חלופה חדשה לחילוץ קפריסין עלולה לרסק את מגזר הבנקאות

לפי מסמך שהגיע לידי "פיננשל טיימס" הועלתה אפשרות שתפחית את סכום החילוץ לקפריסין בשני שלישים בעלות של הפסדים למפקידים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שרי האוצר של גוש היורו ידונו היום (ב') בחלופה לחילוצה של קפריסין שתיאלץ מפקידים לא מבוטחים בבנקים הקפריסאים לספוג הפסדים, יחד עם משקיעים ששמו כספם באג"ח ממשלתיות, כך דיווח "פייננשל טיימס" לפי מסמך חסוי שהגיע לידיו.

הצעת החילוץ תגרום לכיווץ משמעותי של מגזר הבנקאות הקפריסאי והיא אחת משלוש אלטרנטיבות לחילוץ מלא של המדינה. השרים מנסים להחליט על ההצעה המתאימה עד מארס, אחרי הבחירות לנשיאות שיתקיימו בסוף החודש.

נשיא קפריסין, דמטריס כריסטופיאסצילום: אי–פי

ההצעה נחשבת רדיקלית ולא הוצעה בעבר בנציבות האירופית או על ידי נציגות אחרות בגוש היורו. לפי המסמך, ההצעה טומנת בחובה סיכון מחודש למגזר הפיננסי בגוש היורו וכן קריסה של מערכת הבנקאות בקפריסין.

אם תתקבל ההצעה, היא תפחית את סכום החילוץ לקפריסין בשני שלישים, מ-16.7 מיליארד יורו ל-5.5 מיליארד יורו על ידי עירוב מפקידים זרים ומחזיקי אג"ח. החוב העצום של קפריסין יקטן אחריה ל-77% מהתמ"ג, לעומת 140% מהתמ"ג לפי תוכניות החילוץ המקורית.

מרבית המפקידים שייפגעו יהיו מרוסיה, שחלקם השתמשו בקפריסין כמקלט מס בשנים האחרונות. מהלך שכזה ירצה את בכירי גוש היורו, בעיקר בברלין, שטוענים כי יש להפסיק את השימוש באי כגן עדן למעלימי מס.

שרי האוצר נפגשים היום בבריסל לדון בהמשך חילוץ קפריסין, יוון וכן במצב המדיני באיטליה לפני הבחירות ובמהומות בספרד בעקבות פרשת השחיתות בקרב הפוליטיקאים במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker