אופטימיות בארה"ב דחפה את אירופה; לונדון טיפסה ב-1.3%

בורסת בודפשט נסוגה בקרוב ל-1% עקב הורדת דירוג הונגריה; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-2.6% מתחילת השבוע

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעקבות נתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב אשר חיזקו את ההערכות כי נמשכת התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם. מגזרי הבנקאות והסחורות הובילו את העליות.

בורסת לונדון עלתה ב-1.3% על רקע פרסום נתונים שהצביעו על כך שכלכלת בריטניה צמחה בשיעור גבוה מהצפוי ברבעון השלישי. פרנקפורט טיפסה ב-1.1%; פאריס הוסיפה 1.4%. בורסת בודפשט ירדה ב-0.8% עקב דירוג האשראי של הונגריה לדרגת "זבל". מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.1% והשלים בכך עלייה של 2.6% מתחילת השבוע. המדד גבוה כעת ב-11% מהשפל של שנת 2011 אליו נפל בחודש ספטמבר. עם זאת, המדד עודנו נמוך ב-13% מרמתו בתחילת השנה. 

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של בריטניה צמח ברבעון השלישי בקצב שנתי של 2.5% הודות להתחזקות מגזרי השירותים והבנייה, מסרה הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בבריטניה. לעומת הרבעון השני של השנה צמח התוצר ב-0.6% - יותר מהנתונים הראשוניים שהצביעו על גידול של 0.5%. עם זאת, הלשכה תיקנה כלפי מטה את נתוני הצמיחה של הרבעון השני לעומת הרבעון הראשון של השנה, מגידול של 0.1% לצמיחה אפסית.  

הנושים של החוב היווני מתנגדים ללחצי קרן המטבע הבינלאומית (IMF) לספיגת הפסדים גדולים יותר על אחזקותיהם באג"ח ממשלת יוון, כך לפי שלושה מקורבים לנושא, דיווחה בלומברג. הנושים מעוניינים כי האג"ח החדשות שתנפיק הממשלה בשווי 70 מיליארד יורו במקום אג"ח קיימות, יהיו בעלות קופון של 5%, אמרו המקורות. קרן המטבע דוחקת בנושים להסכים לקופון בריבית קטנה יותר כדי להוריד את יחס החוב תוצר של יוון ל-120% עד 2020, נתון הכרחי מבחינת מנהיגי האיחוד האירופי.

בנפרד, הונגריה ספגה הורדת דירוג נוספת תוך חודש. חברת דירוג האשראי S&P הורידה את דירוג האג"ח של המדינה ברמה אחת ל-( BBB-) וכך העלתה את הלחץ על ראש הממשלה ויקטור אורבן לעמוד בדרישות קרן המטבע ולבצע מספר רפורמות במדינה. סוכונת דירוג האשראי מודי'ס הורידה את דירוג הונגריה בסוף נובמבר לדרגת אג"ח זבל לאחר שממשלת הונגריה נאלצה, בניגוד לעמדתה בשנה החולפת, לפנות בבקשת סיוע מקרן המטבע העולמית (IMF). 

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, סיפקה היום החזית המקרו כלכלית בארה"ב מבול של נתונים. מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ב-4,000 לרמה של 364 אלף - הרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2008 – מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה במספר תביעות האבטלה הראשונות לרמה של 375 אלף. הממוצע הארבע-שבועי, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ב-8,000, לרמה של 380,250.

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן קפץ בדצמבר לרמה של 69.9 נקודות לעומת 64.1 נקודות בנובמבר, לפי נתונים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 68.7 נקודות. 

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה בנובמבר ב-0.5% לאחר עלייה של 0.9% באוקטובר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.3%. 

מנגד, נתוני הצמיחה של כלכלת ארה"ב ברבעון השלישי תוקנה כלפי מטה, לרמה של 1.8%, לעומת הערכה קודמת לגידול של 2% בתוצר המקומי הגולמי (GDP), לפי נתונים שפירסם היום מסחר המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו כי נתון התמ"ג לא יתוקן ויישאר ברמה של 2%.

מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker