אהוד ברק: אם הממשלה לא תגיב - המחאה תחזור באלימות ובכוח

שר הביטחון הפתיע בארוחת הערב השנתית בדאבוס במסר לא אופייני והקדיש חלק גדול מנאומו למחאה החברתית ■ "הנכס העיקרי שלנו הוא הטלאנט והחומר האפור במוח שלנו"

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

"אם הממשלה לא תגיב למחאה - היא תחזור באלימות ובכוח", כך אמר הלילה שר הביטחון אהוד ברק בארוחת הערב המסורתית של שבת בכנס הפורום הכלכלי העולמי. הארוחה, הנערכת מדי שנה, מתאפיינת בדרך כלל בנאומים המציגים את ישראל כמשגשגת וכדוגמה ומופת לחברה סולידרית וחזקה.

ברק, שנאם באירוע בפעם הראשונה, הפתיע ונתן נאום עם תכנים שמוכרים היטב לישראלים - אך לא ליהודים האמריקאים, האירופאים שמגיעים לארוחה ומכירים את ישראל בעיקר בסטריאוטיפים של "סטארט-אפ ניישן" וכלכלכה חזקה ומשגשגת מול המשבר העולמי.

אהוד ברק

שר הביטחון סיפר באירוע את הבדיחה הישראלית הידועה על כך שבישראל שליש משלמים מסים, שליש עובדים ושליש הולכים למילואים - ושהבעיה היא שזה אותו שליש.

"אנחנו חייבים להגן על המרקם האנושי בישראל - זה הסוס שעליו אנחנו צריכים לרכב מחוץ לסערה בה אנחנו נמצאים", אמר ברק, "החוזה החברתי שלנו נשבר - הציבור מרגיש שהממשלה לא עמדה בו. אנחנו צריכים לחשוב איך לתת תשובות לציבור".

ברק חזר על תפיסתו לפיה הסיכונים העיקריים של ישראל הם החברתי והביטחוני "אנחנו צריכים לנהל את הסיכונים: הביטחוני, החברתי והפיננסי".

ברק אמר כי "אנחנו חייבים להגיב למחאה החברתית. היא תבוא בצורה אלימה ואינטנסיווית אם לא נגיב לה - צריך לנווט בזהירות. יש לנו אנשים טובים כמו סטנלי פישר. הנכס העיקרי שלנו הוא הטלאנט והחומר האפור במוח שלנו".

שר הביטחון התייחס לתהליך השלום ואמר כי "אסור לאבד הזדמנות להגיע לשלום. העולם לא ממוקד בזה, זה מסובך אבל זה אחריות שלנו. אנחנו חייבים לעזור לסלאם פיאד. אנחנו צריכים להיות ממוקדים, ריאלים, רגלים על הקרקע, יד שמאל משוכה לשלום, יד ימין קרובה להדק".

ברק אמר כי "אם אנחנו רוצים שהצעירים יישארו בישראל ושהילדים שלכם (היהודים בקהל) יבואו לישראל - אנחנו חייבים להיות חברה של מצוינות, המובילים בטכנולוגיה, מדע, תרבות. אנחנו חייבים להוביל איכות חיים ורמת חיים. יש לנו פוטציאל לעשות את זה".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים