אוסבורן צפוי להביע היום תמיכה בהפרדת פעילות בנקאות ההשקעות מהבנקים המסחריים

שר האוצר הבריטי צפוי להביע תמיכה מלאה במסקנות ועדת ויקרס על המגזר הבנקאי בבריטניה

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, צפוי להתחייב היום להעביר עד 2015 חוקים שיחייבו את הבנקים להפריד את פעילות בנקאות ההשקעות והבנקאות הקמעונית שלהם - בדומה לחוקי גלאס סטיגל שהועברו בארה"ב בשפל הכלכלי של שנות ה-30, אך בוטלו ב-1999. בכך צפוי אוסבורן להעניק תמיכה מלאה להמלצות הוועדה העצמאית למגזר הבנקאי, בראשותה עמד ג'ון ויקרס, לשעבר הכלכלן הראשי של הבנק המרכזי של בריטניה.

אוסבורן צפוי להבטיח כי החוקים החדשים ייכנסו לתוקפם לא יאוחר מ-2019, בנסיון להבטיח את מה שהוא מכנה "הבעיה הבריטית" - הצורך להשתמש בכספי משלמי המסים על מנת לחלץ את המגזר הפיננסי. ההצעה היא לייצור הפרדה מוחלטת בין פעילות ההשקעות לפעילות הקמעונית בבנקים, ולהגדיל את דרישות ההון מבנקי ההשקעות.

ג'ורג' אוסבורן, שר האוצר הבריטיצילום: בלומברג

"הממשלה מתכוונת להשיק יוזמה זו, ולקבל במלואן את המלצות ועדת ויקרס", אמר שר העסקים הבריטי, וינס כייבל, לערוץ BBC. "בכוונתנו להמשיך בהפרדה של פעילות הקזינו של הבנקים מתחום ההלוואות של הבנקים", אמר כייבל. עלויות הממשל בגין חילוץ הבנקים הגיעו מאז 2007 ל-850 מיליארד ליש"ט (1.3 טריליון דולר).

אוסבורן יפרט את הצעות החקיקה בפני הפרלמנט היום אחר הצהריים, ואת אופן יישומן. הבנקים מוחים באופן גלוי כי החקיקה החדשה תפגע ברווחיותם, אך חלק ניכר מהציבור בבריטניה זועם על נטילת הסיכונים של הבנקים, שתרמה למשבר הכלכלי שבריטניה טרם הצליחה להיחלץ ממנו, ומעוניין לראות רגולציה נוקשה יותר על הבנקים. "זה מעמיד למבחן את מוכנותה של הממשלה לצאת נגד האינטרסים של הסיטי של לונדון, לטובת הציבור הרחב", אומר דיוויד הילמן, דובר קבוצת מסי רובין הוד - קבוצת ארגונים חברתיים הכוללת את אוקספם, הדורשים הטלת מס על עסקות פיננסיות.

הצעות ועדת ויקרס הן חלק ממאמצי הממשל למנוע משבר פיננסי נוסף, ולהגן על משלמי המסים הבריטיים מפעולות חילוץ עתידיות. "איננו יכולים להסתכן בשידור חוזר של הקטסטרופה הפיננסית שהתרחשה לפני 3 שנים", אמר כייבל. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להגיע למצב שבו הבנקים גדולים מכדי ליפול".

המלצות ועדת ויקרס הן כי החטיבות בבנקים יופרדו, כאשר צד אחד יטפל בכל חשבונות העובר ושב, המשכנתאות, כרטיסי האשראי, וההלוואות לחברות קטנות ובינוניות. צד זה יכלול כשליש מנכסי הבנקים בבריטניה - כ-2.3 טריליון ליש"ט. הצד השני יכולל את פעילות המסחר ובנקאות ההשקעות, ולא יהיה זכאי לתמיכה ממשלתית כפי שקיימת לחטיבות הבנקאות הקמעונית בבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker