מדיניות הצנע נמשכת: ממשלת פורטוגל מעלה מסים פעם נוספת

באירלנד מעוניינת הממשלה לבצע קיצוץ נוסף במגזר הציבורי כדי לצמצם את הגירעון התקציבי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ממשלת פורטוגל הודיעה היום על העלאות מסים חדשות, אשר צפויות לפגוע עוד יותר בהכנסותיהם של עובדים וגימלאים במדינה, צעד אשר מבקרים טוענים שרק יכביד עוד יותר על הציבור ויקשה על ההתאוששות הכלכלית. גם באירלנד שוקלת הממשלה קיצוצים נוספים במגזר הציבורי.

העלאת שיעורי מס ההכנסה היא הראשונה שעליה הודיעה ממשלת פורטוגל מאז נובמבר. הממשלה מתכננת להגדיל את הכנסותיה ממסי הכנסה ב-30% השנה, כדי לצמצם השנה את הגירעון התקציבי ל-4.5% מהתמ"ג, לעומת תחזית לגירעון של 5% מהתמ"ג. ההעלאות החדשות מגיעות לאחר העלאה במע"מ, קיצוצים בשכרם של עובדי מדינה, צמצום תקציבי רווחה והעלאת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית.

הצעדים החדשים כוללים מס נוסף של 3.5% על הכנסותיהם של כל העובדים. סעיפים שזכאים לניכויים, כמו משכנתאות וביטוח בריאות, ספגו אף הם קיצוץ. שר האוצר של פורטוגל, ויטור גספר, תיאר את העלאות המסים כ"עצומות", אך אמר כי ניתן להימנע מהן אם פורטוגל תעמוד ביעדים שאליהם התחייבה בתמורה לחילוץ הבינלאומי בסך 78 מיליארד דולר שקיבלה. 

הפגנות בפורטוגל נגד מדיניות הצנע, לפני כשלושה חודשיםצילום: רויטרס

ממשלת אירלנד מעוניינת לבצע קיצוץ נוסף במגזר הציבורי, על מנת לצמצם את הגירעון בתקציב הממשלה במיליארד דולר נוספים על קיצוצים קודמים, שצימצמו את הגירעון ל-14.9 מיליארד יורו נכון לתחילת 2013. עם זאת, היא צפויה להיתקל בהתנגדות חריפה מצד איגודי העובדים של המגזר הציבורי, בין היתר כיוון שהיא דורשת הפרת ההסכם עימם מ-2010.

"גרדיאן" מדווח כי הממשלה הנוכחית מתכוונת לבצע קיצוצים של עד 7% בשכר במגזר הציבורי - גם אם לא יושג הסכם עם האיגודים. האיגודים מאשימים את הממשלה הנוכחית בהפרת ההסכם שנחתם עם הממשלה הקודמת, שאמור להיות תקף עד 2014. האיגודים טוענים כי הקיצוצים דרקוניים, אך מבקרי ההסכם מ-2010 טוענים כי שימר הגנות לעובדי המגזר הציבורי שאינן ניתנות ליתר המגזרים, ולכן מפלות ציבור גדול במדינה לרעה.

ההסכם מ-2010 הקפיא פיטורים כלליים בשירותים ממשלתיים ומנע קיצוצי שכר, ובתמורה הביא להקפאת שביתות של איגודי המגזר הציבורי. עד כה, כיבדה הממשלה הנוכחית את הסכם הממשלה הקודמת עם האיגודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker