"יוון נהפכה מדמוקרטיה למועדון סגור של מושחתים"

כך טוען קוסטס וקסבניס, העיתונאי היווני שנעצר לפני יומיים לאחר שחשף רשימה של כ-2,000 יוונים שהעבירו כספים לחשבונות בנק בשוויץ; בטור מיוחד ב"גרדיאן" הוא טוען כי "האליטה המושחתת ביוון רק מעמידה פנים שהיא מנסה להושיע את המדינה"

נדן פלדמן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
נדן פלדמן
ניו יורק טיימס

יומיים לאחר בידי משטרת יוון בשל חשיפת רשימה חסויה של כ-2,000 יוונים שהעבירו כספים לשווייץ כדי לחמוק ממס, פירסם היום (ג') העיתונאי קוסטס וקסבניס טור מיוחד ב"גרדיאן", שבו הוא מגדיר את יוון של ימינו כ"מועדון סגור של מושחתים בעלי עוצמה".

"המשבר ביוון לא נגרם בידי כולם, ולא כולם משלמים את המחיר", כתב וקסבניס, העורך והבעלים של מגזין התחקירים "הוט דוק". "מועדון הכוח המושחת והאקסקלוסיבי מנסה להציל את עצמו באמצעות העמדת פנים שהוא עושה מאמצים להושיע את יוון. ואולם במציאות המאמצים האלה מחריפים את הסתירות במדינה, שמתנדנדת על קצה של צוק".

העיתונאי היווני קוסטס וקסבניס מובל לבית המשפטצילום: אי-אף-פי

"הדמוקרטיה כאן נהפכה לזן חדש ומוזר, אף שמדובר במדינה שהולידה את הדמוקרטיה, כפי שאנחנו אוהבים להזכיר לעצמנו. מקבלי ההחלטות מוודאים שזכות ההצבעה תינתן, כמו בדמוקרטיה, אבל למעשה שוללים אותה בדרך שבה הם מנצלים את הסמכויות שהבוחרים העניקו להם. וכך, הצדק נותר כפוף לפוליטיקה".

בראשון עצרה משטרת יוון את וקסבניס, וכעבור כמה שעות שיחררה אותו. בחשבון הטוויטר שלו כתב וקסבניס כי הבית שבו שהה הוקף על ידי 15 שוטרים "כמו חיילי פלוגות סער יוונים במדים גרמנים".

המשטרה אמרה כי קיבלה פקודה לעצור את קוסטס וקסבניס בחשדות להפרת פרטיות של אזרחים ברשימה, שכללה 2,059 יוונים שלכאורה מחזיקים חשבונות בנק בשווייץ, בהם יו"ר הפרלמנט היווני, כמה מעובדי משרד האוצר היווני וכמה ממנהיגי הקהילה העסקית.

לפי המגזין, הרשימה כוללת לא רק גורמים בממשל ואנשי עסקים, כי אם גם שחקנים, רופאים, עורכי דין, אדריכלים, וגם אזרחים מן השורה, שלדברי המגזין העבירו סכומים גדולים לחשבונות בנק HSBC בז'נווה.

המגזין פירסם רשימה שלדבריו זהה לזו שכריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), העבירה לשר האוצר היווני ב-2010, כשעוד היתה שרת האוצר של צרפת, בניסיון לסייע ליוון לפעול כנגד העלמות מס.

שר האוצר ביקש לחקור 20 אזרחים

החשיפה נגעה בעצב חשוף בקרב אזרחי יוון, בתקופה שבה הפרלמנט צפוי להצביע על חבילת צנע בשווי 13.5 מיליארד יורו, שצפויה לפגוע עוד יותר באיכות חייהם. הדיון ברשימה גם העלה מחדש את הזעם כלפי האליטה הפוליטית, הנתפשת כמקורבת לאליטה העסקית.

בשישי הכחישה לשכתו של ראש ממשלת יוון לשעבר, יורגוס פפאנדריאו, טענות כי ידע על קיומה של הרשימה, לאחר שחבר מפלגת האופוזיציה סיריזה השמאלנית טען כי פפאנדריאו סייע בתיווך פגישה עם מנהל סניף HSBC בז'נווה כשעוד היה בתפקיד.

בשבוע שעבר, שר האוצר לשעבר יוורגוס פפאקונסטנטינו העיד בפרלמנט כי ביקש ממחלקת ההונאות הפיננסיות של יוון לחקור כ-20 אזרחים שנחשדו בפיקדונות גדולים בבנק בשווייץ, לאחר שהרשויות העבירו לו את הרשימה באוקטובר 2010. רשויות המס לא מסרו תגובה. הוא הוסיף כי היועץ המשפטי שלו הזהיר שהרשימה אינה כוללת מספיק ראיות לנקיטת צעדים משפטיים נגד מעלימי מס.

המגזין נזהר וציין כי אין משהו בלתי חוקי בעצם קיומו של חשבון ב-HSBC, וכי הדבר אינו בהכרח מעיד על העלמת מסים. אך התחקיר קרא לרשויות המס ביוון להשתמש ברשימה כדי לבדוק אם מי שנמצאים בה העבירו לחשבונותיהם מחוץ ליוון כספים בשביל להתחמק מתשלום מסים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker