מסורת חדשה בדאבוס: לוחמות הזכויות חשופות החזה

נשות ארגון פמן הגיעו פעם שנייה לפורום הכלכלי העולמי בדאבוס בניסיון להעלות לסדר היום מצוקת נשים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במה שכבר עשוי להיחשב לחלק מהמסורת של דאבוס, הפגינו השנה נשות הארגון הפמיניסטי פמן (FEMEN) פעם נוספת מול כינוס המי-ומי של עולמות העסקים, הבידור והפוליטיקה. מה שמבדיל את נשות פמן מארגונים אחרונים הוא האריזה, או ליתר דיוק היעדרה - סימן ההיכר שלהן הוא ההפגנות חשופות החזה שלהן, כאשר במקום כרזות הן כותבות על גופן את הסיסמאות והדרישות שלהן.

השנה בדאבוס קראו הנשים חשופות החזה בכפור למנהיגים שהתכנסו, להתמודד עם בעיית העוני של נשים ברחבי העולם, כאשר הסיסמה שלהן הייתה "SOS דאבוס". לפני שבועיים הפגינו בותיקן כנגד מדיניותו ביחס לקהילה הגאה. בשנה שעברה הן הפגינו במשחקי יורו 2012 באוקראינה ובפולין נגד הזנות הנפוצה במדינות אלה. גם בכינוס שנערך באבוס לפני כשנה הפגינו (ונעצרו) מפגינות מטעם הארגון, וביקרו את המנהיגים שהתכנסו שם על אדישותם למתרחש סביבם - תוך שהן מאשימות אותם גם בגרימת המשבר הכלכלי ב-2008.

הקבוצה, שמקורה באוקראינה, הפגינה בעבר גם נגד ממשלת אוקראינה הגברית, ומחו על עוולות אחרות של ממשלות העולם נגד נשים, בשלל תחומים. אינה שבצ'נקו, אחת ממנהיגות הקבוצה, אמרה בראיון ל"טלגרף" כי "היום הגיעו פעילות פמן לצעוק SOS בדאבוס, בשם כל נשות העולם, כיוון שנמאס לנו לראות את הגברים המוגנים האלה, אוכלים קוויאר ושותים שמפניה, ומעמידים פנים שאכפת להם משאלת הנשים, וכשהם דנים בנושא של נשים וכלכלה, זה תמיד דבר אחד - כיצד להרוויח כסף מנשים - כיוון שתמיד מתייחסים לנשים כאל עבדים".

"אנחנו משתמשות בגופנו לפרשנות חדשה. אנחנו אומרות: נכון, אנחנו עירומות. אך איננו עירומות בשבילכם".

בראיון בשנה שעברה ל"אובזרוור" הבריטי, אמרה שבצ'נקו, כי "הרעיון שלנו אחר: אנחנו מדברות על מלחמת שלום, על טרוריזם שוחר שלום. אנחנו מורידות את הבגדים כדי שאנשים יוכלו לראות שאין לנו נשק מלבד גופנו. זו דרך רבת עוצמה להילחם בעולם של גברים. אנחנו חיות תחת שליטה גברית, וזוהי הדרך היחידה לעורר אותם, לגרום להם לשים לב".

"איננו מסתירות את גופנו, איננו מסתירות פרצופנו. אנו עומדות מול אויבינו פנים אל פנים. אנו מסתכלות להם בעיניים, ועלינו להיות מוכנות לזה", אמרה שבצ'נקו על מחנה האימונים שהקימה הקבוצה בפאריס לפעילות הארגון, בין היתר לצורך זה. הקבוצה מתכננת להקים גם שלוחה בברזיל, לקראת המשחקים האולימפיים בריו דה ז'נירו ב-2016.

"יש אידיאולוגיה מאחורי הפגנות חשופות חזה, אך הבנו במהירות כי זו גם דרך טובה לזכות בתשומת לב", אומרת אלכסנדרה שבצ'נקו, מייסדת נוספת בארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker