פיץ': עצמאות לסקוטלנד לא תפגע בדירוג האשראי של בריטניה

לפי סוכנות הדירוג, אבדן ההכנסות משטחי קידוח נפט בים הצפוני יקוזז עם הפחתת העברת התשלומים לסקוטלנד

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

בסקוטלנד נשמעים קולות גוברים והולכים הקוראים לעצמאות מבריטניה. כעת פירסמה סוכנות דירוג האשראי פיץ', כי דירוג האשראי של בריטניה, ברמה של AAA, לא יושפע אם סקוטלנד אכן תקבל עצמאות.

בפיץ' כתבו "כל שיפוט בנוגע לדירוג האשראי של סקוטלנד עצמאית הוא בלתי אפשרי בשלב זה". לדברי פיץ', חוסר המידע על הסכמי העצמאות של פיץ' ואי הוודאות בנוגע לנושאי מפתח כמו חובות וממשל, שינויים אפשריים במטבע ומשך תקופת המעבר לא מאפשרים לקבוע דירוג לסקוטלנד.

פיץ' טוענת כי האג"ח המדורגות של בריטניה יישארו תחת אחריותה של בריטניה, שתחתום בשלב מאוחר יותר על הסכמים עם סקוטלנד העצמאית בנוגע לפירעון חלקה בחובות. בפיץ' כתבו כי חלוקת אזורי קידוח הנפט בים הצפוני יותיר לבריטניה 9% בלבד מהרזרבות באזור אם המדינות יתפצלו בהתאם לתקנת ז'נווה. אבל בפיץ' גם אמרו כי אבדן ההכנסות לממשלה בריטית מאבדן שטחי קידוח הנפט, יקוזז עם הפחתת התשלומים לסקוטלנד. לכן, "העובדה שההכנסות מנפט לבריטניה יפחתו בכל מקרה, תהפוך את ההשפעה התקציבית לשולית".

השבוע הסכימו ביניהם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, וראש הממשלה הראשון של סקוטלנד, אלכס סלמונד על עריכת משאל עם בסקוטלנד בנוגע לעצמאותה עוד לפני סוף 2014. בכך ניתנה יריית הפתיחה לקמפיין בקרב התושבים שיעסוק בסוגיה, שבסופו יענו תושבי סקוטלנד על השאלה בתשובה פשוטה של כן או לא.

סקרים שפורסמו השבוע בסקוטלנד מראים כי רוב התושבים (55%) מתנגדים לעצמאות, ורק 34% תומכים בקבלת עצמאות לחבל הארץ.

ר"מ סקוטלנד, אלכס סלמונד (מימין), ור"מ בריטניה, דיוויד קמרוןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker