מהלומה לנשיא צרפת: נפסל מס העשירים שקידם

המועצה החוקתית של צרפת פסלה את החוק המטיל מס של 75% על בעלי הכנסה שנתית של יותר ממיליון יורו; ראש ממשלת צרפת, ז'אן-מרק איירו, טוען כי זהו מכשול זמני בלבד

לוגו רויטרס
רויטרס

הוועדה החוקתית של צרפת פסלה מס בשיעור 75% על בעלי הכנסות שנתיות של יותר ממיליון יורו אתמול (שבת). המס היה אחת מהבטחות הבחירות של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד מהמפלגה הסוציאליסטית. פסילתו צפויה להיות מכשול משמעותי עבור תוכניותיו התקציביות.

הוועדה החוקתית פסקה כי המס בשיעור 75% על הכנסות שנתיות של יותר ממיליון יורו אינה הוגנת באופן שבו היא מיושמת ביחס למשקי בית שונים. החוק היה אמור להיכנס לתוקפו בשנת המס הקרובה.

ראש ממשלת צרפת, ז'אן-מרק איירו, אמר כי הממשלה תנסח מחדש את הצעת החוק על מנת שתעמוד בדרישות המועצה החוקתית, ותגיש אותה מחדש. איירו אמר כי דחיית הצעת החוק לא תשפיע על מאמצי צמצום הגירעון של צרפת, ורק מהווה מכשול זמני.

נשיא צרפת. פרנסואה הולנדצילום: אי-אף-פי

הצעת החוק הייתה בעיקר סמלית, והשפיעה על כמה אלפים בודדים בצרפת, אך היא הובילה לזעם רב בקרב עשירי צרפת, וגרמה לכמה ידוענים, כמו השחקן ז'ראר דפרדייה, להודיע על מעברם למדינות אחרות. המסר שהועבר בהטלת המס הדהים יזמים ומשקיעים זרים, הטוענים כי הולנד פועל נגד עסקים.

המועצה החוקתית, המורכבת מ-9 שופטים ו-3 נשיאים לשעבר, חששה כי המס היה פוגע בזוגות נשואים בהם אחד מבני הזוג מרוויח יותר ממיליון יורו, אך לא ישפיע על משקי בית בהם כל אחד מבני הזוג מרוויח קצת פחות ממיליון יורו. עם זאת, יו"ר ועדת הכספים בפרלמנט הצרפתי, ז'יל קרז, אמר לערוץ הטלוויזיה BFM כי המועצה חששה כי שיעור המס על המדרגה העליונה כבד מדי. המועצה היא גוף עצמאי פוליטית הפוסקת לגבי חוקתיותם של חוקים, בחירות ומשאלי עם.

מס ה-75% נועד להיות צעד זמני, שיסתיים ברגע שצרפת תצא מהמשבר בו היא מצויה. להערכת הממשל, התקבולים מהמס היו מגיעים ל-300 מיליון יורו בשנה, מה שיסייע לצרפת להתמודד עם הגירעון בתקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker