגדירים אותו בפשטות: זינוק בעוני, גידול באי-שיוויון בחינוך, ירידה בהגנת המדינה על זכויות האזרח והאדם, והיעדר גישה לשירותי סעד ורווחה. מדדים חשובים במיוחד הם אובדן הגישה לשירותי בריאות בסיסיים, בדיקות רפואיות, אשפוז ותרופות. במלים אחרות, כשרואים משבר, אי אפשר לטעות בו.

יוון מעולם לא דמיינה שתעמוד בפני משבר הומניטרי. ב-2008 היא דורגה במקום ה-18 בעולם במדד הפיתוח ההומניטרי של האו"ם. כיום, יוון שרויה בעוני עמוק; ב-2011, כשליש מהאוכלוסיה - 3.4 מיליון אנשים, חיו מתחת לקו העוני, כלומר הכנסתם הייתה פחות מ-60% מההכנסה החציונית הפנויה. 27.3% נוספים היו בסכנת התדרדרות לעוני. ההערכות הן כי המצב ב-2012 החמיר; שיעור האבטלה ביוון הגיע ל-26.8% באוקטובר, אך 13% מכוח העבודה השתכרו סכום שאינו מאפשר להם לספק צרכים בסיסיים - השיעור הגבוה ביותר בגוש היורו.

יותר מ-11% מהיוונים חיים ללא מספיק הסקה, חשמל, גישה למכונית או לטלפון. התזונה שלהם לוקה בחסר, ונעדרת בשר או דגים מדי שבוע, והם מתקשים לשלם חשבונות ושכר דירה. מספר חסרי הבית ביוון עלה לרמות חסרות תקדים עבור מדינה באיחוד האירופי: 40 אלף, לפי הערכות לא רשמיות. שיעור מקבלי שירותים רפואיים של ארגונים ללא כוונת רווח הגיע בערים מסויימות ל-60% מכלל מקבלי השירותים הרפואיים ב-2012. הביקוש למזון בבתי תמחוי וארגוני חלוקת מזון הגיע לשיא. הכנסיה היוונית לבדה מחלקת 250 אלף מנות מזון בכל יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker