בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע שיפור במדד בטחון המשקיעים בגרמניה ומכרז מוצלח למכירת אג"ח שביצעה ממשלת ספרד. עם זאת, לקראת יום המסחר התמתנו העליות בעקבות ירידות במניות הבנקאות והביטוח, לאחר שדיווח לפיו קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, מתנגדת להגדלת קרן החילוץ האירופית, הגביר את חששות כי מנהיגי אירופה לא יצליחו להגיע להסכמות לגבי הרחבת מנגנון החילוץ האירופי שנועד לבלום את משבר החוב באירופה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.2% בעקבות עליות במגזר הסחורות. פרנקפורט  נסוגה ב-0.2%; פאריס איבדה 0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר עלה במהלך המסחר ב-1.2%, נסגר בעלייה של 0.5%.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, דוחה אפשרות של העלאת את הרף העליון של המימון למנגנון החילוץ האירופי (ESM) - מנגנון החילוץ הקבוע אשר אמור להחליף בשנה הבאה את קרן החילוץ האירופית - לדברי גורמים בקואליציה בגרמניה, דיווחה היום סוכנות הידיעות רויטרס.

מדד בטחון המשקיעים והאנליסטים בגרמניה עלה בדצמבר לרמה של מינוס 53.8 נקודות לעומת מינוס 55.2 נקודות - שפל של שלוש שנים - בחודש הקודם, מסר היום מכון המחקר הכלכלי ZEW. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 55.8 נקודות.

בה בעת, ממשלת ספרד מכרה היום אג"ח ממשלתיות בהיקף של 4.94 מיליארד יורו (6.5 מיליארד דולר) - יותר מהיעד העליון של 4.25 מיליארד יורו.

האיחוד האירופי, שסיים את הפסגה בסוף השבוע בבריסל בטונים צורמים על רקע המחלוקת הקשה עם בריטניה, ספג אתמול אזהרות נוספות משתי סוכנויות דירוג אשראי, מודי'ס ופיץ'.

פיץ' הודיעה כי כישלונם של מנהיגי האיחוד האירופי למצוא פתרון מקיף למשבר החוב באירופה מגביר את הלחץ על דירוגיהן של מדינות גוש היורו. "נקיטת גישה הדרגתית כרוכה במחיר כלכלי כבד יותר לעומת פתרון מיידי ומקיף", נאמר בהודעת פיץ'. "משמעות הדבר היא שהמשבר יימשך ברמות שונות של חומרה לאורך 2012, וכנראה מעבר לה, עד שהאזור יהיה מסוגל לתמוך בהתאוששות כלכלית רחבה".

בהודעתה הצטרפה פיץ' לסוכנות מודי'ס, אשר מסרה עוד קודם לכן כי תוצאות הפסגה של מנהיגי האיחוד האירופי בסוף השבוע לא ישנו את אזהרות דירוג האשראי של מדינות האיחוד ברבעון הראשון של 2012. מודי'ס הסבירה את עמדתה בכך ש"הפסגה שיקפה היעדר צעדי מדיניות מכריעים, וכי רבים מהצעדים אינם נושאים עמם בשורות חדשות".

מנהיגי האיחוד האירופי הגיעו בסוף השבוע להסכם על אמנה חדשה שתעמיק את האינטגרציה הכלכלית בין מדינות גוש היורו. בנוסף, הסכימו השרים להגדיל את המימון לחילוץ מדינות שנקלעו לחובות ב-200 מיליארד יורו (267 מיליארד דולר) נוספים, וכן לזרז את תהליך הקמתה של קרן חילוץ נוספת בהיקף של 500 מיליארד יורו.

הבנק הפדרלי של ארה"ב יפרסם הערב את החלטת הריבית החודשית, עם סיום ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק. יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי, אינו צפוי להודיע על שינוי בשיעור הריבית, העומדת על 0.25%, אך עשוי להכריז על תכנית להרחבה כמותית שלישית (QE3) שתתמקד בשיקום שוק המשכנתאות והדיור.

הפד צפוי להודיע כי ישמור על ריבית אפסית עד אמצע 2013, לאחר שלוש שנים בהן נשמרה הריבית במשק האמריקאי על 0-0.25%. עם זאת, מסקר כלכלנים שערך בלומברג עולה כי הבנק הפדרלי ייאלץ להעלות את שיעור הריבית לפני יוני 2012. 49% מהכלכלנים בסקר סבורים כי הבנק יוציא לפועל תכנית להרחבה כמותית שלישית תוך שנתיים.

ההערכות הן כי תכנית להרחבה כמותית נוספת תתמקד ברכישת אג"ח מגובות משכנתאות, על מנת לנסות ולאושש את שוק הדיור התקוע וענף המשכנתאות שקרס ב-2008. אנליסטים צופים כי היקף הרכישות יהיה בטווח של 700 מיליארד דולר עד טריליון דולר.

מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker